• یکشنبه ۱۵ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۴
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 977-10690-5
  • خبرنگار : 15100
  • منبع خبر : ----

لذت خط خوش در زبان انگلیسی

یک معلم زبان انگلیسی گفت: همان گونه که بر زیبانویسی در زبان فارسی توجه می‌شود خوب است  کسانی که به زبان انگلیسی علاقه‌مندند نیز لذت زیبانویسی را در این زبان تجربه کنند.

نقی طلایی، معلم زبان انگلیسی و خط تحریری این زبان در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، عنوان کرد: اهمیت داشتن خط خوش را می‌توان با اشاره به جمله بسیار زیبای مولایمان حضرت علی (ع)  بیان کرد که فرموده‌اند: "خط نیکو، تهیدستان را دارایی، توانگران را زیبایی و فرهیختگان را والایی است." با توجه به این که امروزه نیاز به یادگیری زبان انگلیسی بر کسی پوشیده نیست در کنار یادگیری مکالمه،  زیبا نوشتن آن نیز میتواند از اهمیت ویژه‌ای  برخوردار باشد؛ مخصوصا برای کسانی که در حوزه آموزش زبان انگلیسی  فعالیت دارند و یا کسانی که به یادگیری  زبان انگلیسی  مشغولند این نیاز بیشتر حس می‌شود. 

وی ادامه داد: امروزه والدین تاکید خاصی بر یادگیری زبان توسط فرزندانشان دارند چون به اهمیت آن واقف هستند؛ خوب است که در کنار یادگیری تلفظ صحیح کلمات به درست و زیبا نویسی نیز توجه شود. اگر همانند زبان فارسی که چند سالی است تاکید ویژه‌ای بر زیبا نویسی آن در کتب درسی شده به زبان انگلیسی نیز توجه خاص گردد این امر تبعات خوبی خواهد داشت. و این امر مستلزم بیان اهمیت زیبانویسی  به دوستداران یادگیری زبان انگلیسی و والدین، بویژه توسط اساتید زبان انگلیسی و مراکز آموزشی می‌باشد.

طلایی اظهار کرد: زبان انگلیسی نیز همانند دیگر زبان‌ها دارای سبک‌های مختلف نوشتاری است  که مهمترین آن‌ها عبارتند از: هند رایتینگ، ایتالیک، کاپرپلیت و گوتیک. که در بین این سبک‌ها  کاپرپلیت از استقبال بیشتری برخوردار است. این سبک از معدود سبک‌های پیوسته نویسی می باشد که تاریخ ابداع آن به قرن 16 میلادی در اروپا برمی‌گردد. در ابتدا نام این سبک English Round Hand  بوده و بعد از ابداع چاپ گوتنبرگ نام آن به Copperplate تغییر کرده است. درآن زمان به خاطر مشکلاتی که در صنعت چاپ وجود داشت برای ساخت کلیشه‌های این خط از مفتول‌های مسی (بخاطر فرم‌های پیچ دار حروف) جهت ساخت حروف استفاده می کردند و آن‌ها را در صفحات قرار می‌دادند و نام آن به صفحه مسی و یا همان کاپرپلیت copperplate  تغییر یافت. برای تحریر در این سبک می‌توان از ابزار خاص مانند قلم و نیش‌های مختلف و جوهر مخصوص بهره برد و همچنین از خودکار هم می‌توان استفاده کرد. البته تحریر باخودکار به خاطر هزینه‌های کمتر و راحتی بیشتر مناسب تر است اما زیبایی نوشتن با قلم را ندارد.

وی افزود: من  با توجه به علاقه‌ای که به خط تحریری دارم در دوره‌های فارسی هم شرکت کرده‌ام و مدارک مبتدی و تکمیلی را از انجمن خوشنوسان نیشابور کسب کرده‌ام  ولی از دوران دانشجویی علاقه‌مند به پیوسته نویسی حروف انگلیسی بودم ولی در آن زمان منابع خوبی در دسترس نبود  و یا فرصت یادگیری برایم فراهم نمی‌شد اما مدام به فکر این بودم که به صورت اصولی یادگیری را شروع کنم تا بالاخره 2 سال پیش فرصتی نصیبم شد تا بتوانم  آموزش اصولی و آکادمیک سبک هند رایتینگ و کاپرپلیت را زیر نظر استاد بزرگوارم خانم وطنی در تهران و استاد عزیزم جناب مصلح در مشهد شروع کنم و  همچنین علاوه بر این کلاس‌ها از منابع خارجی موجود در اینترنت و همچنین کتاب‌های موجود در بازار نیز بهره بردم  و پس از کسب تجربه در این زمینه و گذراندن دوره‌ها،  این سبک را از ابتدای سال 97 به صورت مجازی و حضوری آموزش می‌دهم.

این معلم زبان انگلیسی گفت: برای یادگیری این سبک، کسانی  که در این دوره‌ها حضور می‌یابند در مرحله اول  باید نوشتن حروف را یاد داشته باشند؛ چون در این روش ما با استفاده از اعمال افزایش و کاهش فشار باخودکار به زیبا سازی حروف می‌پردازیم در این روش هدف تند نویسی نیست بلکه تحریر زیبای حروف مد نظر می‌باشد. خوشبختانه در طول این مدت از نتایج کار رضایت نسبی دارم و اقبال خوبی صورت گرفته است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: