• یکشنبه ۱۵ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۰
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 977-4691-5
  • خبرنگار : 15180
  • منبع خبر : ----

ترفندهای شرکت‌های هواپیمایی برای کاهش هزینه‌های پرواز

از دهه 1980 به بعد، با ارزان‌تر شدن پرواز، سازمان‌های بودجه‌بندی به دنبال راه‌های جدید و خلاقانه‌ای برای حذف خدمات غیرضروری از پروازهای هوایی بودند. 


به گزارش ایسنا- منطقه خراسان،  9 استراتژی که ایرلاین‌ها برای کاهش هزینه‌هایشان در پیش می‌گیرند را با هم مرور می‌کنیم:

کاهش وزن

سوخت، یک‌سوم هزینه ایرلاین‌ها را تشکیل می‌دهد. هر یک کیلوگرم کاهش مصرف سوخت، هزینه‌های سالانه سوخت هواپیماها را به میزان 100 دلار کاهش می‌دهد. ایرلاین‌ها راهکارهای جالبی برای کاهش مصرف سوخت هواپیماها در پیش می‌گیرند؛ ایرلاین فرانسوی Air Mediterranee به تازگی هواپیماهای ایرباس A321 خود را به صندلی‌های باریک Expliseat مجهز کرده که از تیتانیوم و فیبر کربن ساخته شده‌اند و وزن‌شان فقط 3.9 کیلوگرم است، یعنی هشت کیلوگرم کمتر از صندلی‌های Recaro معمولی. ناوگان هوایی کم‌هزینه هندی GiAir  فقط از مهمانداران زن استفاده می‌کند که به طور میانگین 10-15 کیلوگرم سبک‌تر از مردان هستند. Ryanair، چهار سال پیش از برنامه‌هایی برای چاپ مجله‌های داخلی خود بر روی برگه‌های باریک‌تر و در نتیجه سبک‌تر خبر داد.

حداکثر استفاده از فضای موجود

سازمان‌های بودجه‌بندی تمام تلاش‌شان را می‌کنند تا تعداد مسافران یک پرواز را به حداکثر برسانند. بوئینگ‌های جدید 737 MAX 200 مجهز به توالت‌های کوچکی هستند که دیواره اطاقک‌شان خم شده تا هواپیما، صندلی‌های بیشتری درخود جای دهد. Spirit Airlines  میله کوتاه جدیدی در صندلی‌هایش تعبیه کرده تا اندازه آن‌ها را به 71 سانتی‌متر کاهش دهد. کاهش کیسه پشت صندلی‌ها و نحوه تعبیه سینی به شرکت آلمانی لوفتانزا امکان داده در هواپیماهای ایرباس A320 تعداد صندلی‌ها را از 150 به 168 عدد برساند و ظرفیت صندلی‌های هر هواپیما را 12 عدد بیشتر کند.

هزینه بار

در زمان رزرو بلیط، شما می‌توانید تعاد بسته‌ها و چمدان‌هایی که نیاز به چک-این دارند و مجبورید برای آن‌ها هزینه بپردازید را ذکر کنید. هزینه بار اضافی از یک ایرلاین به ایرلاین دیگر متفاوت است و به کلاس بلیط شما بستگی دارد اما معمولا برای هر کیلوگرم بار اضافی، 15-20 دلار هزینه دریافت می‌شود. اضافه بار بخشی از پدیده‌ای است که هزینه‌های فرعی نامیده می‌شود و ایرلاین‌ها سود زیادی از آن به جیب می‌زنند. در آمریکا، ناوگان هوایی بسیار کم هزینه Spirit Airlines بیش از یک‌سوم کل سودش را از همین بارها به دست می‌آورد.

سرگرمی‌های ضمن پرواز

نصب سیستم‌های سرگرمی پشت صندلی گران است، این سیستم‌ها نیاز به هزینه دائمی دارند و به وزن هواپیما اضافه می‌کنند. در نتیجه ایرلاین‌ها علاقه زیادی به حذف آن‌ها دارند.

فرودگاه‌های ارزان‌تر

یک فرودگاه‌ بزرگ و پرزرق و برق در مرکز شهری فعال، هزینه زیادی بر دوش صاحبانش می‌گذارد. اگر هواپیماها بتوانند از فرودگاه‌های ارزان‌تر پرواز کنند، برای شرکت‌ها یک برد به حساب می‌آید؛ حتی اگر این فرودگاه دور باشد و خدمات چندان عالی برای رفت و آمد به داخل شهر نداشته باشد.

قیمت‌گذاری پویا

معمولا قیمت بلیط‌ها از کم شروع می‌شود و با نزدیک شدن زمان پرواز و کمتر شدن صندلی‌های در دسترس، کم‌کم افزایش می‌یابد. اگر رزرو بلیط را برای لحظ آخر بگذارید، مجبورید تا سه برابر بیش از مسافری که سه ماه پیش همین پرواز را رزرو کرده پول بپردازید. شرکت‌های هواپیماهایی ارزان‌قیمت، از تکنولوژی قیمت‌گذاری دینامیک یا پویا استفاده می‌کنند که به آن‌ها امکان می‌دهد بیشترین سود را کسب کنند.

هواپیماها به مقصدهای خیلی دورافتاده و پرت پرواز نمی‌کنند

ایرلاین‌های ارزان‌قیمت بیشتر روی مسیرهای محبوب کار می‌کنند که تقاضای زیادی دارند و همین مسیرها را با هزینه بسیار کمتری در مقایسه با ایرلاین‌های فول‌سرویس انجام دهند.

استفاده از اتوبوس

به جای استفاده از پل‌های هوایی برای رساندن مسافران به داخل هواپیما، ناوگان‌های ارزان‌قیمت ترجیح می‌دهند هواپیماها را در جایگاه‌های دورتر پارک کنند و مسافران را با اتوبوس به هواپیما برسانند؛ چرا که گزینه ارزان‌تری است.

ترمینال‌های بدون تجملات

پارک کردن هواپیما در یک ترمینال جدید پر زرق و برق، هزینه بسیار گزافی برای ایرلاین‌ها به دنبال دارد و آن‌ها معمولا از ترمینال‌های خودشان که از بلوک‌های سیمانی با صندلی‌های کمتر تشکیل شده، استفاده می‌کنند.


منابع:

https://www.businessinsider.com

https://www.worldairlineawards.com

https://www.edreams.com

https://www.slideshare.net

https://airandspace.si.edu/

https://www.usatoday.com

https://www.forbes.com

https://w3.accelya.com

https://www.amarinfotech.com

http://www.traveller.com.au/

https://www.strategyand.pwc.com/

https://www.travelservice.aero

https://telusinternational-europe.com

https://www.internationalairportreview.com

https://www.statista.com

https://europa.eu


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: