• چهارشنبه ۱۱ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 977-4984-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

ممنوعیت صادرات شیرخشک با قیمت شیر چه کرد؟

مدیرعامل اتحادیه صنعت دامپروری خراسان رضوی گفت: آیا دلیل واقعی افزایش قیمت شیرخام صادرات شیر خشک بود، حالا پس گذشت یک ماه ممنوعیت آن چه تاثیری بر قیمت شیر داشت، اصلا همین مقدار صادرات چه حجمی از تولید شیر کشور را شامل می‌شد.
 
امین هراتی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، با اشاره به اینکه متاسفانه طی این چند سال اخیر دامداران کشور در خصوص قیمت شیر خام و نحوه پرداخت وجه آن مشکلات زیادی را متحمل شدند، اظهار کرد: این گلایه‌ها تکراری بوده و در این روزها زیاد مطرح شده است، شیر این ماده غذایی ارزشمند در بی‌مهری کامل قرارگرفت و هیچگاه جایگاه ارزشی واقعی خود را نداشته و هیچ مقام مسئولی پاسخگو نبود که چرا خرید با نرخ مصوب 1440 تومان انجام نمی‌شود و همان مبالغ زیر قیمت مصوب هم به صورت 60 تا 90 روزه به دامدار پرداخت میگردد.
 
مدیرعامل اتحادیه صنعت دامپروری خراسان رضوی بیان کرد: دامداران ما این شرایط را 4 سال تحمل کردند و تعداد زیادی از واحدهای دامپروری تعطیل شده و از طرفی هزینه سربار خرید حمایتی شیر را بر دوش دولت ایجاد شده است.
 
هراتی افزود: اکنون دو ماه است که افزایش قیمت دلار، صادرات شیر خشک را مرقون به صرفه کرده و بازاری را برای این کالا ایجاد شده اما به جای اینکه آن را مدیریت کرده و ازاین  فرصت به جهت رونق و افزایش تولید شیر استفاده کنیم با وضع قانون ممنوعیت صادرات شیر خشک مواجه می‌شویم که پیرو آن بازار خارجی خود را به دیگران واگذار کرده و این امر قانونی را به سمت قاچاق آن سوق داده‌ایم.
 
وی خاطرنشان کرد: آیا دلیل واقعی افزایش قیمت شیرخام صادرات شیر خشک بود، اکنون پس گذشت یک ماه ممنوعیت آن چه تاثیری بر قیمت شیر داشت و اصلا همین مقدار صادرات چه حجمی از تولید شیر کشور را شامل می‌شد. از بازار بکر صادرات محصولات لبنی به  روسیه در سال گذشته چقدر استفاده کرده‌ایم و می‌کنیم؟
 
مدیرعامل اتحادیه صنعت دامپروری خراسان رضوی گفت: طی این سال‌ها چه مقدار از شیر خام کشور به دلیل خرید ارزان از سوی کارخانجات لبنی و پرداخت بلند مدت آن به سمت بازار عرضه لبنیات سنتی هدایت شد، این موارد نیازمند آسیب‌شناسی و تحلیل کارشناسی و در پی آن درمان اساسی است .
 
هراتی اضافه کرد: کاهش سرانه مصرف شیر و لبنیات در کشور یک واقعیت بحرانی است که نیازمند برنامه‌ریزی جدی مسئولین با فرهنگ‌سازی و حمایت به منظور افزایش آن است، توزیع شیر مدارس حداقل برای اقشار کم درآمد جامعه ضامن سلامتی کودکان و از طرفی کمک به تولید کشور بوده که مسکوت مانده و لازم الاجراست.
 
وی اظهار کرد: در حال حاضر تولیدکننده توان معجزه ندارد و نهایت حد توانش این است که مواد اولیه را حتی با مشقت تهیه کرده و طی یک پروسه به محصول نهایی تبدیل کرده و بفروش برساند و از سود حاصل از این فرآیند ارتزاق کرده و امورات بگذراند.
 
مدیرعامل اتحادیه صنعت دامپروری خراسان رضوی عنوان کرد: در شرایطی که با افزایش چشمگیر قیمت مواد اولیه روبه‌رو هستیم به مراتب با افزایش قیمت محصول نهایی هم مواجه خواهیم شد که اگر با تعیین قیمت دستوری و غیر کارشناسی مواجه شویم ناخواسته تولید را به ورطه نابودی کشانده‌ایم، این درحالی است که قیمت تمام شده شیرخام برای دامدار با محاسبات کارشناسی به صورت متغیر بالای 1750 تومان است.
 
هراتی گفت: صنعت دامپروری از صنایع اساسی و زیربنایی جامعه است که تولید غذایی اصلی مردم را بر عهده دارد، دامداران به عنوان قشر زحمتکش و آسیب‌پذیر جامعه به دنبال درک شرایط، محاسبه کارشناسی هزینه‌های تولید و نرخ منطقی شیر با احتساب سود معقول به صورت پرداخت غیر مدت هستند تا اینکه بمانند و چرخ تولید شیر کشور را در حرکت نگه دارند، اینکه در شرایط بی‌ثبات اقتصادی و نوسانات هرروزه و لحظه‌ای قیمت‌ها  نمی‌توان برای یک محصول نرخ ثابت تعیین کرد و به مراتب و متاثر از بازار، قیمت محصول هم متغیر خواهد بود.
 
وی اضافه کرد: صنایع لبنی هم در این شرایط مستثنی نبوده و گرفتار افزایش هزینه‌های تولید شده‌اند و این حق را بر خود واجب می‌دانند که از منافع خود دفاع کرده و تولید سودآور داشته باشند اما نه فقط با فشار بر قشر دامدار و ارائه پیشنهاداتی از قبیل واردات شیر خشک که منتج به نابودی صنعت دامپروری کشور و خروج ارز از کشور خواهد شد، در شرایط فعلی اصلا به صلاح کشور و مورد رضایت جامعه دامپروری کشور نیست، ضمن اینکه کلیه شواهد بیانگر این است که با کمبود شیر خام در کشور مواجه نیستیم.
 
مدیرعامل اتحادیه صنعت دامپروری خراسان رضوی بیان کرد: صنایع کشاورزی، دامپروری و لبنی سه صنعت مهم و  وابسته به هم بوده و لازم و ملزوم یکدیگر هستند که یک زنجیره تولید را تشکیل داده‌اند، اما متاسفانه شرایط به نحوی پیش رفته که منافع یکی در زیان دیگری خلاصه شده است و این امر باید اصلاح و مدیریت گردد به نحوی که به طور مثال تولیدکنندگان فرآورده‌های لبنی به جای تقاضای واردات شیر خشک با ارز دولتی متقاضی اختصاص این ارز به نهاده‌های دامی و کشاورزی باشند تا در نهایت منتج به تولید شیر ارزان‌تر در کشور باشیم و تولید کشور را حفظ کنیم .
 
هراتی خاطرنشان کرد: لذا از متولیان امر انتظار می‌رود در سالی که توسط مقام معظم رهبری مزین به نام حمایت از کالای ایرانی شده دلسوزانه و بدون جانبداری و با طرح‌های کارشناسی همزمان منافع تولید ملی را مد نظر قرار داده و به رشد و ارتقا تولید کشور بیاندیشند و به جای اهرم واردات با حمایت‍‌های مادی و معنوی خود و مدیریت صحیح و کارشناسی و در نظر گرفتن کلیه جوانب از توان ظرفیت داخلی در شرایط  فعلی نهایت استفاده را به عمل آورند .

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: