• شنبه ۷ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 977-2886-5
  • خبرنگار : 15172
  • منبع خبر : ----

اعلام تسهیلات بنیاد نخبگان خراسان رضوی در سال تحصیلی جدید

رییس بنیاد نخبگان خراسان رضوی تسهیلات این بنیاد را برای مستعدان استان در سال تحصیلی جدید اعلام کرد.

سعیدرضا احمدی زاده در گفت و گو با ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص  شرایط پوشش نخبگان مستعد و رتبه های برتر در بنیاد نخبگان، اظهار کرد: نوع تسهیلات اعطایی به مستعدین استان بر اساس آئین نامه‌های بنیاد ملی نخبگان متفاوت است. در این میان تسهیلات جوایز تحصیلی دانشجویان استعداد برتر از اهمیت ویژه ای برخوردار است، چرا که بخش مهمی از مشکلات استعدادهای برتر دانشگاه‌ها با این جوایز مرتفع می‌شود. 

وی با اعلام اینکه خراسان رضوی از لحاظ تعداد افراد تحت پوشش در قالب جوایز تحصیلی، جزو استان های پیشتاز محسوب می‌شود، تصریح کرد: در سال تحصیلی 95-96 بالغ بر 130 نفر از دانشجویان دانشگاه‌های استان از این جوایز بهره مند شده اند.

رییس بنیاد نخبگان خراسان رضوی ادامه داد: از این تسهیلات می‌توان به اعتبار آموزش یاری، پژوهش یاری و فن یاری، اعتبار شرکت در مجامع علمی، توانمندی کارآفرینی، هسته‌های پژوهشی و فناورانه، هدیه ازدواج، ودیعه مسکن، اجرای رساله دکتری، اعتبار اعزام به فرصت مطالعاتی داخل و خارج و همچنین جوایز فرهنگی اشاره نمود. در بخش دانش آموختگان برتر هم تسهیلاتی از جمله وام مسکن، خدمت نظام وظیفه، ادامه تحصیل در مقطع دکتری و پسا دکتری، جذب در موسسه های علمی، نگهداری در دستگاه های اجرایی، جذب در شرکت های دانش بنیان و تسهیلات فرهنگی را نام برد. 

احمدی زاده بیان کرد: در ابتدای سال 96 با توجه به عدم وجود اطلاعات دقیق از وضعیت مستعدان استان، طرح پایش بانک مستعدان استان انجام شد. در این بین با 1400 نخبه تماس گرفته شد که از این تعداد 321 نفر جواب تلفن نداده اند یا در دسترس نبوده اند که  احتمالا خارج از کشور هستند.

وی درخصوص نخبگانی که امریه خود را در دستگاه های اجرایی می گذارنند، عنوان کرد: آمار دقیقی از اینکه چه تعداد نخبه در دستگاه های اجرایی در حال خدمت در قالب امریه هستند در دسترس نیست و این تعداد در هر صورت کمتر از ۱۰ نفر است؛ ولی بر اساس اطلاعات ثبت شده در سامانه بنیاد در سال گذشته بیش از 80 نفر از استعدادهای برتر ساکن در استان خراسان رضوی از تسهیلات نظام وظیفه تخصصی بنیاد یعنی پروژه به جای خدمت بهره مند شده اند.

رییس بنیاد نخبگان خراسان رضوی گفت: یکی از تسهیلات جدید در این حوزه، امریه در شرکت های دانش بنیان است. نخبگان فناور در صورت احراز شرایط و کسب امتیازهای لازم می‌توانند به‌عنوان انجام خدمت نظام‌وظیفه، به‌عنوان مامور (امریه) در طول مدت خدمت، در یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان فعالیت نمایند.

احمدی زاده خطرنشان کرد: در بررسی وضعیت بیکاران تحت پوشش از86 نفر اولیه 49 نفر به واسطه پیگیری‌های بنیاد نخبگان شاغل شده، در مقطع پسادکتری و یا دکتری مشغول به تحصیل شده اند و یا مشمول نظام وظیفه بنیاد نخبگان شدند که بیکار تلقی نمی‌شوند. در حال حاضر 29 نفر از نخبگان فارغ التحصیل بیکار محسوب می‌شوند که 8 نفر دارای مدرک دکتری، 11نفر دارای مدرک کارشناسی ارشد، 9 نفر کارشناسی و 1 نفر دیپلم هستند اما با تعاملاتی که با شرکت‌های دانش بنیان شده هم اکنون ۱۵ شرکت در روی سایت بنیاد درخواست بکارگیری بیش از ۵۰ نفر از مستعدان را داده اند و بعضی از مستعدان خود شغل‌های خاص یا حقوق‌های خاص را مد نظر قرار می دهند که به این ترتیب سر کار مربوطه نمی روند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: