• دوشنبه ۱۶ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۵
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 977-11490-5
  • خبرنگار : 15219
  • منبع خبر : ----

مشکلات و کمبودهای روستا کُمبلان را جدی بگیرید

عکس تزئینی است.
دهیار روستا کُمبلان بخش مرکزی شهرستان چناران گفت: طرح هادی روستا با مشکلاتی مواجه است که حمایت و مدیریت مسئولان را می‌طلبد.

زهرا شیرنژاد در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، به مناسبت روز روستا و عشایر، اظهار کرد: مشکلات عمده‌ای که در روستا وجود دارد طرح هادی روستا است و با توجه به اینکه این روستا بالغ بر 500 نفر جمعیت دارد و از سال 89 به عنوان دهیار پاره وقت آن انتخاب شدم. همچنین تاسیس دهیاری این بخش در سال 89 اتفاق افتاد و متاسفانه طرح هادی از سال 88 قبل از تاسیس دهیاری بدون مشورت اعضای شورا و اهالی مصوب شد.

وی افزود: با توجه به تخریب صددرصدی خانه‌های روستایی و عدم جبران خسارت با مخالفت اهالی مواجه شدیم که با وجود چندین درخواست و اصلاحیه برای مسکن متاسفانه طرح به هیچ وجه قابل اجرا نبود و با توجه به اینکه نزدیک به 10 سال از این اتفاق می‌گذرد اقدامی صورت نگرفته و نیاز به بازنگری و تجدید نظر است چراکه با این روش به هیچ وجه امکان اجرای طرح هادی وجود ندارد.

دهیار روستا کُمبلان بخش مرکزی شهرستان چناران تصریح کرد: آب شرب روستا مشکل دیگری است که در این روستا به چشم می‌خورد و با توجه به اینکه آبخانه و دشت مشهد و چناران مشترک هستند و به عنوان یکی از دشت‌های بحرانی کشور معرفی شد. افت آب وجود دارد و باید مدیریت آب انجام شود و همچنین با توجه به اینکه روستا ما متاسفانه تحت پوشش آبفا قرار نگرفت و سال 92 قرار بود تحت پوشش قرار گیریم اما به دلیل تامین عدم اعتبار از اداره آبفا، نتوانستند ما را تحت پوشش قرار دهند و در حال حاضر نیاز است 50درصد از لوله‌های دیگر تعویض شود چراکه 30 سال است که این لوله‌ها پوسیدند. همچنین نیاز به کنتورگذاری است که متاسفانه با وضعیت مالی اهالی روستا، با مشکل جدی برخورد کردیم و با توجه به افزایش قیمت‌ها در چند روز اخیر به هیچ وجه امکان خرید برای ما وجود نداشت که بحث کنتورگذاری و مدیریت را انجام دهیم.

وی عنوان کرد: موضوع دیگر در رابطه با بحث اشباع شدن اراضی مسکونی روستا و عدم وجود اراضی عمومی داخل روستا است که حتی ما نتوانستیم زمین مناسب برای ساختمان دهیاری، پارک کودک و سالن ورزشی داشته باشیم و به مشکل جدی برخورد کردیم و با توجه به اینکه روستای ما روستای مهاجر پذیری است حدود 50 درصد جمعیت روستا در مدت چند سال اضافه شد و مشکل دیگری که به وجود آمد بحث تضادهای فرهنگی است که از مهاجرت‌پذیری روستا به وجود آمد.

وی اضافه کرد: بسیاری از اهالی روستا به کشاورزی و دامداری مشغول هستند اما متاسفانه بافت‌های زیرزمینی باعث شد که کنتورهای هوشمند در زمین کشاورزی نصب شود و منجر به این شد که کشاورزان نسبت به سال گذشته مقدار کمتری آب کشاورزی استفاده کنند که اگر بیشتر استفاده کنند جریمه می‌شوند و در حال حاضر چند نفر دو الی سه میلیون در این ماه جریمه شدند و مدیریتی در زمینه آبیاری نوین صورت نگرفت و اگر جهادکشاورزی حداقل لوله‌هایی از محل چاه کشاورزی تا اراضی نصب کند مانع از هدر رفت آب در جوی‌ها می‌شود همچنین آبیاری قطره‌ای جایگزین آبیاری سنتی شود که از این طریق بتوانیم صرفه‌جویی و کاهش افت محصولات را نداشته باشیم.

شیرنژاد خاطرنشان کرد: مشکل دیگری که وجود دارد دامداران هستند که با توجه به هزینه‌های بالای نگهداری و تدارک خوراک دام متاسفانه فروش شیر، گوشت و... با هزینه کمتر از نگه‌داری گاو انجام می‌شود و در واقع برای دامداران با ضرر همراه است و باید برنامه‌ای تنظیم شود که تعادل بین هزینه‌های نگهداری و فروش برای دامدار فراهم شود.

وی در خصوص وظایف دهیار یک روستا، اظهار کرد: با توجه به اینکه دهیاری کشور براساس سه شاخص درآمد، جمعیت و وسعت روستا به درجات یک تا 6 درجه بندی می‌شود و همچنین روستاها براساس جمعیت که اگر بیشتر از 1500 نفر باشند دهیار تمام وقت و اگر جمعیت کمتر از 1500 نفر باشد به عنوان دهیار پاره وقت مشغول به کار می‌شوند اما به طور کلی هر دهیار وظایف 48 گانه‌ای را بر عهده دارد.

دهیار روستا کمبلان بخش مرکزی شهرستان چناران بیان کرد: بهبود وضع زیست محیطی روستا، کمک به شورا در خصوص بررسی شناخت کمبودها و نیازها و نارسایی‌های اجتماعی، اقتصادی، بهداشتی، فرهنگی، عمرانی و  آموزشی، امور رفاهی روستا و تهیه طرح‌ها و پیشرفت‌های اصلاحی و عملی، همکاری با مسئولان مربوطه در جهت حفظ و نگه‌داری منابع طبیعی و یا زمین اراضی مورد نیاز مرتبط با اهداف و وظایف دهیاری، تشویق و ترغیب روستاییان به انجام اقدامات لازم در جهت رعایت سیاست‌های دولت، اجرای مصوبات شورا، تهیه تعرفه عوارض با همکاری شورای اسلامی وقت، تنظیم و ارائه بودجه دهیاری، مراقبت و بهداشت ساکنان روستا، همکاری با وزارت بهداشت، درمان و پزشکی، همکاری در جهت جلوگیری از بیماری‌های انسانی و حیوانی و مشکلات انسان و دام، همکاری با سازمان میراث فرهنگی در حفظ بناها و آثار تاریخی، همکاری با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در جهت اجرا و طرح هادی روستا، ارائه پیشنهادهای لازم برای تهیه اراضی و صدور پروانه برای ساختمان‌هایی که ساخته می شوند و... از جمله وظایف یک دهیار به شمار می‌رود.  

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: