• شنبه ۷ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 977-2884-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

برگزاری هشتمین دوره انتخابات نظام مهندسی در مشهد

رییس کانون مهندسان حزب کارگزاران سازندگی ایران-خراسان رضوی از برگزاری هشتمین دوره انتخابات نظام مهندسی در مشهد خبر داد.

مجید فرجامی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص روند انجام انتخابات نظام مهندسی، اظهار کرد: انتخابات سازمان مهندسی هر سه سال یکبار در سراسر کشور و در هر استان به صورت مجزا برگزار می‌شود که اعضای هیات مدیره استان‌ها در این انتخابات منصوب می‌شوند.

وی ادامه داد: فردا 8 مهرماه هشتمین دوره انتخابات نظام مهندسی از ساعت 8 صبح همزمان در 9 استان برگزار می‌شود، مهندسان می‌توانند برای رای دادن به نمایشگاه بین‌المللی مراجعه کنند. 

رییس کانون مهندسان حزب کارگزاران سازندگی ایران-خراسان رضوی افزود: همچنین در بعضی از استان‌ها این انتخابات در 5 مهر ماه و در چند استان دیگر در روزهای 9 و 10 مهرماه برگزار خواهد شد.

فرجامی بیان کرد: در استان خراسان رضوی 15 نفر به عنوان عضو هیات مدیره انتخاب می‌شوند، این تعداد افراد در رشته‌های هفت‌گانه نظام مهندسی عبارتند از رشته عمران که در این بخش 6 نفر انتخاب می‌شوند.  

وی عنوان کرد: همچنین در رشته‌های معماری 3 نفر، مهندسی برق 2 نفر، مهندسی مکانیک، مهندسی ترافیک، مهندسی نقشه‌برداری و مهندسی شهرسازی هرکدام یک نفر انتخاب می‌شوند.

رییس کانون مهندسان حزب کارگزاران سازندگی ایران-خراسان رضوی خاطرنشان کرد: روند انتخابات در این دوره به دلایل متعددی متفاوت‌تر از دوره‌های گذشته برگزار می‌شود.

فرجامی تاکید کرد: به دلیل آن که وزارت‌خانه یکسری آیتم‌هایی را برای کاندید‌اها در نظر گرفت که در مجموع این آیتم‌ها به صورت مثبت بود، سبب شد که تعداد کاندیدا‌ها کمتر شود.

وی تصریح کرد: در گذشته هر مهندسی با هر شرایطی می‌توانست کاندیدا شود و مهندسانی کاندیدا می‌شدند که با قوانین نظام مهندسی تسلط کافی نداشتند و یکی از تصمیمات خوب وزارت‌خانه در این راستا این بود که تصمیم گرفت حتما باید مهندسان پایه یک باشند که از زمان اخذ مدرک پایه یک دو سال گذشته باشند.

رییس کانون مهندسان حزب کارگزاران سازندگی ایران-خراسان رضوی اضافه کرد: این امر بسیار اتفاق خوبی بود، زیرا سبب شد افرادی که به دلیل بعضی از هیجانات در این انتخابات شرکت می‌کنند، حذف شوند.

فرجامی گفت: از سوی دیگر کاهش تعداد کاندیدا دلایل دیگری دارد اما در این کاهش و به صورت عمومی نارضایتی مردم از شرایط اقتصادی پیش‌بینی می‌شود که مشارکت کمتری صورت گیرد. در دوره‌های گذشته مشارکت مهندسان در سطح استان 25 درصد بود، اما این دوره تصور می‌کنم که در استان ما مشارکت کمتر از این صورت گرفته باشد که این امر رقابت را شدیدتر می‌کند.

وی بیان کرد: امید داریم که در این انتخابات مشارکت بیشتر شود، زیرا هرچه مشارکت بیشتر افزایش پیدا کند، افراد شایسته‌تری انتخاب می‌شوند و به محض ورود به هیات مدیره با پشتوانه بیشتری فعالیت خود را دنبال می‌کنند.

رییس کانون مهندسان حزب کارگزاران سازندگی ایران-خراسان رضوی تاکید کرد: در دوره‌ی گذشته، انتخابات با شک و شبهاتی همراه شد و عمده آن به مشکلات هیات اجرایی و هیات نظارت بازمی‌گشت، در دوره گذشته انتخابات در مشهد با سه ساعت و نیم تاخیر آغاز شد و اعلام کردند در نرم‌افزاری ویروسی ایجاد شده است که این امر نکته اولی بود که باعث ایجاد شبهه در روند انتخابات می‌شد.

وی بیان کرد: همچنین مورد بعدی مهندسانی بودند که به نتیجه انتخابات اعتراض داشتند، به اعتراضات آن‌ها به درستی رسیدگی نشد. این عوامل باعث کم‌اعتبار شدن جایگاه انتخابات سازمان نظام مهندسی شد.

رییس کانون مهندسان حزب کارگزاران سازندگی ایران-خراسان رضوی اظهار کرد: قاعدتا افرادی که در انتخابات برنده هم نشده بودند، همه این عوامل را در کنارهم چیدند و به هم آن را ربط می‌دادند.

فرجامی عنوان  کرد: در این دوره نیز همان تیم مدیرکل مسکن و شهرسازی تغییر پیدا نکرد و شک و شبهاتی وجود دارد. امیدواریم این دوره انتخابات بدون مشکل برگزار شود.

وی گفت: در این دوره شمارش آرا به صورت اتوماتیک است و مهندسان برگه‌هایی را شبیه به پاسخنامه کنکور اخذ می‌کنند و محل کاندیدای مورد نظر خود را پر می‌کنند و دستگاه‌های مخصوص برگه‌های رای را خوانش و بلافاصله نتایج را اعلام می‌کند.

رییس کانون مهندسان حزب کارگزاران سازندگی ایران-خراسان رضوی تصریح کرد: دو نکته مبهم دیگری در انتخابات وجود دارد، اینکه اعلام کردند آرای شهرستان‌ها به تفکیک اعلام نخواهد شد و در مشهد با آرای دیگر شمارش می‌کنند.

فرجامی ادامه داد: دلیل آن این است که رییس سازمان نظام مهندسی متوجه می‌شود که مهندسان شهرستانی در انتخابات به او رای نداده‌اند و بعد از انتخابات نظام مهندسی آن شهرستان را مورد توجه قرار ندهند، کاری اشتباه است.

وی افزود: یک مشکل دیگری که وجود دارد این است که آرا را به صورت دستی نمی‌شمارند و دلیل آن‌ها این است که هزینه زیادی را در بر دارد، بالاخره هر نرم‌افزار و سیستمی باگی دارد که دچار مشکل می‌شود و در هنگام شمارش آرا نماینده کاندیدا نمی‌تواند حضور پیدا کند، هرچند که اگر حضور داشته باشد، به دلیل اتوماتیک بودن شمارش، کنترلی در شمارش ندارند و بعضی از دوستان اعلام کردند علاوه بر شمارش اتوماتیک شمارش دستی را نیز لحاظ کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: