• یکشنبه ۸ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 977-3786-5
  • خبرنگار : 15286
  • منبع خبر : ----

رئیس مرکز اسناد و مفاخر دانشگاه فردوسی مشهد:

سوق دادن دفاع مقدس به یک جناح خاص، جامعه را از برکت آن محروم می‌کند

رئیس مرکز اسناد و مفاخر دانشگاه فردوسی مشهد گفت: سوق دادن دفاع مقدس به سوی یک جناح خاص، جامعه ایرانی را از این ظرفیت محروم می‌سازد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، دکتر سلمان ساکت در همایش شرح بی‌نهایت، روایتی از نقش دانشگاهیان در دفاع مقدس که در محل باشگاه مفاخر و پیشکسوتان دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، تصریح کرد: در بیشتر برهه‌ها دفاع مقدس برای یک جناح خاص مصادره شده است و این امر کاری اشتباه است مجموع دفاع مقدس می‌تواند حتی امروز عامل اتحاد و نزدیکی جناح‌های سیاسی به یکدیگر باشد. ما می‌توانیم از این پتانسیل  استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: سوق دادن دفاع مقدس به سوی یک جناح خاص، جامعه ایرانی را از این ظرفیت محروم می‌سازد. همچنین در برهه‌هایی سوق دادن دفاع مقدس به جای اینکه این نقش‌آفرینی عامل اتحاد شود، موجبات افتراق را مهیا ساخته است. این مسئله از نظر من جای بازنگری دارد.در بیشتر برهه‌ها دفاع مقدس برای یک جناح خاص مصادره شده است و این امر کاری اشتباه است مجموع دفاع مقدس می‌تواند حتی امروز عامل اتحاد و نزدیکی جناح‌های سیاسی به یکدیگر باشد. ما می‌توانیم از این پتانسیل استفاده کنیم.

رئیس مرکز اسناد و مفاخر دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به کارهای انجام شده در حوزه مستند سازی دفاع مقدس بیان کرد: کارهای بسیار مناسبی در عرصه مستندسازی دفاع مقدس صورت گرفته است. اما به نظر من این فعالیت‌ها کافی نیست و جای کار دارد. دفاع مقدس برای ما الهام بخش ایثار، ایران‌دوستی و وطن پرستی است. آسیب‌هایی نیز در این امر وجود دارد. من مقصودم بیشتر مربوط به کار دانشجویی است.

ساکت با اشاره به امکان استفاده از تجارب دفاع مقدس در برهه کنونی، اظهار کرد: همچنین بعد از گذشت چند دهه، جای آن است که برهه مذکور را نقد و تحلیل کنیم و از تجارب آن برای راهی که در پیش داریم استفاده کنیم. به نظر من امثال این نشست فرصتی برای انتقال تجربه است. انتقال تجربه‌ از جوانان و نوجوانانی که این افتخارات را برای ما به ارمغان آوردند. البته اشتباهاتی نیز داشته‌اند که این اشتباهات می‌تواند اکنون چراغ راه ما برای طی مسیر باشد. 

وی تاکید کرد: چنین مناسبت‎هایی فرصت مناسبی برای گسترش فرهنگ ایثار به معنای عام کلمه است. ما امروز وقتی برخی کلمات مانند ایثار به ذهن می‌آید حالاتی چون دفاع مقدس به ذهن خطور می‌کند، در حالی که در شرایط امروز ایثار معنای گسترده‌تری دارد و در تمام حوز‌ه‌های فکری، سیاسی، اقتصادی و علمی به ایثار نیازمندیم و رجوع به آن دوران می‌تواند برای ما مفید فایده باشد.

ابوالفضل غفاری نیز در این نشست بیان کرد: قطعا نبایستی تمام مسائل مربوط به جنگ را ایدئولوژیک کرد، کما اینکه هر تصمیمی که در جنگ رخ داده برای آن دلایل ایدئولوژیک بیابیم نیز چندان درست نیست. رد ایدئولوژی نیز در حکومت اسلامی ممکن نیست اما نمی‌توان دخالت ایدئولوژی در جنگ را منکر شد.

وی اضافه کرد: بعد عاطفی در جنگ بسیار پررنگ شده و از دانشگاه انتظار می‌رود که نگاهی تحلیلی‌تر نسبت به جنگ داشته باشد و این مسئله بسیار حائز اهمیت است. اما اگر نگاه علمی روز را نیز بخواهیم مطرح کنیم، سخن از حضور عقلانیت در  کنار عاطفه هم‌اکنون بسیار مطرح می‌شود. 

عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی تاکید کرد: اگر سخنرانی‌های تحلیلی داشته باشیم بسیار عالی است اما ارتباط عاطفی ما با دین و حکومت جنبه‌های عاطفی بسیار قوی داشته باشد که بایستی روی آن سرمایه‌گذاری کرد.

غفاری تاکید کرد: به طور مثال مسئله شهدای گمنام، این مسئله یک پیوند ناگسستنی بین مردم و دفاع مقدس ایجاد کرده‌اند که به صورت یک ذخیره هرچند وقت یکبار به جامعه تزریق می‌شود. وقتی بعد عاطفی در حال کمرنگ شدن است، بایستی این ذخیره تزریق شود.

وی ادامه داد: من نیز اعتقاد دارم بایستی نگاهی تحلیلی به جنگ داشت و باید دانشگاه به این مسائل بپردازد، هرچند نگاه حوزوی نیز در این قبیل اتفاقات کارساز است. 

عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی تصریح کرد: نکته دیگر آنکه جنگ مسئله خوبی نیست اما ما جنگ نکردیم و دفاع کردیم. در شان یک حکومت اسلامی که دایه آزادی‌خواهی دارد با کشوری دیگر وارد جنگ شود. ما دفاع کردیم و مسئله دفاع متفاوت است. دفاع مقدس است و اگر چنین نباشد بایستی به آن ایراد وارد کرد.

وی خاطرنشان کرد: مباحثی نظیر اسلام رحمانی نیز این روزها مطرح است و این مباحث جوری جلوه می‌کنند که گویی دفاع در برابر تجاوز عراق ناصحیح بوده است و ما باید از سر صلح وارد می‌شدیم. این سوال پیش می‌آید که چگونه هنگامی که به شما زور گفته می‌شود از در گفت‌وگو وارد شوید؟ در چنین شرایطی فضای مذاکره مهیا نیست.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: