• یکشنبه ۱۵ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۳
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 977-10190-5
  • خبرنگار : 15219
  • منبع خبر : ----

یک کارشناس دهیاری:

توسعه عمومی کشور با توسعه روستاها ممکن خواهد شد

یک کارشناس دهیاری گفت: هنگامی که با روستاها آشنا باشیم بسیاری از مسائل حل خواهد شد چراکه توسعه عمومی کشور خارج از توسعه روستاها نیست بدین معنا که بدون توسعه روستا، توسعه عمومی کشور ممکن نخواهد بود و هیچ کشور توسعه یافته‌ای وجود ندارد که روستاهای توسعه نیافته داشته باشد طبیعتا باید توسعه عمومی کشور و توسعه روستایی با یکدیگر مورد توجه قرار گیرند زیرا هر دو مکمل یکدیگر هستند تا تاثیرگذاری بهتری داشته باشند.

زینب رستگاریان چنار در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان و با حضور در تحریریه این خبرگزاری، به مناسبت 15 مهرماه روز روستا و عشایر، اظهار کرد: روستا محدوده‌ای از یک جغرافیا و یک واحد اجتماعی است که مرکب از تعدادی خانواده که نسبت به یکدیگر دارای احساس دلبستگی و عواطف مشترک هستند در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند و بیشتر کارهایی که برای تامین نیازمندی‌های زندگی خود انجام می‌دهند از طریق استفاده و بهره‌گیری از زمین صورت می‌گیرد که این واحد اجتماعی است و اکثر افراد هم اشتغال دارند.

وی افزود: این تعریف براساس مطالعات جمعی دارای تفاوت‌هایی است و طبیعتا ما می‌توانیم در مورد رابطه اشتغال مهاجرت روستاها داشته باشیم بدین معنا که می‌توان گفت چقدر اشتغال‌زایی در روستا اهمیت دارد و در چه ابعادی می‌تواند در سطح کلان و ملی تاثیر داشته باشد.

این کارشناس دهیاری تصریح کرد: روستاها به عنوان بخش بزرگی از نظام اجتماعی جمعیت کشورمان را تشکیل می‌دهند و تعداد کثیری از عوامل انسانی در روستاها سکونت دارند. در روستا عوامل و منابع ارزشمندی مانند نیروی انسانی، منابع طبیعی، اقتصادی و همچنین ذخایر استراتژیک کشور وجود دارد که در پیشرفت جامعه نقش مهمی ایفا می‌کند و این نقش استراتژیک به قدری اهمیت دارد که می‌تواند به عنوان یک اهرم عمل کند و در حقیقت شناسایی قدرت اقتصادی ما را از تکیه بر اقتصاد تک محصولی که همان اقتصاد نفتی است، کاهش دهد.

یکی از شرایط لازم برای دستیابی به توسعه پایدار، مشارکت زنان در سطح مدیریت روستا است

وی عنوان کرد: مهم‌ترین رکنی که باید مورد توجه قرار گیرد مدیریت روستا است و مدیر روستا باید آشنایی کامل با محیط روستا، مسائل و نقاط قوت و ضعفی که در روستاها وجود دارد را مورد توجه قرار دهد و بنده به عنوان کارشناس دهیاری یک سال است که فعالیت دارم و تصور می‌کنم یکی از شرایط لازم برای دستیابی به توسعه پایدار مشارکت زنان در سطح مدیریت روستا است این زنان روستایی با حضور در نقش‌های مدیریتی به عنوان مثال دهیار، شورا و یا نهادهای NGO مردم نهاد می‌توانند نقش پررنگی داشته باشند چراکه یکی از مسائلی که امروزه در جامعه در حال توسعه و توسعه یافته مواجه هستیم موضوع توسعه پایدار است و مهم‌ترین شاخه توسعه پایدار، روستایی است که می‌تواند راهگشای جامعه در رسیدن به توسعه پایدار باشد.

رستگاریان چنار خاطرنشان کرد: مدیریت خردمندانه توسعه روستایی باید با مشارکت واقعی همه ذی نفعان باشد و یکی از این ذی نفعان واقعی حضور زنان است که نیمی از جوامع را در برمی‌گیرد که می‌تواند اقدامات لازم در جهت توسعه روستا را داشته باشیم و با شناختی که بنده دارم تقویت زیرساخت‌ها با هدف افزایش تولید، استفاده از سرمایه انسانی روستاییان، توانمندسازی روستاییان با تاکید بر خود باوری به منظور افزایش تولید، اشتغال‌زایی و فقرزدایی، آموزش‌های کاربردی با هدف تولید، سرمایه‌گذاری با هدف افزایش تولید و اشتغال، تقویت و زیباسازی روستا و مدیریت مردمی از جمله راهکارهایی است که در توسعه روستایی نقش دارند.

وی اضافه کرد: ما باید از دانش خود استفاده کنیم، منطقه مورد نظر را به خوبی بشناسیم، نقاط قوت و ضعف آن را بدانیم تا بتوانیم راهکارهای لازم در این خصوص را ارائه دهیم تا بیش‌ترین استفاده را کسب کنیم. به عنوان مثال، ذهنیت مردم واقعا از روستا  تعریفی ندارد؛ مناطق روستایی جهت توسعه باید اقدامات گسترده‌ای انجام دهند و این اقدامات بدون شک آشنایی با روستاییان را می‌طلبد که بعضی موارد را شامل می‌شود، تغییر نگرش حاکم بر اذهان مدیران و مردم نسبت به روستا از طریق فرهنگ سازی به وسیله رسانه‌های جمعی و عمومی است.

این کارشناس دهیاری در ادامه عنوان کرد: تا زمانی که ما به روستا به عنوان درس عبرت و تنبیه کردن و یک محیط بد نگاه کنیم هیچ وقت توسعه پیدا نمی‌کنیم و زمانی که روستاها عقب افتاده باشند در واقع کشور عقب افتاده است و وظیفه یک استاندار و فرماندار این است که مدیر خوب برای روستا انتخاب کنند، باید از فارغ التحصیلان و ظرفیت‌های موجود استفاده و نقاط قوت و ضعف را بررسی کنند. هنگامی که روستا خوب مدیریت شود شهرستان آسایش، امنیت شغلی، امنیت اجتماعی دارد و بسیاری از معضلات کاهش پیدا می‌کند و اگر شهرستان امنیت داشته باشد استان و بعد هم کشور در امنیت است بنابراین روستاها جدای از برنامه‌های دیگر نباید باشند.

وی با بیان اینکه جذاب‌سازی فضای عمومی کشور از طریق توسعه هدفمند فرهنگی و آموزشی روستاها می‌تواند به توسعه روستایی کمک کند، اظهار کرد: تکمیل و تکامل جامعه روستایی مانند ارتقای مخابراتی، ارتقای سواد اطلاعاتی روستایی خصوصا زنان روستایی که واقعا می‌توانند نقش بسیار مهمی داشته باشند، تشکیل خوشه‌های دانشی روستایی، توسعه زیرساخت‌های دانشی، ایجاد مراکز توسعه  تحصیلی و آموزشی، ارتقای سطح سواد روستایی و آموزش آنان در به کارگیری دانش‌ و فناوی نوین و مورد دیگری که می‌تواند به توسعه روستا کمک کند نوسازی مناطق آسیب دیده روستایی و توسعه اشتغال‌زایی در حوزه کشوری از طریق حاکم سازی فضای کارآفرینی و ایجاد شرکت‌های تعاونی، حمایت از فارغ التحصیلان است.

وی ادامه داد: هنگامی که بدانم در منطقه چه استعدادهایی وجود دارد بسیار راحت می‌توان مشکلات و مسائل پیش آمده را مدیریت کرد که هم اشتغال ایجاد شود تا از مهاجرت جلوگیری شود و کاهش یابد چراکه مهاجرت روستایی یک معضل است که با آن مواجه هستیم و باید با ایجاد انگیزه و شغل مناسب مانع از مهاجرت روستاییان شویم.

نباید به یک جنبه از توسعه روستایی توجه کرد

رستگاریان چنار خاطر نشان کرد: راهکارهای توسعه روستایی را در تسهیلات به بخش کشاورزی می‌دانند و باید گفت که نظام کشاورزی تنها نمی‌تواند به عنوان راهکار توسعه روستایی مطرح باشد. طبیعتا روستا محیطی است که اکثر افراد ساکن در آن علاوه بر کشاورزی به خدمات و صنایع هم مشغول هستند اما اگر تمام توجه ما به بخش کشاورزی باشد مضراتی را به همراه دارد به عنوان مثال اینکه از طریق توسعه کشاورزی طبیعتا افراد مانند زمین داران و بزرگ مالکان می‌توانند از فواید آن استفاده کنند و بقیه افراد نمی‌توانند از آن بهره ببرند و افزایش بهره‌وری کشاورزی باعث کاهش نیاز به نیروی انسانی می‌شود و بحث اشتغال را حل نمی‌کند بلکه باعث فقر روز افزون و مهاجرت بیشتر به سمت آن‌ها می‌شود و وقتی توسعه روستایی مورد نظر ما است نباید تمام توجه ما به سمت کشاورزی برود و واقعا استعدادها و راهکارهایی وجود دارد که می‌توانیم از طریق مواردی که عنوان شد باعث توسعه روستا شود و مهاجرت روستا به شهر را کاهش دهد.

وی در خصوص موانع توسعه روستایی، گفت: امکانات زیر ساختی و امکانات پایه برای توسعه هر روستا لازم است و تصور می‌کنم که اگر در روستاها بتوانیم مدیریت و مشارکت مردمی را مورد استفاده قرار دهیم خیلی بهتر است و در این بازه زمانی که مشغول کار شدم خصوصا حضور زنان نقش موثری دارد که می‌توانیم از تمام استعدادها استفاده کنیم. آموزش و مهارت‌های لازم شرط اول است اگر آموزش‌های پایه را بالا ببریم بسیاری از مسائل مرتفع خواهد شد اما متاسفانه خیلی کم به آن پرداخته می‌شود.

کارآفرینی به عنوان شاخصه استراتژیک توسعه می‌تواند گزینه مناسب در پاسخ به الزامات باشد

این کارشناس دهیاری در خصوص کارآفرینی در روستاها و جایگاه توسعه روستایی، افزود: توسعه کشاورزی به تنهایی نمی‌تواند رشد اقتصادی را در روستا تعیین کند چراکه باید پارامترهای دیگر هم مورد توجه قرار گیرد. کارآفرینی تنها استراتژیک موفق نیست بدین معنا که نمی‌توان گفت با کارآفرینی بسیاری از مشکلات برطرف می‌شود،  اما کم هزینه‌ترین گزینه نسبت به گزینه‌های دیگر برای وجود روستا است و با توسعه کارآفرینی و ایجاد شرکت‌های کارآفرین می‌توانیم روستاها را به کالا و خدمات مورد نیاز تبدیل کنیم که تاثیر زیادی در رشد اقتصادی روستا و کاهش پدیده مهاجرت داشته باشد.

وی بیان کرد: روستاها مانند شهرها فرصت‌های جدید و کشف نشده هستند که با بهره‌برداری به موقع از این فرصت‌ها، ایجاد کسب و کارهای جدید می‌توانیم مزایای اقتصادی را داشته باشیم. طبیعتا راه‌اندازی و اداره نهاد اقتصادی در روستا نیازمند آشنایی است همان آموزشی که مطرح شد و کارآفرینی نیازمند آموزش اصولی است. کارآفرینی و آموزش می‌تواند بسیار نقش موثری داشته باشد و این دو مقوله بهترین فرصت است برای اینکه فرد با دیگران آشنا شود و این امر منجر به ایجاد ایده و همچنین برای کار و مشارکت‌های گروهی اشتیاق پیدا کند.

رستگاریان چنار تصریح کرد: ما در هر روستا کارآفرین داریم و یکی ازدلایلی که می‌توانیم مردم را تشویق کنیم که این چرخه کارآفرینی و مشاغل خانگی را ادامه دهند این است که کارآفرین موفق را به آن‌ها معرفی کنیم تا با ایده‌ها و صحبت‌های یکدیگر آشنا شوند و بسیار تاثیرگذار است و اگر روستاها توسعه پیدا کنند بسیاری از مشکلات حل خواهد شد. تسهیلات سامانه کارا که دولت تدبیر و امید برای مردم فراهم دیدند و بر حسب شغل و مسئله‌ای که واقعا استعداد دارند تسهیلات می‌دهند و حتی بازدید می‌کنند که این مقدار تسهیلات دریافت شده چه کارهایی برای کارآفرینی انجام شده است.

وی در خصوص اینکه مدیریت توسعه پایدار در چه جایگاهی قرار دارد، اضافه کرد: توسعه پایدار ابعاد گسترده‌ای دارد اما مدیریت یکی از اجزای اصلی توسعه پایدار در سطح ملی است و اگر مدیریت توانمند و کارآمد داشته باشیم باید در انتخاب دهیار خوب و مطرح دقت کنیم و شرایط مختلف را در نظر بگیریم و به فاکتورهای مهمی توجه کنیم. دهیار یعنی تسهیل‌گر، فردی که از خود مردم روستا است و همه را می‌شناسد و شناخت دارد و با این آگاهی می‌تواند خیلی از مسائل و مشکلات و ظرفیت‌ها را شناسایی کند و به موقع از آن‌ها استفاده کند.

این کارشناس دهیاری در خصوص اینکه مردم برای اینکه با رویکردها و سیاست‌های دولت در ارتباط با مدیریت شهری و روستایی آشنا شوند چه کارهایی را باید انجام دهند، خاطر نشان کرد: این موضوع هم  به مدیریت دولتی و یک ارتباط قوی برمی‌گردد که میان نهادهای دولتی و مردم یک رابط وجود داشته باشد که همان دهیارها و کارشناسان هستند و این امر نیاز به پیگیری دارد. دولت همه زمینه‌ها را فراهم کرده و باید استعدادها شناخته شوند تا از آن استفاده کنیم و خیلی خوب به روستاها رسیدگی و مشکلات پیگیری می‌شود.

رستگاریان چنار با بیان اینکه دهیارها نقش ویژه‌ای دارند و باید هم این‌گونه باشد چراکه حضور دهیار در هر روستا می‌تواند مشکلات را شناسایی و به رفع آن‌ها بپردازد، گفت: مدیرت خوب باعث می‌شود که از همه نظر دهیارها نقش به سزایی داشته باشند. روستاها منبع مهمی از تولیدات کشاورزی و رفع نیازهای اساسی در هر زمینه هستند و به عنوان یک پایگاه می‌توان از آن‌ها استفاده کرد بنابراین اگر روستاها توسعه پیدا کنند بسیاری از مشکلات جامعه حل خواهد شد و وقتی چنین بستری برای کشاورزی، تولدلیدات دامی روستایی، غذایی و امنیتی را فراهم شود باید به دنبال راهی باشیم که به طور کل روستاها در نظام برنامه‌ریزی جایگاه ویژه‌ای داشته باشند و اگر توجه ویژه‌ای به آن‌ها شود خیلی از مواردی که مطرح شد مرتفع می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: