• دوشنبه ۹ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 977-3784-5
  • خبرنگار : 15306
  • منبع خبر : ----

رییس انجمن طلا و جواهر خراسان رضوی:

پول‌های سرگردان مانع اصلاح نوسانات ارزی است

رییس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی در خصوص نوسانات دلار گفت: آنچه در زمینه اصلاح نوسانات دلار مشکل ایجاد می‌کند، پول‌های سرگردانی است که در دست مردم نیست.

شهرام مرصعی در گفت‌و‌گو با ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص وضعیت بازار طلا و خرید و فروش‌ آن اظهار کرد: وضعیت خرید و فروش طلا و جواهر تقریبا صفر است. در حال حاضر همکاران ما بیکار هستند چون وضعیت بازار مناسب نبوده و این شرایط قابل قبول نیست.

وی با بیان اینکه آخرین وضعیت قیمت طلای 18 عیار بدون اجرت ساخت، 485 هزار و 500 تومان به ازای هر گرم است، عنوان کرد: قیمت طلا نوسان ندارد بلکه تابع قیمت دلار است. در بعد جهانی نیز کمی تنزیل قیمت داریم اما در ایران قیمت‌ها تابع نوسانات دلار و ریال است.

مرصعی تصریح کرد: ریزش ارزش ریال نسبت به دلار باعث شده که قیمت طلا به تبع دلار افزایش پیدا کند. واقعیت این نیست که طلا یا دلار افزایش قیمت دارد بلکه ارزش ریال افت پیدا کرده و سرعت ریزش ریال نیز بسیار بالاست.

رییس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی اضافه کرد: متاسفانه ما شاهد آینده روشنی در این زمینه نخواهیم بود زیرا بخشی از این اتفاقات تابع سیاست‌های غلط اقتصادی و برنامه‌ریزی اشتباه دولت است که به ریزش بیشتر ریال کمک می‌کند. هرچه میزان ارزش ریال در مقابل دلار افت پیدا کند، قیمت طلا نیز افزایش خواهد یافت.

وی بیان کرد: زیاد می شنویم که کشور ما با ونزوئلا مقایسه می شود. در آن کشور قیمت‌ها به شدت افزایش پیدا کرده و ارزش پول ونزوئلا تقریبا به صفر رسیده اما حقیقت این است که وضعیت کشور ما به این شکل نیست. ما به نقطه شکننده‌ای رسیده‌ایم و باید منتظر باشیم و ببینیم که دولت در این راستا چه برنامه‌ای خواهد داشت؟

مرصعی در خصوص نوسانات دلار گفت: آنچه در زمینه اصلاح نوسانات دلار مشکل ایجاد می‌کند، پول‌های سرگردانی است که در دست مردم نبوده و باید تفکیک شود. در اقتصاد سالم معیار تعیین قیمت، عرضه و تقاضاست اما اقتصاد ما سالم نبوده و حجم نقدینگی نیز در دست عموم نیست و در مکان‌های خاصی ذخیره شده است. آنچه با سیاست‌های دولت، منهای اینکه این سیاست‌ها درست یا غلط است، مقابله می‌کند، وجوه انباشت شده از طریق رانت و انحصار است نه وجوهی که در اختیار عموم مردم قرار دارد.

 رییس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی اظهار کرد: نوسانات دلار را به راحتی نمی‌توان کنترل کرد. ابتدا باید رانت، انحصار و نفوذ افراد با پول‌های انباشت شده که در بدنه سیستم قرار دارند را مهار کرد. البته جدا کردن آن کاری مشکل است.

وی در خصوص نظارت و دخالت دولت در عرصه اقتصاد خاطرنشان کرد: ما از ابتدا راه را اشتباه رفته‌ایم چون دخالت دولت در تمام امور اجتماع غلط است. وظیفه دولت نظارت، کنترل و تسهیل‌گری بوده و اکنون دولت از وظیفه خود خارج شده و هرکاری را در انحصار و دخالت خود قرار داده است که این امر سبب شده که بار تمام مسئولیت‌ها به دوش دولت انداخته شود.

مرصعی افزود: اگر بخواهیم در جامعه جهانی حضور داشته باشیم، دولت نباید نقش اجرایی بستن و زیر نظر گرفتن تمام فعالیت‌های اقتصادی را انجام دهد. بخشی از موضوع نوسانات قیمت ها ناشی از مباحث سیاسی، بخشی ناشی از امور اجتماعی و بخشی دیگر که قابل توجه هم هست، ناشی از مسایل اقتصادی است. دولت باید از انحصارگری خارج شده و فضایی باز برای رقابت‌های آزاد در طولانی‌مدت را به وجود آورد.

رییس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی بیان کرد: اگر استراتژی، سیاست‌ها و تاکتیک‌های کوتاه‌مدت دولت بر این اساس برنامه‌ریزی شود، می‌تواند بازار را کنترل کند اما در خصوص وقایع اخیر اقتصادی که در حال اتفاق است، برای کاهش و جلوگیری این نوسانات هیچ تئوری و نظری وجود ندارد. 

وی در خصوص سیاست‌های دولت برای کوتاه کردن دست دلالان از بازار تصریح کرد: این سیاست‌ها نه تنها درست نیست بلکه نوعی فراکنی و خارج کردن مشکل از محل اصلی و درگیر کردن مردم با مسائل جانبی است چون فعالیت دلالان در برابر حجم معاملاتی که در کشور صورت می‌گیرد، بسیار ناچیز است.

مرصعی افزود: در حال حاضر این سوال وجود دارد که صاحب اصلی دلار در ایران کیست؟ صاحب آن کسی جز دولت نیست و اصل درآمدهای دلاری براساس صادرات نفت و بخشی از آن که در برابر رقم بزرگ صادرات نفت ناچیز بوده، در پتروشیمی است.

اساس به وجود آمدن دلالان تعطیلی صرافی‌ها و کار سیستماتیک در دولت است

رییس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: 20 درصد اقتصاد کشور در اختیار بخش خصوصی و 80 درصد آن در اختیار دولت، رانت‌ها و انحصارها بوده که این امر باعث نوسان در بازار شده است نه دلالانی که تمام سرمایه آنان در برابر دلارهای دولتی ارزش چندانی ندارد. البته این صحبت من به معنای تایید کار دلالان نیست. دلال‌بازی‌ها چه کوچک و چه کلان، باید تعطیل شود. اساس به وجود آمدن دلالان تعطیلی صرافی‌ها و کار سیستماتیک در دولت است.

وی در خصوص تاثیر موضع‌گیری‌های رییس جمهور و ترامپ در افزایش قیمت دلار عنوان کرد: این صحبت‌ها و مراودات تاثیرگذار است. بخشی از ارزش ریال نسبت به دلار را مسایل سیاسی تعیین می‌کند؛ به ویژه در حال حاضر که نقاط حساس سیاسی وجود دارد.

مرصعی ادامه داد: ترامپ در شورای امنیت و سازمان ملل برگ برنده‌ای در دست نداشت و متاسفانه ما نیز هیچ برگ برنده و موضوعی نداشتیم که شرایط را به نفع خود بازگردانیم. مشکل ما این است که روابط‌عمومی، روابط بین‌‎الملل و همچنین دوست قابل اطمینانی نداریم و تمام کشورهای اطراف ما به دلیل پول، نه شخصیت و شان این کشور، با ما ارتباط دارند. بنابراین اگر ما در نیویورک اقدام خاصی انجام ندادیم، به این دلیل است که دست ما خالی بوده و این امر نیز طبیعی است. امروز هم به دلیل اینکه اتفاق خاصی در نیویورک نیفتاد، شاهد افت ارزش دلار هستیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: