• دوشنبه ۱۶ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۶
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 977-4085-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

عضو شورای مرکزی خانه احزاب خراسان رضوی:

تعامل بین احزاب و دولت در پایین‌ترین سطح خود قرار دارد

عضو شورای مرکزی خانه احزاب خراسان رضوی گفت: برای رسیدن به آزادی و عدالت در دنیای امروز هیچ راهی جز قوی کردن احزاب وجود ندارد و توسعه نیز بدون احزاب قوی و مطبوعات آزاد اتفاق نمی‌افتد.

محمدعلی گندمی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص رابطه دولت و احزاب، اظهار کرد: رابطه احزاب و دولت رابطه‌ای کاملا تعریف‌شده و شناخته‌شده در دنیا است. احزاب، نهادهای مدنی، سمن‌ها و NGOها واسطه‌ای بین توده‌های مردم و دولت بوده و از جایگاه خاصی برخوردار هستند.

وی افزود: جایگاه احزاب در کشورهایی که نظام‌های حزبی دارند، تعریف شده و یکی از وظایف عمده آن‌ها کادرسازی برای اداره کشور و نیز نظارت بر کار احزابی است که با یکدیگر رقیب هستند که این به سالم‌سازی کار، کاهش مفاسد کارهای دولت و انجام کارها طبق قانون، کمک زیادی می‌کند.

گندمی با بیان اینکه دولت آقای روحانی از همان ابتدا ارتباط چندانی با احزاب نداشت، عنوان کرد: دولت آقای روحانی برخاسته از تشکیلات حزبی نبود، بنابراین ارتباط ایشان در دور قبل و این دوره ارتباط قابل توجهی نبوده و من بارها بیان کردم که ما از رئیس دولت انتظار داشتیم که حداقل جلساتی را هر 6 ماه یا سالی یک بار با تشکل‌ها برگزار می‌کردند. متاسفانه چنین اتفاقی نیفتاد و این گلایه و انتقاد احزاب همچنان باقی ماند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: دولت اعلام می‌کند که مستقل است و قصد دارد که رفتار خود را بر اساس مشی اعتدال تنظیم کند اما اینکه فردی خود را فراجناحی بداند و بخواهد در صدر بوده و احزاب و سمن‌ها از دولت خط بگیرند و نقش ایفا کنند، اشتباه محض است. این امر احزاب را به احزاب دولت ساخته تبدیل می‌کند.

دهه 20، دهه طلایی برای احزاب بود

عضو شورای مرکزی خانه احزاب خراسان رضوی با اشاره به اینکه حزب به معنای امروزی یک پدیده شرقی-‌غربی بوده که از شرق، غرب و مناطق مختلف وارد شده است، تصریح کرد: متاسفانه به دلیل دخالت‌های صورت گرفته و اینکه تفکر حزبی در کشور نهادینه نشده و احزاب با مشکلات فزاینده‌ای مواجه بودند، بنابراین نتوانستند ایفای نقش کنند و نقش دولت در دخالت احزاب به محاق رفته است. اگر بخواهیم دهه طلایی برای احزاب نام ببریم، دهه 20 یعنی بین شهریور 20 تا 32 است که در آن 12 سال به این دلیل که قدرت مرکزی اقتدار قبلی را نداشت، ملزم به تعامل با تشکل‌ها، احزاب و گروه‌ها شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر جای میز سیاسی دولت خالی است، عنوان کرد: به این دلیل که جای میز سیاسی دولت خالی بوده و چیدمان نیروهای دولت به گونه‌ای است که هر فردی که به مرکزیت نزدیک‌تر بوده سهم بیشتری از انتصابات داشته، بنابراین عملا احزابی که برای خود جایگاهی قائل بودند، نزدیک نشدند و این خلا و عدم ارتباط سبب شد که احزاب تصور کنند، دولت هیچ جایگاهی برای احزاب قائل نیست و یا جایگاه بسیار کمی قائل است. از طرف دیگر احزاب ما نیز آن بلوغ لازم را ندارند.

گندمی اضافه کرد: کشورهایی که جایگاهی برای احزاب قائل هستند، امکانات وسیعی در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند و احزاب عموما کانال تلویزیونی و رسانه دارند، دولت نیز یارانه‌های کلانی به آن‌ها می‌دهد. ما از دولت انتظار داشتیم که حداقل امکانات را برای کل احزاب کشور در نظر بگیرد و کمک کند تا احزاب بزرگ تشکیل شوند. اکنون بیش از 200 حزب وجود دارند که برخی ضعیف بوده و تنها نام حزب را دارند اما برخی نیز از جایگاه و نیرو برخوردار بوده، تشکیلات قدرتمندی دارند و هیچ امکاناتی از طرف دولت دریافت نمی‌کنند که این جای تاسف دارد.

دولت باید حداقل امکانات را برای احزاب درنظر بگیرد

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب بیان کرد: اگر انتظار کارکرد سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، نیروسازی و ایفای نقش در مقاطع حساس و انتخابات از احزاب وجود دارد، نباید به آن‌ها بی‎توجهی بود. میز سیاسی دولت تعطیل است و عده‌ای به نام حزب و احزاب خاص، بیشتر از رانت استفاده می‌کنند. بیش از 99 درصد احزاب بزرگ و قدرتمند روی پای خود ایستاده‌اند. دولت باید شرایطی را به وجود آورد که احزاب برای حداقل‌های خود محتاج نباشند و بتوانند رسانه، مکان و حداقل‌های لازم را داشته باشند.

عضو شورای مرکزی خانه احزاب خراسان رضوی با اشاره به اینکه احزاب جایگاه ویژه‌ای دارند، تصریح کرد: اگر ما یک جامعه حزبی و جامعه‌ای که دولت برخاسته از حزب باشد، داشته باشیم به این دلیل که یک خرد جمعی و برنامه حزبی پشت این دولت است باید پاسخگو باشد که اگر پاسخگو نباشد، همان حزب بار دیگر او را کاندیدا نمی‌کنند و اولین منتقدش خواهند بود، البته جناح‌ها و جبهه‌هایی چون اصلاحات و اصولگرا، مسئولیت‌پذیر نیستند. متاسفانه ما نسبت به قواعدی که در زمینه احزاب در دنیا وجود دارد، بی‌توجه هستیم. حتما باید شایسته‌سالاری وجود داشته باشد و افراد باید اصول کار را بلد باشند.

امروز راهی جز قوی کردن احزاب برای رسیدن به عدالت و آزادی وجود ندارد

وی با بیان اینکه تعامل بین احزاب و دولت در پایین‌ترین سطح خود حداقل در دو دولت اخیر قرار دارد، عنوان کرد: در دولت گذشته کار حزبی بی‌معنا شد و رئیس دولت بارها از کلمات آزادی، دموکراسی و حزب اعلام بیزاری کرد و گفت که وابسته به هیچ حزبی نیست، البته این دولت از این صحبت‌ها انجام نداد. برای رسیدن به آزادی و عدالت در دنیای امروز هیچ راهی جز قوی کردن احزاب وجود ندارد. توسعه نیز بدون احزاب قوی و مطبوعات آزاد اتفاق نمی‌افتد. باید نظام حزبی را پذیرفت و کمک کرد که احزاب قدرتمند شکل بگیرند.

گندمی افزود: در این احزاب باید افراد صالح و برنامه‌ریز حضور داشته باشند و خود را در مقابل فعالیت‌های دولت و کاستی‌هایی که در دولت وجود دارد، مسئول بدانند. زمانی که حرکت دولت در کشوری در جهت خواست عموم مردم نیست، اولین کسانی که به دولت هشدار می‌دهند، دبیران احزاب هستند. امروز ما در اسلام اصلی به نام امر به معروف و نهی از منکر داریم که در دنیای پیچیده امروز جز از طریق احزاب امکان‌پذیر نیست.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: آنچه مهم بوده، اداره مملکت است، به گونه‌ای که رضایتمندی شهروندان فراهم شود که در سایه آن دین نیز رشد کرده و عزت پیدا می‌کند اما زمانی که ما به نام دین نظامی داشته باشیم که مردم ناراضی باشند، در سایه این قضایا دین، کشور و مردم آسیب می‌بینند، تنها راه آن در دنیا مطبوعات آزاد است که همه باید پاسخگو باشند. اگر فردی کاری انجام داده که مورد انتقاد است، باید پاسخگو باشد، در غیر این صورت باید استعفا داده و از دولت خارج شود اما در کشور ما به دلیل نبود احزاب قوی این امر وجود ندارد.

دولت به دست خود تضعیف شده است

عضو شورای مرکزی خانه احزاب خراسان رضوی با بیان اینکه دولتی که خودش را حزبی نمی‌داند و به احزاب نیز کمک نمی‌کند، باعث ایجاد فاصله می‌شود، عنوان کرد: من زمان انتخابات آقای روحانی کمک زیادی کردم اما اکنون به دولت و ترکیب آن انتقاد زیادی دارم. من زمانی که کابینه تعیین شد، اعلام کردم که تیم اقتصادی و فرهنگی دولت بسیار ضعیف است و قابل مقایسه با تیم قبلی نیست در حالی که ما باید رشد کنیم و جایگزین باید بهتر از قبل باشد اما متاسفانه در این دولت این اصول بدیهی رعایت نشده و دولت به دست خود تضعیف شده است.

وی ادامه داد: اکنون برخی از احزاب اعلام می‌کنند که از دولت حمایت نمی‌کنند. یکی از دلایل نارضایتی‌ها، کادر ضعیفی است که در راس وجود دارد. زمانی که این اشکالات وجود داشته باشد، از بالا تا پایین گسترش پیدا می‌کند. اگر فرد شایسته‌ای در راس وزارتخانه‌ای قرار نگیرد، معاونین و مدیران کل او نیز ضعیف می‌شوند. در استان افرادی منصوب می‌شوند که وابسته به دولت قبل هستند و این دولت را قبول ندارند. فردی که دولت را از ریشه قبول نداشته باشد، در راستای اهداف آن عمل نمی‌کند و تنها کاری که انجام می‌دهد، تخریب است یا کارهایی می‌کند که دولت نتواند وظیفه خود را انجام دهد.

گندمی با اشاره به اینکه احزاب میدان عمل زیادی ندارند که بتوانند در کارهای اجرایی تاثیر بگذارند و تنها می‌توانند انتقاد کرده و نظارت خود را به دولت منعکس کنند، تصریح کرد: بزرگ‌ترین سرمایه یک دولت اعتماد عمومی است که باید همواره تقویت شود. هم احزاب به اندازه گذشته به دولت اعتماد ندارند و هم اعتماد مردم با توجه به مشکلات و فشارهایی که وجود دارد، کاهش پیدا کرده است. در این شرایط دولت باید اعتمادسازی کند که این اعتمادسازی در شرایط فعلی که احزاب محوری وجود ندارند باید با یک گفت‌وگوی ملی با همه آغاز شود که این گفت‌وگو نیز پشتوانه داشته باشد نه اینکه تنها حرف زده شود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب بیان کرد: ما باید برای حل مشکلات بزرگ خود، گام‌های بزرگی برداریم که این گام‌ها حتما باید بر اساس تحزب و به صورت مدنی باشد و عملیاتی شود. در این راستا قانون اساسی ما هم ظرفیت‌ها و هم مشکلاتی دارد که باید مشکلات آن برطرف شود و اصلاحاتی در آن صورت بگیرد.

ما باید روزی با آمریکا مذاکره کرده و مشکلاتمان را حل کنیم

عضو شورای مرکزی خانه احزاب خراسان رضوی در خصوص تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تصریح کرد: ریشه تحریم‌ها بیشتر سیاسی است. در بازار آزاد حدود 3 درصد ارز معامله می‌شود و 97 درصد با نرخ 4200 تومان است اما همین 3 درصد مبنا قرار می‌گیرد که این امر بدین دلیل است که شرایط فعلی مشکلات ما سیاسی است. ما در ارتباط با دنیا برای خودمان دشمن‌تراشی کردیم و با برخی نیز بیش از حد دشمن هستیم. من نه مخالف و نه موافق مذاکره با آمریکا هستم. ما باید روزی با آمریکا مذاکره کرده و مشکلاتمان را حل کنیم اما این مذاکره باید از موضع قدرت و عزت باشد.

وی اضافه کرد: بسیاری از شعارهایی که می‌دهیم  با اخلاق عمومی و مسائل اعتقادی ما مغایرت دارد. این شعارها چه مشکلی را حل کرده است؟ دلیل ندارد که ما تنها کشور انگشت‌نمایی باشیم که این حرف‌ها را می‌زند، البته برخی از نظام‌ها چون اسرائیل استثنا هستند. ما باید مشکلاتمان را از موضع عزت با دنیا به غیر از اسرائیل حل کنیم همچون ارتباط با اروپا که ارتباط خوبی است. اگر این مسائل حل نشود، فایده‌ای ندارد. ما باید کشوری داشته باشیم که زایش و تولید داشته باشد، روی پای خود بایستد و در مسیر توسعه حرکت کند زیرا ما پتانسیل این کار را داریم.

گندمی خاطرنشان کرد: ما خودمان را درگیر دنیا کردیم و می‌خواهیم خودمان مشکلات همه و کشورهای منطقه را حل کنیم که این سیاست درستی نبوده است. تا زمانی که این ریشه‌ها حل نشود با اقداماتی که در حال حاضر صورت می‌گیرد، نمی‌توانیم افق‌های چندان روشنی را برای ملت خود ترسیم کنیم.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تاکید کرد: امیدوارم بتوانیم این مقطع را به سلامت پشت سر بگذارنیم تا در مسیر توسعه و حکومتی برخاسته از مردم به شکلی که همه راضی باشند، حرکت کنیم. باید حرف‌های مردم شنیده شده و به آن عمل شود که اگر بی‌توجهی صورت گیرد و تنها حرف خودمان را بشنویم و دیگران را نبینیم و حرفشان را نشنویم، ممکن است مسئولین زمانی به خودشان بیایند که دیگر ملت آن‌ها را نبخشند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: