• دوشنبه ۱۶ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۳
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 977-11890-5
  • خبرنگار : 15130
  • منبع خبر : ----

حفر چاه در منطقه براكوه گناباد؛ مجاز یا غیر مجاز؟

در چند روز گذشته خبری در فضاي مجازي با مضمون حفر چاه مجاز يا غيرمجاز در مجاورت چاه آب شرب روستاهاي منطقه براكوه بخش کاخک شهرستان گناباد دست به دست می‌شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، اينكه اين چاه براي چه و در كجا در حال حفر بوده را هيچ كس هنوز نتوانسته مشخص كند؛ اما در عین حال این خبری است که بسیاری از مردم این منطقه را نگران کرده است، چراکه به قول خودشان با این خشکسالی های پی در پی، براي يك قطره آب شرب چه مشقت ها كشيدند.

ضمن اینکه صرف مجاز بودن حفر این چاه‌ها برداشت بی رویه از این چاه‌ها نه تنها باعث پایین آمدن کیفیت آب چاه‌ها شده بلکه برداشت بی رویه و غیر کارشناسانه از سفره‌های زیرزمینی باعث خسارت جبران ناپذیری بر قنوات روستاهای براکوه به ویژه چشمه سنو و قنات‌های روستاهای این منطقه شده، بطوریکه روز به روز شاهد کم شدن آب آن‌ها هستیم و مردمان کشاورز این منطقه، با کمبود شدید آب کشاورزی برای آبیاری به خصوص در فصل زعفران مواجه هستند.

این مسئله باعث شد که خبرنگار ایسنا برای تنویر افکار عمومی به سراغ رئیس اداره آب و فاضلاب روستائی شهرستان گناباد رفته تا علت را جویا شود.

 ایجاد مجتمع آبی به نفع منطقه است

علیرضا فخار طبسی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، ایجاد مجتمع آبی را به نفع منطقه براکوه بخش کاخک شهرستان گناباد دانست و گفت: مبنای اداره آبفا روستایی تجمیع کردن است و چند چاه آب همراه با مخازن بهم وصل می‌شوند، بر همین اساس مجتمع آب دهستان زیبد هم از سمت چاه‌های خود روستاهای منطقه تأمین خواهند شد.

وی با بیان اینکه قرار است در آینده منابع آبی همه روستاها به هم وصل شوند، افزود: هم اکنون منابع آبی شهرستان‌های هم‌جوار به هم وصل شده‌اند و جاهایی که منابع آب بهتری دارند در فصول و مختلف بتوانند برای آینده استفاده کنند.

رئیس اداره آب و فاضلاب روستائی گناباد وظیفه ذاتی آن اداره را تأمین آب برای همه روستاها عنوان و خاطرنشان کرد: این اطمینان به مردم داده می‌شود که حفر چاه جدید برای منطقه براکوه بوده و قرار است به مخازن همان مجتمع وصل شود و اعتباری که برای آن تشخیص داده شده برای همان منطقه است.

فخار طبسی ادامه داد: قرار است طی جلسه‌ای با شوراهای منطقه در محل بخشداری کاخک، سوء تفاهمات که بین اهالی منطقه پیش آمده مطرح و با کمک همه این سوء تفاهمات برطرف شود .

وی در پاسخ به شایعه اختصاص چاه جدید به روستاهای رهن و ریاب در صورت مشکل کمبود آب، این خبر را نادرست دانست و عنوان کرد: حفر این چاه در اولویت اول تأمین آب منطقه براکوه بوده و به مخزن مجتمع آب دهستان زیبد وصل خواهد شد .

رئیس اداره آب و فاضلاب روستائی گناباد تأکید کرد: نگرانی این اداره در مرحله اول تأمین آب همان منطقه بوده، چراکه چاه در آن منطقه حفر شده و مردم هم طبق عرف انتظار دارند که اول مشکل آب خودشان حل شود و مطمئن باشید نفع آن به مردم همان منطقه خواهد رسید .

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: