• یکشنبه ۸ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 977-4187-5
  • خبرنگار : 15260
  • منبع خبر : ----

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان:

هفته کودک بهانه‌ای برای بازنگری کار برای کودک است

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: هفته ملی کودک بهانه‌ای برای بازنگری کسانی است که برای کودک کار می‌کنند؛ پدر، مادر، متولیان عرصه کودک و دستگاه‌هایی که برای کودک کار می‌کنند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، رضا قمرزاده که صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته کودک در خصوص برنامه‌های کانون برای روز جهانی کودک و جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی سخن می‌گفت، اظهار کرد: این هفته بهانه‌ای است تا کسانی که این یک سال برای کودک کار کرده‌اند، کارشان را بازنگری کنند و آینده را بهتر برای کودکان بسازند. دوم این که مخاطب بهانه پیدا می‌کند که نشاط و شوری در خاطراتش زنده بماند.

وی ادامه داد: ما دو مناسبت ویژه داریم؛ 16 مهرماه، روز جهانی کودک است؛ به همین دلیل 14 تا 20 مهرماه را هفته ملی کودک می‌نامند که همه ساله در سراسر کشور مرکزیت این روز را به کانون پرورش فکری می‌سپارند و طی جلساتی که ما داشتیم، تلاش می‌کنیم با اراده‌ای جمعی حرکت مهمی را در حوزه کودک انجام دهیم؛ دیگر مناسبت هم جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی است.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تصریح کرد: با توجه به این که کودک امروز با کودک دیروز متفاوت است و با توجه به حدیثی از امام علی(ع) که گفته‌اند «کودکان خود را بر اساس آنچه خودتان در گذشته بودید، تربیت نکنید؛ بلکه این بچه‌ها خلق شده‌اند برای زمانی غیر از زمان شما» ما متوجه می‌شویم که کسانی که قرار است برای کودک کار کنند و دغدغه کار برای کودک را دارند، باید حال و آینده را خوب بشناسند؛ چون اگر کسی حال و آینده را نشناسد، نمی‌تواند برای کودک سرزمینش مدیر موثری باشد؛ در حالی که باید مسلط به محیط جامعه خودش باشد، باید فرصت‌ها و تهدیدهایی که برای کودکان است رابشناسد، ضعف و قوت خود را بشناسد تا بتواند نقش موثری برای آینده کودک خود داشته باشد؛ در غیر این صورت ممکن نیست.

قمرزاده خاطرنشان کرد: یک رابطه ناگسستنی بین «کودک» و «آینده» وجود دارد؛ آینده‌ای ساخته نمی‌شود مگر این که امروز درست فهمیده شود؛ یعنی من باید ذائقه فرزندم و نیازهایش را بشناسم؛ چون خیلی از نیازها هستند که نیازمند آن‌ها را نمی‌شناسد ولی احتیاج دارد، نیازهایی هم هستند که نیازمند آن‌ها را نمی‌شناسد و نمی‌داند و حتی نمی‌داند که نمی‌داند. پدران و مادران باید از این دسته از نیازها شناخت درستی داشته باشند، متولیان کودک علاوه بر شناسایی این نیازها باید منسجم کار کنند؛ چون گاهی دچار موازی‌کاری می‌شوند.

وی افزود: یک‌سری نیازها هم هستند که کودک به دنبالش می‌رود ولی برایش مضر است. روش مواجهه ما با این دسته از نیازها باید درست و علمی باشد؛ پس در نهایت به همین نکته می‌رسیم که آینده خوب ساخته نمی‌شود مگر در فهمیدن امروز جامعه و این که این سه دسته نیاز خوب فهمیده شوند.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با بیان این که قرار است امسال مشهد شهر دوست‌دار کودک باشد، اضافه کرد: کلیه دستگاه‌هایی که با کودک سروکار دارند؛ حتی دستگاه‌هایی که به طور مستقیم با کودک سروکار ندارند، باید نیازهای کودک را درنظر بگیرند و کودک باید در همه برنامه‌ریزی‌ها سهمی داشته باشد. با وضع اکنون مقابله‌ای برای همکاری نکردن دیگر دستگاه‌ها برای کودک وجود ندارد؛ ضمن این که اراده و میل هم هست، ولی موانع کاری از علت‌های عدم انسجام دیگر دستگاه‌هاست؛ چه بسا اگر قرار باشد این انسجام برقرار شود و کانون نقطه مهمی از این انسجام قرار گیرد، دستگاه‌های مافوق می‌توانند به کانون کمک کنند.

قمرزاده عنوان کرد: کانون به لحاظ مربیان، تجربه، گستره فعالیت و فعالیت‌های تخصصی‌اش مدعی است و در همه این موارد نسبت به کل دستگاه‌هایی که برای کودکان کار می‌کنند، ادعای مثبت دارد. بساری از چهره‌های هنری کشور ما اهل خراسان هستند و این‌ها از دل کانون بیرون آمده‌اند چون کانون به لحاظ تجربه و تخصص بسیار موفق است. 

وی با تاکید بر این که در خراسان رضوی موانع کمتر است؛ چون دستگاه‌های مختلف در کنار کانون قرار دارند، اظهار کرد: کانون دستگاه اوقات‌فراغتی است؛ دستگاهی است که آموزش رسمی را به نوعی پرچم‌داری می‌کند؛ به همین دلیل شلوغ‌ترین زمان کانون، زمانی است که بچه‌ها وقتشان مال خودشان است، مانند تابستان. در این زمان چون فصل تابستان است، مراکز ما جا ندارد و علت آن هم این است که کانون دستگاه غیررسمی است، فعالیت‌هایش تنوع دارد و مربیان بسیار خوبی دارد و بچه‌ها خودشان انتخاب می‌کنند و این یکی از رموز موفقیت کانون است.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در خصوص اهداف هفته ملی کودک گفت: اهداف ما برجسته‌سازی نقش کودکان، هم‌افزایی مجموعه‌های متولی، ارتقا آگاهی جامعه نسبت به حقوق کودکان، ایجاد فضای بانشاط برای کودک، معرفی ظرفیت‌های کودکان، بهره‌گیری از ظرفیت دین مبین اسلام در حوزه کودک است و برنامه‌های این هفته با شعار «آینده را باید ساخت» برگزار می‌شود.

قمرزاده پیرامون روزشمار هفته ملی کودک بیان کرد: 14 مهر روز کودک، خانواده، سبک زندگی ایرانی اسلامی، 15 مهر روز کودک، محیط‌ زیست و میراث‌فرهنگی، 16 مهر روز کودک، صلح، بازی و نشاط، 17 مهر روز کودک، رسانه و ارتباطات، 18 مهر روز کودک، آموزش، سلامت و ایمنی، 19 روز مهر کودکان با نیازهای ویژه، فرصت‌های برابر و 20 مهر روز کودک، کتاب و فرهنگ مطالعه است.

وی افزود: از جمله برنامه‌های ویژه کانون در این ایام اجرای فعالیت‌های فرهنگی، هنری و ادبی با رویکرد آموزه‌های عاشورا و حقوق کودک در مراکز کانون، اجرای ویژه برنامه هفته ملی کودک با همکاری و مشارکت دستگاه‌ها و صداوسیما و تجلیل از کودکان شهدای مداف حرم، برگزاری انجمن‌های ادبی در مشهد و شهرستان‌ها با حضور نویسندگان مطرح در حوزه  ادبیات کودک و نوجوان، برگزاری نشست علمی با عنوان ادبیات دینی کودک و نوجوان با مشارکت دانشگاه امام رضا(ع)، برگزاری کارگاه تخصصی هنر کودک و برپایی نمایشگاه آثار هنرهای تجسمی کودک و اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری در حاشیه شهر و بخش کودک بیمارستان امام رضا(ع) است.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خاطرنشان کرد: در مجموع 16 برنامه تا هفته کودک در سطح استان داریم. در مشهد هشت پایگاه داریم و یک برنامه ویژه با کمک صداوسیما داریم که به صورت عمومی‌تر اجرا و به روی آنتن می‌رود. همچنین مرکز تخصصی تئاتر اجرای تئاتر دارد. جشنواره قصه‌گویی هم به دلیل این که امسال به هفته ملی کودک نزدیک شده، شروع قصه‌ها در این زمان صورت می‌گیرد؛ البته فضای محرم هم باعث توجه به برنامه‌های کودکان عاشورایی شده است.

قمرزاده افزود: برای حاشیه شهر و مناطق کم‌برخوردار، چند کتابخانه سیار داریم که در این هفته بیشتر در حاشیه شهر فعالیت می‌کنند؛ البته اهدای کتاب هم داریم. تفاوت کتاب‌خانه‌های کانون با سایر دستگاه‌های هم‌سو این است که با این که امانت کتاب اساس کار کانون است ولی ما فقط امانت کتاب نداریم؛ بلکه به معرفی کتاب، کتاب‌سازی، معرفی شخصیت، اجرای نمایش، نقاشی و یک‌سری فعالیت‌های ادبی هم می‌پردازیم.

وی عنوان کرد: جشنواره فیلم کودک برای کانون است که امسال هشتمین دوره آن برگزار شد و توسط همین بچه‌ها فیلم ساخته شد که استان خراسان رضوی برگزیدگان از چندین شهرستان خوب را داشت و جوایز خوبی هم کسب کردند که این‌ افراد از بچه‌های کانون بودند.
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان افزود: شاخص‌ترین کار کودک، مرکز تخصصی تئاتر کودک است که قبلا نبوده ولی اکنون در منطقه فکوری 45 هست و در اردیبهشت با حضور آقای داود کیانیان افتتاح شد. انجمن ادبی کانون 100 عضو شاعر و داستان‌نویس در مشهد دارد که آثار این بچه‌ها هفته آینده رونمایی می‌شود. خراسان رضوی جزو پنج استان برجسته کشور در انجمن ادبی است که این هم حاصل تلاش مربیان کانون است.

قمرزاده تصریح کرد: اعضای انجمن طی یک فرایند کارگاه‌های ادبی در کانون شناسایی می‌شوند و پس از آن در کارگاه‌های نوشتن خلاق تحت نظر مربی قرار می‌گیرند و به سمت کارگاه‌های تخصصی شعر وداستان هدایت می‌شوند و وارد انجمن ادبی می‌شوند.

وی با بیان این که یکی از فعالیت‌های کانون زبده‌شناسی و زبده‌پروری است، گفت: قبلا در بحث قصه‌گویی فقط مربیان حضور داشتند ولی امسال دایره شمول آن بیشتر شده است و مادران و پدران هم در بحث قصه‌گویی حضور فعال دارند. تقریبا می‌توان گفت انجمن قصه‌گویی تشکیل شده ولی هنوز آن را اعلام نکرده‌ایم و ما به صورت رسمی امسال انجمن قصه‌گویی نوجوان را در جشنواره اعلام می‌کنیم؛ ضمن این که برای عضویت در انجمن‌های ادبی و هنری افراد باید یک فرایندی را طی کنند.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با تاکید بر این که سفره کانون، سفره متنوعی است که برای ذائقه‌های متفاوت بچه‌ها پاسخ دارد، افزود: در خصوص انجمن کتاب‌خوان‌ها، کسی که بیشترین کتاب را امانت بگیرد و بیشترین بازخورد از این کتاب‌ها را بدهد، می‌تواند عضو این انجمن شود که البته در هفته کتاب‌خوانی اعضای این انجمن معرفی می‌شوند.

قمرزاده با اشاره به این که ما نمی‌توانیم مقابل فضای مجازی بایستیم، بلکه باید استفاده صحیح از فضای مجازی را فرهنگ‌سازی کنیم، گفت: بنده ترجیح می‌دهم مرکز سیار به جای مرکز ثابت در حاشیه شهر راه‌اندازی کنم؛ کتاب‌خانه‌های سیار ما هر ماشین 20 روستا را پوشش می‌دهد و ما این آمادگی را داریم که بعد از هفته ملی کودک به مراکز سیار برویم و به آنجا سر بزنیم؛ البته ما یک کتاب‌خانه پستی هم داریم که برای بچه‌هایی است که امکان ارتباط با مراکز ما را ندارند و می‌توانند با مربی مراوده نوشتاری هم داشته باشند. طرح کانون- مدرسه هم داریم که مربیان گاهی‌اوقات به مدارس می‌روند البته بیشتردر مدارس حاشیه شهر و کانون را معرفی می‌کنند.

وی بیان کرد: در ستاد، ما در حوزه ادبی، 14 مربی تخصصی و 22 رابط داریم، در حوزه هنری، 36 مربی با دو گرایش تجسمی و نمایشی داریم و در حوزه استان خراسان رضوی 85 مربی تمام‌وقت، 34 مرکز در 22 شهر ثابت، هشت مرکز سیار و سه مرکز پستی داریم.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان افزود: در استان خراسان رضوی تعامل نهادها و ارگان‌ها بهتر از جاهای دیگر است و چون اراده بر همکاری نکردن کم است، ما تعامل خود با ارگان‌ها را شروع کردیم و سه طرح عمرانی تا پایان سال 97 داریم.  در خصوص افتتاح کتاب‌خانه سیار هم آمادگی خودمان را در زمینه مربیان اعلام کردیم.

قمرزاده اضافه کرد: برای بحث هم‌افزایی با سایر نهادها، بحث کتاب‌خانه‌خای عشایر را داریم که با همراهی آموزش‌وپرورش استان بحث عشایر پوشش داده شد و یک‌سری ویژه برنامه هم برای آن‌ها ارائه دادیم. 

وی اظهار کرد: قرار شده 66 محله در حاشیه شهر به دلیل حادثه‌خیز بودن شناسایی شوند و پیشنهاد ما یک کار ترکیبی از کانون، آموزش وپرورش و دستگاه‌های مردم‌نهاد بود. دو کتاب‌خانه در حاشیه شهر با همراهی اداره راه و شهرسازی در نظام‌دوست و توس 63 افتتاح می‌شود و راه‌وشهرسازی با توجه به شناختی که از کانون داشت، پیگیری کرده و زمین آن توسط شهرداری، ساخت‌وساز آن را راه و شهرسازی و بهره‌برداری آن را هم کانون پرورش فکری انجام می‌دهد. بودجه این کتاب‌خانه‌ها سالانه است و ما فرصت یک ساله برای شروع داریم. نقشه‌های فاز یک تکمیل شده و منتظرمناقصه هستیم؛ ضمن این که مرکز لادن و الهیه هم تا آخر امسال تحویل  داده می‌شود.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: به اعتقاد بنده نقش اصحاب رسانه در عملکرد مدیران و مسئولین خیلی مهم است؛ تا جایی که گاهی‌اوقات خودشان دیده نمی‌شوند؛ یعنی ساختنی است که از پی سوختنی اتفاق می‌افتد و اصحاب رسانه نقش مهمی در روشن ماندن موتور مسئولین ایفا می‌کنند. اگر این تشکر من از شما آمیخته با اعتقادم باشد، بهتر است و از شما به خاطر تمام تلاش‌هایتان بسیار سپاس‌گزار هستم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: