• یکشنبه ۸ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۹
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 977-2485-5
  • خبرنگار : 15286
  • منبع خبر : ----

یک استاد دانشگاه:

در دوران انتظاریم؛ باید فضا را مدیریت کرد

دانشیار گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی گفت: اکنون تا ماه آبان و برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا دوران انتظار ایران و آمریکاست، در دوره انتظار باید شرایط را مدیریت کرد.

مهدی نجف‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، با اشاره به احتمال گفت‌وگوی میان آمریکا و ایران بیان کرد: با توجه به شواهد و قرائن و آشفتگی سیاسی طرفین امکان گفت‌وگو میان ایران و آمریکا وجود ندارد. به آقای روحانی نیز چنین اجازه‌ای داده نشده و حتی پیام‌هایی نیز رد و بدل شده که آقای روحانی حتی از تماس تلفنی با سران آمریکایی نیز خودداری کند.

وی ادامه داد: به نظر من ایران به این نتیجه رسیده که الان شرایط برای مذاکره مهیا نیست و چشم به انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا در آبان‌ماه دارد. آقای روحانی نیز باتوجه به مسائل اقتصادی از جایگاه متزلزلی برخوردار است و چندان توانایی مانور ندارد.

این تحلیلگر مسائل بین الملل در خصوص انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا اظهار کرد: آغاز کارزار انتخاباتی دموکرات‌ها برای انتخابات میان‌دوره‌ای دو امتیاز مثبت برای ایران هم در فضای سیاست داخلی آمریکا و هم در فضای روابط بین‌المللی دارد. در حقیقت فضای روشنفکری آمریکا چندان با آقای ترامپ همسو نیست، اگر به رسانه‌ها نگاه کنید می‌بینید که اکثر رسانه‌ها علیه ترامپ موضع‌گیری می‌کنند. در فضای دانشگاهی و هنری نیز چنین وضعیتی حاکم است.

وی افزود: مخالفان آقای ترامپ سعی می‌کنند که از چند جهت به او هجوم ببرند، یک جهت موضوع رسوایی جنسی ترامپ است و جهتی دیگر داشتن مناسبات متزلزل با کابینه خویش است، این وضعیت فعلی به نفع رئیس جمهور آمریکا نیست اما این وضعیت به منزله خطری نیست که او را تهدید کند ولی می‌تواند جلوی آقای ترامپ جهت اتخاذ تصمیم‌های بزرگ مدنظر خود را بگیرد.

نجف‌زاده با اشاره به چیستی حمایت اتحادیه اروپا از ایران در برابر آمریکا بیان کرد: از جانبی دیگر اتحادیه اروپا نیز با مشی سیاسی ترامپ مخالف است، بایستی به این نکته توجه کرد که اتحادیه اروپا به واسطه ایران در مقابل آمریکا موضع نگرفته و این مناسبات در فضای حقیقی برعکس است. اتحادیه اروپا عقیده دارد که سیاست‌های انزواگرایانه ترامپ چندان به نفع اتحادیه اروپا نیست چرا که آمریکا برای مدت مدیدی شریک تجاری اتحادیه اروپا بوده است.

وی اضافه کرد: اما این مسائل و امتیازات زمانی اثر مثبتی در فضای روابط بین‌الملل می‌گذارد که در فضایی مناسب از این امتیاز استفاده کنیم و بدانیم چگونه می‌توان این امتیازها را نقد کرد.

دانشیار گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی تاکید کرد: در خصوص حمایت 4+1 از ایران دو مسئله وجود دارد، یک مسئله سیاست حمایتی و مسئله دیگر سازوکار اقتصادی است، از لحاظ سیاست حمایتی بیانیه اخیر یک پشت‌گرمی برای ایران است و نشان می‌دهد که در جهان خارج منزوی نیست. اما واقعیت این است که سازوکار اقتصاد بین‌الملل روی چند نقطه گرهی قرار گرفته و بایستی آن را در ابتدا حل کرد.

وی با اشاره به مسئله FATF  تصریح کرد: یکی از این نقاط گرهی مسئله FATF  است و بایستی به آن پیوست، نمی‌توانیم از آن عبور کنیم، سیستم اقتصادی بین‌الملل از مجرایی به نام FATF  عبور می‌کند. در کوتاه‌مدت ممکن است که بتوان شرایط را مدیریت کرد اما اگر این مسئله حل نشود، بهبودی در شرایط اقتصادی ایران رخ نخواهد داد.

وی ادامه داد: بایستی در نظر گرفت که آقای ترامپ به دنبال تغییر رویه سیاست خارجی ایران است و در این زمینه دو مسئله وجود دارد، هم تسلیحات موشکی و هم مسئله جنگ‌های نیابتی در منطقه، این دو موضوع به کانون اصلی تلاش‌های دولت ترامپ بدل شده و بسیار به دنبال تغییر رویه ایران در این دو زمینه هستند، بیشتر به دنبال آوردن ایران پای یک تعهدنامه جهت تغییر رویه هستند، بنابراین می‌توان انتظار داشت که جلسه شورای امنیت سازمان ملل با تنش همراه شود.

نجف‌زاده گفت: مسئله اصلی این است که آمریکا ابایی از گفت‌وگو ندارند و در هر شرایطی حاضر به گفت‌وگو هستند، چالش اصلی در مورد ایران است و اینکه آیا تمایل به گفت‌وگو دارد یا خیر.

این استاد دانشگاه با اشاره به وضعیت تندروهای داخل ایران در شرایط فعلی مطرح کرد: بعد از خروج آمریکا از برجام، دولت آقای روحانی کمی از سیاست‌های آمریکا بیزار شده و در حالت تنفرگونه‌ای به سر می‌برد، این تنفر کمی دولت را از نظر سیاست خارجی به جریان تندرو در داخل کشور نزدیک کرده است، متولی وضعیت وخیم اقتصادی فعلی دولت است و می‌توانند بگویند که به واسطه اقدامات دولت روحانی چنین وضعیتی پدید آمده است. در حقیقت به عقیده من وضعیت بد اقتصادی جریان‌های تندرو را خلع سلاح نکرده بلکه به آنان قدرت مضاعف بخشیده است.

وی شرایط ایران را در صورت عدم پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات اینگونه تشریح کرد: اگر دموکرات‌‌ها در انتخابات میان‌دوره‌ای پیروز نشوند وضعیت ایران از آبان‌ماه به مراتب بدتر خواهد شد، ما همچنان نمی‌دانیم برآورد اقدامات ترامپ چیست. او بیکاری را کاهش داده و از سویی درآمد سرانه را نیز افزایش داده است، اکنون روشنفکران آمریکا در حال سخن گفتن هستند و در حقیقت یک مارپیچ سکوت ایجاد شده است، یعنی رسانه‌ها در حال بدگویی هستند اما توده عامه مردم فعلا ساکت است.

وی ادامه داد: توده عامه مردم به چشم‌اندازها نگاه نمی‌کند و هر زمانی که باران ببارد، چتر بالای سر خود می‌گیرد و توجه ندارد که باران به چه دلیلی باریده است، در حال حاضر نیز چنین است و بایستی دید که توده عامه مردم به چه نتیجه‌ای رسیده است، آیا سیاست‌های دولت ترامپ تماما به نفع توده عامه بوده و یا خیر. این فضا هم برای ما و هم برای آمریکایی‌ها دوره انتظار است و بایستی دید که سیاست‌های آقای ترامپ چه محصولی می‌دهد.

دانشیار گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی گفت: در دوره انتظار بایستی شرایط را مدیریت کرد. این شرایط مانند کاشت یک محصول است که در دو ماه آینده محصول می‌دهد یا بایستی برای گذراندن این دو ماه اقدام به پیش‌فروش کرد و یا اینکه این دو ماه را به نحوی مدیریت کرد.

وی اذعان کرد: به نظر من دولت آقای روحانی در این شرایط کاری نمی‌تواند انجام دهد و اگر کاری از دست او برمی‌آمد تا کنون انجام داده بود، بایستی دید که منطق بازار به چه نحوی تحولات را رقم می‌زند و باید شرایط را با سیاست‌های مسکن‌گونه را مدیریت کرد.

نجف‌زاده گفت: بایستی توجه کرد که منطق بازار بسیار مهم‌تر از منطق سیاست است. منطق بازار در حقیقت بسیار چشم و گوش بسته عمل می‌‎کند و با روی دادن هر اتفاقی لحظه‌ای تصمیم می‌گیرد و چندان تفکری نسبت به عواقب و پیامدها ندارد، متاسفانه در ایران بسیار تمایل وجود دارد که  سیاست بازار را مدیریت کند، پیشنهاد من به دولت آقای روحانی این است که به منطق بازار روی بیاورد و دست از تلاش سیاسی برای کنترل بازار بردارد.

دانشیار دانشگاه فردوسی در خصوص سیاست‌های فعلی اسرائیل و عربستان در خصوص ایران بیان کرد: اسرائیل و عربستان در حقیقت به زمان خوشه‌چینی سیاست‌های خود رسیدند و دوران انتظار برای آنان به سر آمده است، از لحاظ اقتصادی وضعیت ایران چندان مناسب نیست و اقداماتی که برخی از گروه‌های تروریستی انجام داده‌اند شرایط را بر علیه ایران ساختند، دنیای خارج نیز مستعد برخورد با ایران است و این شرایط به وجود آمده به نفع اسرائیل و عربستان است.

نجف‌زاده در خصوص پیش‌برد شرایط فعلی پیشنهاد کرد: توصیه من به مردم این است که آرامش خود را حفظ کنند و بگذارند که سیاسیون مشکل را حل کنند و چندان وارد منطق بازار و سیاست نشوند، وظیفه ما در شرایط فعلی حفظ آرامش است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: