• دوشنبه ۹ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 977-4587-5
  • خبرنگار : 15301
  • منبع خبر : ----

با حضور مسئولین و سرگروه‌ها انجام شد؛

تشریح مسیرهای فتوواک 2018 مشهد

مسیرهای فتوواک مشهد با حضور سرگروه‌های هفت‌گانه این رویداد عکاسی در محل مجتمع فرهنگی و هنری امام رضا(ع) مشهد برگزار شد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، سرگروه‌های فتوواک امسال مشهد در محل مجتمع فرهنگی امام رضا(ع) پس از جلسات نقد عکس‌های فتوواک سال‌های گذشته در خصوص مسیرهای خود توضیحاتی دادند. 

در این نشست علی حسینیان سرگروه مسیر یک این رویداد طی سخنانی اظهار کرد: این مسیر برای عکاسی فتوواک شامل بافت‌های قدیمی دور حرم مطهر رضوی می‌شود؛ ما در مسیر خود ابتدا از میدان شهدا شروع می‌کنیم، سپس به سمت خیابان شیرازی رفته و از حاشیه شیرازی به سمت چهارراه شهدا می‌رویم و بعد از آن وارد کوچه‌هایی می‌شویم که حد فاصل بین خیابان شیرازی هستند تا میدان طبرسی.

وی ادامه داد: بافت قدیمی اطراف حرم مطهر رضوی بسیار پوست انداخته و بعضا ماهیت آن نیز عوض شده اما بعضی هنوز حالت قدیمی خود را حفظ کرده‌اند؛ نقاط قوت این مسیر عبارتند از این‌که شما فضای زیادی دارید، پرتره‌های خوبی می‌توان گرفت، مکان نگاری‌ها و فرم‌های خوبی می‌توان داشت؛ نکته مهم نیز این است که از آوردن وسایل اضافه خودداری کنید و تنها وسایل مورد نیاز آورده شود مانند باتری و لنز و مموری خالی برای عکاسی.

در بخش دیگری از این نشست کامران رحمتیان سر گروه مسیر دوم بیان کرد: مسیر یک و دو تقریبا موازی یکدیگر هستند و شاید نقاط اشتراکی با هم در محله نوغان داشته باشیم اما ما نیز در مسیر دو همان فضای مسیر یک را داریم اما برخی نکات در این مسیر حائز اهمیت است، اول آن‌که به علت بالا بودن تعداد نفرات خود عکاسان باید مدیریت درستی در فضا داشته باشند.

این عکاس افزود: نکته دوم این است که عکاسان باید در گروه حرکت کنند مخصوصا خانم‌ها؛ عکاسان باید نکات امنیتی را رعایت کرده اما نگران برخورد مردم زیاد نباشید اما اگر به مشکلی برخوردید به سرگروه‌های خود ارجاع دهید؛ نکته مهم این است که شما عکس‌هایی که فقط در مسیر خود گرفته‌اید را می‌توانید داخل سایت قرار دهید اما اگر نمایشگاه بخواهد دایر شود شما می‌توانید عکس‌هایی که در مسیرهای دیگر گرفته‌اید را نیز داخل نمایشگاه بگذارید.

در ادامه این نشست حمید سبحانیان در خصوص مسیر سوم این رویداد عنوان کرد: مسیر سه شامل پارک ملت، سجاد، ششصد دستگاه و آبکوه می‌شود و ما در این مسیر با چند نوع بافت رو‌به‌رو؛ ما پس از پارک ملت توقف کوتاهی انجام می‌دهیم و سپس به ادامه مسیر خواهیم پرداخت، ما در سجاد با بافت مدرن شهر رو‌به‌رو می‌شویم و پس از آن وارد آبکوه که یکی از چهار محله قدیمی مشهد است؛ می‌شویم.

سرگروه مسیر سه اضافه کرد: در محله آبکوه باید یک‌سری نکات را مورد توجه قرار داد زیرا این محله‌ها به علت قدیمی بودن مختصات خاص خود را دارد و نکته دیگر این است که فتوواک یک ماراتون نیست و یک دورهمی عکاسانه است.

صادق ذباح اظهار کرد: مسیر چهار شامل احمد آباد، تقی آباد، چهارراه دکترا و سه راه ادبیات و میدان تختی است؛ علت انتخاب این مسیر این بود که عکاسان بیشتر در مسیرهایی قرار می‌گیرند که شامل بافت قدیمی شهر می‌شود اما این مسیر دارای بافت مدرن شهری است و از این مسیر کم‌تر عکاسی می‌شود زیرا هم به روز است و عکاسی در آن سخت‌تر است.

این عکاس مشهدی افزود: به علت این‌که روز شنبه برای عکاسی انتخاب شده باید در این مسیر صبر بیشتری داشت زیرا در صبح این مسیر بسیار شلوغ است.

در ادامه نشست امیر حاجی عباسی سرگروه مسیر پنجم بیان کرد: مسیر پنجم شامل ترمینال تا میدان امام رضا(ع) و حرم می‌شود که از نظر من جذاب‌ترین مسیر این فتوواک است زیرا ما در ابتدای مسیر تا فلکه ضد بافت کارگری را داریم که کم‌تر از این بافت عکاسی می‌شود و در آن‌جا می‌توان پرتره‌های محیطی بسیار خوبی گرفت از کسانی که آن‌جا مشاغل مختلف که مربوط به ماشین است را دارا هستند.

این عکاس ادامه داد: در ادامه مسیر از میدان ضد تا حرم مطهر ما یک بافت زائران را داریم که زائر مختلف از مکان‌های گوناگون جهان را می‌بینیم.

در ادامه رضا حیدری شاه‌بیدک گفت: ما در نکاتی که دوستان اعلام کردند به این پی می‌بریم که چقدر عکاسی می‌تواند در فرهنگ سازی در داخل شهر تاثیر بگذارد؛ ما خوشحال هستیم که در مسیر 6 و 7 که در واقع یک مسیر هستند و شامل محله گلشهر می‌شود که در آن‌جا قریب به 80 درصد از ساکنان این محل اهل افغانستان هستند و اگر می‌خواهید حس و حال افغانستان به شما دست دهد این محله بهترین مکان است.

سرگروه مسیر هفتم افزود: این محله‌ها بسیار مردمان شریفی دارد و بسیار راحت می‌توان در آن عکاسی کرد و اگر عکاسی هیچ کاری نتواند انجام داد حداقل می‌تواند افراد را به یکدیگر معرفی کند و این‌که ما چه کسانی را در کنار خود داریم؛ مسیر گلشهر را نزدیک به چهارسال است که گروهی تحت عنوان عکاسان گلشهر عکاسی می‌کنند اما در این مسیر باید نکاتی را رعایت کرد، همان‌طور که در تمام شهر دزدی و زورگیری می‌شود این محل نیز از این قضیه مستثنی نیست پس نکات امنیتی باید رعایت شود.

در ادامه نشست امین ابراهیمی اظهار کرد: دوستان ما در این مسیرها عجله‌ای برای عکاسی نداریم و مسئله اصلی این است که ما در کنار هم اوقات خوشی داشته باشیم و از عکاسی لذت ببریم و شانه به شانه یکدیگر مانند چند هزار عکاس دیگر در دنیا این کار مفرح را انجام دهیم و مطمئن باشید که عکس‌ها به مراتب بالا خواهد رسید و استرس را به خود راه ندهید.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: