• دوشنبه ۱۶ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۵
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 977-5191-5
  • خبرنگار : 15259
  • منبع خبر : ----

«بیابان‌گردی در ایران»؛ نگاهی به طبیعت‌گردی در کویرها و بیابان‌های ایران

کتاب «بیابان‌گردی در ایران»، به قلم مشترک ساسان سلوتی و معصومه بابانیا نوری، از جمله کتاب‌های مرتبط با حوزه گردشگری است که با رویکرد طبیعت‌گردی در بیابان‌ها و کویرهای ایران و آشنایی با ویژگی‌های این نواحی، در سال ۱۳۹۰ توسط انتشارات ایران‌شناسی به چاپ رسیده است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، گردشگری در بیابان یکی از گونه‌های طبیعت‌گردی است. ویژگی‌هایی چون وجود چشم‌اندازهای زیبا و خیره‌کننده، سیمای شب‌های کویر، سنگ‌فرش‌ها و دریاچه‌های کویری و دیگر چشم‌اندازها، بیابان‌ها را به یکی از جاذبه‌های طبیعت تبدیل کرده و گردشگران بسیاری را به سوی خود کشانده است. از سوی دیگر، امروزه برخی کشورها از طریق بیابان‌گردی سالانه درآمد زیادی کسب می‌کنند و می‌توان گفت رونق گردشگری بیابانی علاوه بر توسعه وضع اقتصادی ساکنان، موجب احیای سنت‌هایی نظیر صنایع دستی و شتربانی در این نواحی خواهد شد. 

در این میان، کتاب «بیابان‌گردی در ایران» تالیف مشترک ساسان سلوتی و معصومه بابانیا نوری که در سال ۱۳۹۰ توسط انتشارات ایران‌شناسی و در ۲۳۲ صفحه به چاپ رسیده است، با رویکرد طبیعت‌گردی در بیابان‌ها و کویرهای ایران، به بررسی ابعاد و زوایای حضور گردشگران در بیابان پرداخته و در پنج فصل با عناوین «تعریف و کلیات بیابان و کویر»، «گیاهان و رستنی‌های بیابان»، «جانوران بیابان»، «معرفی هفت وادی از بیابان‌های ایران» و در نهایت «مقولات مهم سفر و نیازها» نگارش شده است.

فصل اول این کتاب به تعریف و دلایل شکل‌گیری بیابان، بیابان‌های جهان و بیابان‌های ایران، تفاوت کویر و بیابان، ریگزارها و دریاچه‌های نمک و مناطق فاقد حیات در ایران اختصاص گرفته است. در فصل دوم نیز با عنوان«گیاهان و رستنی‌های بیابان»، نویسندگان به معرفی برخی گونه‌های گیاهی بیابانی و پوشش گیاهی بیابان‌های ایران همچون ارمک گیاه مقدس نیاکان، تاغ سرافراز مجنون بیابان، خارشتر و غیره پرداخته‌اند. فصل سوم کتاب که به «جانوران بیابان» تعلق دارد، شامل موضوعاتی چون سازش با بیابان، پستانداران بیابان، یوز دونده سرعت، گور ایرانی، خزندگان بیابان، دوزیستان بیابان، مارهای افسانه‌ای و... است.

در فصل چهارم کتاب، نویسندگان به معرفی هفت وادی از بیابان‌های ایران با نام‌های «بند ریگ»، «خرائق و ریگ زرین»، «خور و بیابانک»، «شهداد، همسایه لوت قنات»، «طبس و آبادی‌هایش»، «قائن و آهنگران»، «ورزنه و کویر خارا» و «نشانه‌ای از تفکر کویری» می‌پردازند. در نهایت فصل آخر این کتاب نیز به اکوتوریسم، طراحی سفر و اطلاعات بومی اختصاص یافته است.

کتاب «بیابان‌گردی در ایران» یک راهنمای مناسب برای علاقه‌مندان به سفر در بیابان و گردشگری بیابانی است تا بتوانند از طریق آشنایی با ویژگی‌های این نواحی برای یک سفر متفاوت برنامه‌ریزی کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: