• چهارشنبه ۱۱ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 977-9814-5
  • خبرنگار : 15218
  • منبع خبر : ----

گفت‌وگوی ایسنا با عضو شورا درباره نامزدی ریاست هیأت فوتبال؛

رمارم در محوطه جریمه

رمارم هدف از شرکت در انتخابات هیأت فوتبال را دفاع از حق زنان در این رشته مردانه عنوان کرده و می‌گوید این اقدام وی تضادی با نمایندگی مردم در شورا ندارد، بلکه برای احقاق رأی مردم پا به توپ شده است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، در آغاز دومین سال شروع به کار شورای شهر مشهد خبر کاندیداتوری دو عضو این شورا در انتخابات ریاست هیأت فوتبال خراسان رضوی با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد.

برخی این اقدام اعضای شورای شهر مشهد را در راستای حمایت از وزرش فوتبال تفسیر کرده و عده‌ای دیگر با این استدلال که حضور عضو شورای شهر در عرصه‌ای دیگر و مشغولیت به آن، می‌تواند در تقابل با نمایندگی مردم باشد، از این اقدام انتقاد کردند.

با اعلام اولیه کاندیداهای نهایی نام هیچ یک از این دو در لیست نبود، با این وجود پس از اعتراض رد صلاحیت‌شدگان، سه نفر دیگر به این لیست اضافه شدند که «شهناز رمارم» نیز در میان آن‌ها بود.

در این راستا، ایسنا در گفت‌وگو با این عضو شورای شهر ضمن پرسش از چرایی کاندیداتوری در انتخابات هیأت فوتبال استان، این سؤال را مطرح کرده است که آیا حضور در هیأت فوتبال در تقابل با نمایندگی مردم نیست؟ 

شهناز رمارم در این گفت‌وگو هدف از شرکت در انتخابات هیأت فوتبال را دفاع از حق زنان در این رشته مردانه عنوان کره و می‌گوید این اقدام وی خیانت به رأی مردم نبوده بلکه برای احقاق رأی مردم پا به توپ شده است.

شرح گفت‌وگو با عضو شورای شهر مشهد در ادامه می‌آید:

- چرا در انتخابات هیئت فوتبال خراسان رضوی ثبت نام کردید؟

در گفت‌وگوهای قبلی خود با رسانه هم عنوان کرده‌ام که وظایف شورا بسیار سنگین بوده و اولویت اصلی من شورا است. عقیده من این است که فعالیت‌ و حوزه‌های تخصصی را باید به متخصصان آن سپرد. بر این اساس از جامعه فوتبالی استان دعوت به ثبت‌نام برای ریاست این هیئت شد، اما از میان بانوان فوتبالی کسی رغبت خاصی برای ثبت‌نام از خود نشان نداد. همه آن‌ها به من می‌گفتند که خودت باید برای نامزدی هیئت فوتبال نامزد شوی و من را برای این کار مناسب دانسته و پیشنهاد می‌دادند.

بر این اساس با وجود این‌که این موضوع را برخلاف عقاید شخصی می‌دانستم، اما آن‌ها اعتقاد داشتند که کاندیدشدن و پذیرفته‌شدن در هیئت فوتبال یک موضوع مدیریتی است و با توجه به این که در قوانین نظام جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گونه منعی برای حضور زنان در فوتبال و مدیریت آن وجود ندارد تا به حال و به هر دلیل زنان در مسائل فوتبال ورود نکرده‌اند و من خواستم با حضور در هیئت فوتبال استان و ثبت‌نام در آن به تمام زنان نشان دهم که اولاً هیچ منعی برای حضور بانوان در فوتبال وجود ندارد، ثانیاً زنان خود را آماده کنند و در دوره بعد با اعتماد به نفس بالا در این هیئت آمادگی خود را برای نامزدی اعلام کنند. 

همچنین آقایان فوتبالی از ثبت‌نام من در هیئت فوتبال خراسان رضوی استقبال کردند. ورود زنان و نبود قانونی مبنی بر عدم ورود زنان به این مباحث از اهداف من برای ثبت‌نام در هیئت فوتبال خراسان رضوی بود.

- حضور اعضای شورای شهر در هیأت فوتبال، حضور وزرشکاران در شورای شهر تهران را که با انتقادات بسیاری روبه‌رو شد را به یاد می‌آورد. اساساً چرا باید یک اعضای شورای اسلامی شهر مشهد کاندید حضور در هیئت فوتبال شود؟

حضور ورزشکاران در شورا را اشتباه و بد نمی‌دانم، به شرط آن که در حوزه تخصصی خود فعالیت کنند. به عنوان نمونه یک ورزشکار می‌تواند در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا بیش از کمیسیون برنامه و بودجه مثمر ثمر باشد.

- انتقاداتی مبنی بر این‌که چرا اعضای شورا باوجود وظایفی در شورا داشته و باید به دغدغه‌های مردم رسیدگی کنند، به هیئت فوتبال می‌آیند و کاندیدای ریاست آن می‌شوند مطرح شده است، پاسخ شما به این باره چیست؟

شورای شهر وظایف بسیار سنگینی دارد و ورزش نیز یکی از آن‌هاست که جز حوزه‌های فرهنگی و ‌اجتماعی قرار می‌گیرد لذا ورزش در حیطه کارها و وظایف شورا است و باید برای حوزه ورزش کار کرده، نقش‌آفرین و موثر باشد و تلاش کند و از این حوزه حمایت کند، اما بهتر است وارد فضای تصدی‌گری نشود.

من در این انتخابات با هیچ زن فوتبالی رقابت نمی‌کنم، چراکه هیچ زن فوتبال‌دوستی در این عرصه ورود نکرده‌است. در واقع با این کار برای خودم کار و زحمت مضاعفی ایجاد می‌کنم تا در آینده زنان در این عرصه حضور پیدا کنند.

- چرا فوتبال؟

علاوه بر فوتبال درخواستی برای ثبت‌نام در هیئت‌های رشته‌های دیگری مانند والیبال، وزنه‌برداری و چند رشته ورزشی دیگر نیز به من داده‌شده، اما به دلیل این که با فوتبال و مشکلات آن بی‌گانه نیستم و خانواده‌ای فوتبالی دارم؛ این رشته را انتخاب کردم.

همچنین رسیدگی به فوتبال بانوان در استان از اهداف حضورم در این هیئت ورزشی بود سال گذشته برخی از فوتسالیست‌های خراسانی بدون دریافت ریالی بازی کردند و نیازهای ضروری خود در این عرصه را هم خودشان و با هزینه شخصی تهیه می‌کردند.

- با توجه به مسائل و مشکلات فرهنگی و اجتماعی موجود، مردم از شما به عنوان نماینده‌ای که 260 هزار رأی آورده انتظاراتی دارند. زمانی که شما در هیئت فوتبال ثبت‌نام می‌کنید، چگونه به این انتظارات و دغدغه‌ها پاسخ می‌دهید؟

اعضای شورای شهر، سیاست‌گذار بوده و مجری نیستند و موضوع کم‌کاری اعضا به مسئولان مجری قوانین و سیاست‌ها مربوط است. به نظر خودم که عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر هستم، از خود و توانم کم نگذاشتم. کارنامه من گویای این است که زمانی به عرصه‌ای ورود می‌کنم، حداکثر تلاش خود را به‌کار می‌گیرم و از زندگی شخصی و فردی خود صرف نظر می‌کنم.

برای پررنگ کردن و احقاق آرایی که به من داده ‌شده و پیگیری مطالبات ورزش‌کاران برای ریاست هیئت فوتبال اقدام کردم و اگر زن دیگری از جامعه فوتبال متقاضی حضور در هیئت فوتبال بود، قطعاً ثبت‌نام نمی‌کردم بخش اعظمی از کسانی که به من اعتماد کردند، بانوان بودند. فوتبال یک رشته ورزشی هزینه‌بر بوده و به اقتصاد و صنعت تبدیل شده و مردم هم از من مطالباتی دارند.

تا لحظات پایانی قصد ثبت‌نام در هیئت فوتبال استان خراسان رضوی را نداشتم، اما پس از مشورت‌ها و شنیدن نظرات منفی و مثبت، با هدف پیگیری مطالبات جامعه زنان تصمیمی فردی گرفته و در هیئت فوتبال خراسان رضوی ثبت‌نام کردم.  

- آیا شما تخصص لازم را برای فعالیت در هیأت فوتبال دارید؟

ریاست هیأت فوتبال یک کار تخصصی و نیاز نیست حتماً در آن کار تخصص داشت، برای نمونه جهت ویزیت بیمار و دارو تجویز کرد باید پزشک بود و پزشکی را دانست، اما برای احداث بیمارستان درمانگاه نیازی به دانستن این موارد نیست.

- با توجه به لابی‌های زیاد و خاص در فوتبال فکر می‌کنید بتوانید برای هیئت فوتبال خراسان رضوی مفید واقع شوید؟

اگر فکرمی‌کردم نمی‌توانم مثمر ثمر باشم، به هیچ‌وجه در هیئت فوتبال استان ثبت‌نام نمی‌کردم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: