• یکشنبه ۱۵ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 977-7187-5
  • خبرنگار : 15299
  • منبع خبر : ----

یک طراح لباس:
طراحی‌هایم الهام گرفته از پهن‌ترین آبشار دنیا است

عکس تزئینی است
یک طراح لباس گفت: طراحی‌های من براساس پهن‌ترین آبشار دنیا و رنگ‌بندی‌های موجود در این آبشاربود.

شیما شعبانی‌فر در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، درخصوص طراحی لباس گفت: باتوجه به این‌که مسافرت‌های زیادی رفته‌ام؛ سعی داشتم در این سفرها از بافت شهرها، مکان‌های دیدنی و آثار باستانی عکاسی کنم و طبق این کالکشن‌ها و براساس این موارد طراحی‌های من نام‌گذاری شدند.

وی اظهار کرد: هم‌چنین طراحی‌هایی را، از وایکینگ‌ها در کشورهای اسکاوندیناوی براساس لباس‌ها، آثار باستانی و مکان‌های دیدنیِ آن‌ها انجام دادم.

این طراح لباس افزود: یکی‌دیگر از کالکشن‌های من فرشته بود که بر روی لباس طراحی کردم.

شعبانی‌فر عنوان کرد: در کشور ما پوشش دارای استانداردهای خاصی است؛ که برای یک خانم شامل مانتو، روسری، شلوار وموارد دیگر می‌شود.

وی بیان کرد: باتوجه به ایده‌ای که در این زمینه داده‌ام ما می‌توانیم این پکیج را تغییر دهیم؛ زیرا پارچه‌هایی که در حال حاضر برای طراحی‌ها استفاده می‌شوند؛ بسیار خوب، متنوع، متفاوت و خوش آب و رنگ هستند؛ هم‌چنین می‌توانیم به‌جای مانتو از لباس روشن، بلند و آستین‌دار استفاده کنیم؛ مانند بسیاری از دختران که از دامن‌های بلند کَلوش، پِلیسه و گشاد استفاده می‌کنند.

این طراح لباس گفت: اگر بتوانیم نگاه مردم را به جهتی دیگر تغییر دهیم؛ باتوجه به شدت بالای گرما در تابستان اگر تمام آن پکیج تبدیل به یک پیراهن بلند شود بسیار بهتر و راحت‌تر است.

شعبانی‌فر افزود: ارائه این ایده به دوسال قبل بر می‌گردد؛ اما عملی کردن آن مستلزم تغییر نگاه مردم است؛ زیرا ما در کشوری اسلامی هستیم و چشم‌های ما عادت کرده‌اند؛ لباس‌های پوشیده را ببینند و اگر فردی لباسش کمی از پوشش عرف جامعه دورتر باشد همه ما ناخودآگاه نگاهمان به‌سمت این پوشش خواهد رفت؛ اما قرار است  به‌تدریج  این نوع نگاه تغییر کند که این امر قطعا زمان‌بر خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر در جامعه بحثی در جهت گرایش به‌سَمت رنگ‌های سورمه‌ای، خاکستری و مشکی جود ندارد؛ هم‌چنین رنگ‌بندی‌ در پارچه‌ها بسیار متنوع شده‌اند.

این طراح لباس ادامه داد: ازنظر من جنس پارچه و خلاقیت در طراحی برای تنوع و جذابیت یک لباس مهم است مثلا جنس یک پارچه برای طراحی باید به‌گونه‌ای باشد که چروک و فرسوده نشود هم‌چنین رنگ آن از بین نرود و شاخص‌های کیفیت اولیه را داشته باشد؛ مانتوهای بسیاری را با پارچه‌های کاملا ساده‌ و طراحی‌های بسیار متفاوت و جذاب دیده‌ام؛ اما نمی‌توان گفت صرفا پارچه در تنوع و جذابیت طراحی موثر است.

شعبانی‌فر ابراز کرد: بزرگترین طراحان دنیا دارای یک سری طراحی‌های خیلی خاص و طراحی‌های اکونومی یعنی اقتصادی هستند که باید مورد پسند عام جامعه باشد؛ هم‌چنین به جهت اقتصادی و انتخابی طراحی‌های من به‌گونه‌ای بود که اگر فردی وارد دفتر من می‌شد حتما مانتویی را انتخاب می‌کرد؛ اما انتخاب یک‌سری از مانتوها دلی بود و من فکر می‌کنم این دو در کنار هم معنا پیدا می‌کنند.

وی اظهار کرد: ازنظر من فردی‌که طراح لباس است باید علاوه بر در نظر گرفتن بخش اقتصادی بخش هنری کار را هم در نظر بگیرد.

این طراح لباس عنوان کرد: باتوجه به این‌که هفت سال پیش در زمینه طراحی فعالیت‌های ما دارای مجوز بود و زیاد در این عرصه کسی فعال نبود؛ اما در حال حاضر بسیاری از افراد هستند که به‌طور غیر رسمی، بدون مجوز و بدون این‌که علم این‌کار را داشته‌باشند وارد این عرصه شده و فعالیت می‌کنند که قرار شده تا از این فعالیت‌ها جلوگیری شود.

شعبانی‌فر بیان کرد: حدود ۶ سال در عرصه طراحی لباس فعالیت کرده؛ هم‌چنین طراحی‌هایم دارای تاییدیه اسلامی و بارکد شیما هستند و مالکیت معنوی دارند.

وی ابراز کرد: فوق لیسانس را در رشته محیط زیست؛ هم‌چنین طراحی لباس را در دانشگاه شهید بهشتی و برای اخذ دکترا رشته مدیریت را انتخاب کرده و به اتمام رساندم؛ هم‌چنین سعی کرده‌ام همیشه خلاقیت و علم در کنار هم باشند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: