• شنبه ۱۴ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 977-11514-5
  • خبرنگار : 15218
  • منبع خبر : ----

بیلبوردهای مشهد؛ از دبه‌های توخالی تا طنین همبستگی

پس از سال‌ها، بیلبوردهای مشهد گویا تازه متولد شده‌اند و حالا می‌توانیم به جای بیانیه‌های سیاسی، خود و شهرمان را در آن ببینیم.   

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، هنوز روزگار نمایش «دبه»، «شمر» و «ترازو» بر در و دیوار شهر را از یاد نبرده‌ایم. دورانی که هر روز بیلبوردهایی با طرح و رنگ خشن و صریح‌ترین زبان، پیام خود را در قالب بیانیه‌هایی سیاسی به ذهن عامه مردم تزریق می‌کرد. 

یک روز به‌درشتی و با رنگ زرد در کنار تصویر فردی - به ظاهر عمر بن‌سعد، اما شبیه به رئیس‌جمهور- بر پس‌زمینه‌‌ای قرمز می‌نوشتند که «عمر بن‌سعد امام زمانش را به دنیا فروخت؛ تاریخ تکرار می‌شود». روزی دیگر مجموعه‌ای ضدآمریکایی اکران می‌کردند؛ یکی رویش دبه‌ای منقوش به پرچم آمریکا داشت و در کنار آن «آمریکای قابل اعتماد؛ دبه‌کردن در اجرای برجام»، دیگری موشکی کادوشده در دست عمو سام را به تصویر کشیده «آمریکای دست‌ودل‌باز؛ اهدای تجهیزات جنگی به عربستان و داعش» آن یکی «آمریکای قدرشناس (!)...»

این بیلبوردها که نمایش آن از سال 94 آغاز و یک سال پس از آن به اوج خود رسید، با وجود انتقادات بسیاری که به آن می‌شد، افتان‌وخیزان، تا پایان شورای چهارم ادامه داشت؛ به‌گونه‌ای که بسیاری مشهد را «شهر بیلبوردها» خطاب می‌کردند.


در همین دوران، با وجود این‌که بیلبوردهای صورتی‌رنگ کمپین «ممنون که مهربونی» قصد داشت فضای خشک شهر را تغییر دهد، اما تأثیر بیلبوردهای سیاسی بر افکار عمومی به‌قدری بود که دعوت مردم به مهربانی و لبخند را کاملاً تحت‌الشعاع قرار داده بود.  

با تغییر مدیریت شهری، بیلبوردهای شهر از آن فضای سیاسی فاصله گرفته‌ و در کانال معقول‌تری قرار گرفت. با وجود حاشیه‌هایی که اکران برخی بیلبوردهای تبلیغاتی به همراه داشت در مجموع فضای حاکم بر بیلبورهای شهر مثبت بوده و در راستای کاهش تشنج از فضای شهر و امیدبخشی به جامعه ارزیابی می‌شود.

«دل همدیگر رو خالی نکنیم. روزهای سخت‌تری را کنار همدیگر گذراندیم» این نمونه‌ای از بیلبوردهای تازه‌ مشهد است که جای‌جای شهر خودنمایی می‌کند. بیلبوردهایی با شعار اتحاد و هم‌بستگی ملی که در این روزها  نیاز به آن به‌شدت احساس می‌شود. «ایران فدای اشک و خنده‌ی تو» و «سرزمین عزیزم دوستت دارم» از دیگر بیلبوردهای نصب شده در سطح شهرند.


قاسم تقی‌زاده خامسی، شهردار مشهد در توضیح این اقدام شهرداری نوشت: «امروز تابلوهاي تبليغاتي شهرمان با جملاتي براي هم‌بستگي بيش‌تر مردم شريف ايران تزئين شد؛ تا باد چنين بادا».

نصب این بیلبوردها با واکنش مثبتی نیز مواجه شد. در این خصوص شهیندخت مولاوردی، دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی با انتشار تصاویری از این بیلبوردها در صفحه منسوب به خود در شبکه اجتماعی اینستاگرام، نوشت:«هوشمندی، نکته‌سنجی و وقت‌شناسی شهرداری مشهد در اکران این بیلبوردها ستودنی است. دل یکدیگر را خالی نکنیم... .» 

هم‌چنین برخی از اعضای شورای اسلامی شهر مشهد نیز از این اقدام شهرداری تجلیل کردند.

این اقدام شهرداری مشهد در این روزهای خبرهای بد و اضطراب اقدامی قابل تقدیر است که امید می‌رود شاهد تداوم آن در مشهد و سایر شهرهای کشور باشیم. شاید برای لحظه‌ای مشکلات از یادمان برود... .

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: