• شنبه ۷ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۰
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 977-1885-5
  • خبرنگار : 15233
  • منبع خبر : ----

یک فعال سیاسی:

تنها حربه‌ دولت ایجاد پایبندی بین‌المللی به روح برجام است

 قائم مقام ستاد مرکزی جوانان و دانشجویان حزب اعتدال و توسعه در خراسان رضوی گفت: تنها حربه‌ای که دولت در حوزه سیاست خارجی می‌تواند ایجاد کند، پایبندی به فضا و روح  برجام و بحث تعامل و گفتگوی بین المللی است.

سینا عمرانیان در گفت‌وگو با ایسنا-منطقه خراسان، با اشاره به اینکه موضوعی که آقای ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح کرد کاملا مشخص و پیش‌بینی شده بود، اظهار کرد: او گفتمان کاملا تهاجمی نسبت به تمامی تعهدات آمریکا در سراسر جهان پی گرفته است،  بخش اعظم تهاجمات مربوط به جمهوری اسلامی بود و آمریکا هم از لحاظ گفتمانی و هم در اقدامات عملی ازجمله بحث خروج از برجام، فشارهایی نسبت به ایران دارد. 

قائم مقام ستاد مرکزی جوانان و دانشجویان حزب اعتدال و توسعه در خراسان رضوی خاطرنشان کرد: بحث یارگیری در فضای بین‌الملل و سیاست خارجه آمریکا کاملا در حوزه گفتمان آقای ترامپ مشخص بود و اینکه متحدان ما باید خواسته‌های دولت آمریکا را برآورده کنند. 
 
وی با بیان اینکه ترامپ چیز جدیدی برای گفتن نداشت و شاید جهان چنین موضعی را پیش‌بینی کرده بود، گفت: ادبیات ترامپ نسبت به جمهوری اسلامی ایران بی سابقه تند بود، تا به حال چنین ادبیاتی از سوی هیچ یک از روسای جمهور آمریکا حتی جورج بوش هم دیده نشده است.
 
عمرانیان عنوان کرد: درباره نطق آقای روحانی باید گفت سخنان ایشان کاملا حقوقی بود و بر خلاف نوع صحبت‌های آقای ترامپ که سیاست خارجه آمریکا را تبیین می‌کرد، آقای روحانی کاملا حقوقی صحبت کردند.
  
وی یادآورشد: بحث کاغذ پاره نبود قطع نامه شورای امنیت که از سوی آقای روحانی مطرح شد،قابل تامل است و از لحاظ تحلیلی می‌توان گریزی زد به گفته ‌های آقای احمدی نژاد در دورانی که قطع نامه‌ها را کاملا کاغذ پاره می‌نامید و مشکلاتی در آن حوزه ایجاد شد.

قائم مقام ستاد مرکزی جوانان و دانشجویان حزب اعتدال و توسعه در خراسان رضوی بیان کرد: به طور کلی گفتمان معقول و منطقی در مقابل گفتمان غالب آمریکا که تهاجمی است اتفاق افتاد و اگر گفتمان ما هم تهاجمی بود تنش در سطح بین المللی رخ می‌داد و در فضای داخلی هم تهدید را تشدید می‌کرد.  

عمرانیان ادامه داد: آقای روحانی گفتمان حقوقی انجام داد و اشاراتی به صلح طلبی داشتند و بحث تعامل منطقی که می‌تواند حامی صلح امنیت در منطقه باشد را مطرح کردند که به نظر من گفتمان کاملا منطقی بود. 

وی تصریح کرد: حس می‌کنم فضای داخلی ایران در حال حاضر بسیار فضای گفتمان سیاسی را محدود می‌کند، تا جایی که نماینده مجلس حق و حقوق تعیین می‌کند، پس می‌توان گفت حداقل دست بازی که دولت‌ها در نوع گفتمان سیاست خارجه داشتند، اکنون بسیار محدود می‌شود. 

قائم مقام ستاد مرکزی جوانان و دانشجویان حزب اعتدال و توسعه در خراسان رضوی خاطرنشان کرد: افراد در فضای داخلی به جای اینکه تنش ایجاد کنند باید بیشتر به دنبال این باشند که مباحثی که همه با هم در یک جهت دنبال می‌کنیم را تاکید کنند. 

عمرانیان با اشاره به اینکه از ابتدا بحث مذاکرات هسته‌ای و برجام، بحث بازگشت معقولانه از یک دوره تنش زیاد به یک دوره مذاکره معقول بوده است، اظهار کرد: هدفی که دولت در سال92 بعد از انتخابات دوره اول آقای روحانی دنبال می‌کرد آن بود که از آن گفتمان تهاجم طلبانه که وجود داشت و در بعضی مواقع تهدید قلمداد شدن، جمهوری اسلامی ایران را به یک حالت معقولی برگردانند ولی اکنون این فضا با استفاده از یک سری خلاهای قانونی که برجام داشت، برعکس شده است.  

وی ادامه داد: دیدگاه آقای ترامپ و طرفدارانش در این قضیه بود که از برجام خارج شوند و گفتمان تهاجم طلبانه‌ای که از قبل دنبال می‌کردند را دوباره امتحان کنند.

عمرانیان یادآورشد: من فکر می‌کنم تنها حربه‌ای که در این حوزه دولت در حوزه سیاست خارجی می‌تواند ایجاد کند، پایبندی فضا و روح  برجام و بحث تعامل و گفتگوی بین المللی است و جمهوری اسلامی ایران را در فضای جهان تقویت کند. 

قائم مقام ستاد مرکزی جوانان و دانشجویان حزب اعتدال و توسعه در خراسان رضوی عنوان کرد: دعوت آقای روحانی برای بازگشت آمریکا به تعهدات برجام بوده است، برجامی که تنها تعهد در حالت مستقیم با ایران بوده  و ابتدا باید به تعهدات خود پایبند باشد تا بتوانیم گفت‌وگو کنیم. 

وی بیان کرد: اگر در حالت معمول هر کشوری به غیر از آن پنج عضو شورای امنیت که از لحاظ قدرت حق وتو دارند، هر کشوری نقض تعهد بین المللی می‌کرد، قطعا سازمان ملل واکنش نشان می داد ولی آمریکا و به طور مشخص سیاست آمریکا و دولت آمریکا مواردی است که مربوط به سازمان‌های بین المللی نیست و حتی اگر هم واکنشی نشان دهد آن‌قدر تاثیر گذار نیست. 

عمرانیان اظهار کرد: با تمام این اوصاف باید نقض‌هایی که برجام داشته را برطرف کرد، برای مثال یک تعهد بین‌المللی لازم الاجرا بودنش منوط به مجلس آن کشور است و برجام از لحاظ آمریکا در حد پیمان و تعهد بین المللی محسوب نمی‌شد، زیرا توسط سنا و کنگره تصویب نشده بود و شاید از طریق رفع چنین خلاهای قانونی بتوان تعهد را محکم‌تر کرد، به نظر من منطقا سازمان ملل به خاطر خروج از قطع نامه‌ای که شورای امنیت صادر کرده باید واکنش نشان دهد. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: