• دوشنبه ۱۶ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 977-8084-5
  • خبرنگار : 15218
  • منبع خبر : ----

مدیرکل دامپزشکی خراسان رضوی:
50 درصد بیماری‌های عفونی از حیوان به انسان منتقل می‌شود

مدیرکل دامپزشکی خراسان رضوی گفت: بیش از 50 درصد بیماری‌های عفونی از حیوان به انسان منتقل می‌شود و طبق بررسی‌ها، بیش از800  بیماری مشترک بین دام و انسان وجود دارد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، احمد شریعتی در سی‌وهفتمین جلسه علنی پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد که امروز در تالارشهر برگزار شد، اظهار کرد: در بین دستگاه‌ها شاید کم‌تر دستگاهی از نظر تنوع فعالیت‌ها هم‌چون سازمان دامپزشکی وجود داشته باشد. برای نمونه عمده مسائل مربوط به پزشکی و علوم که در جامعه انسانی عملیاتی می‌شود، ابتدا در حوزه حیوانات و دام انجام می‌شود و لذا انجام تحقیقات علمی اولین اولویت ماست.

وی ادامه داد: دومین اولویت ما حفظ و حراست از سرمایه دامی کشور است که به اذعان بسیاری از مسئولان پس از نفت دومین سرمایه کشور است.

شریعتی با بیان این‌که «بیش‌ترین نگرانی ما در حوزه دامی ناشی از افزایش تولید است»، تصریح کرد: بیش از 50 درصد بیماری‌های عفونی از حیوان به انسان منتقل می‌شود و طبق بررسی‌ها، بیش از800  بیماری مشترک بین دام و انسان وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به بیماری‌های مختلف در حوزه دام و اهمیت دامداری در حوزه تولید کشور، نقش دامپزشکی در مهار بیماری‌ها برجسته بوده و بخش زیادی از بیماری‌ها در حال کنترل است؛ وظیفه نظارتی از مزرعه تا سفره غذا دنبال می‌شود که این مهم در شهری همچون مشهد اهمیت بسیار زیادی دارد.

مدیرکل دامپزشکی خراسان رضوی نظارت بر فرآورده‌های خام دامی را یکی دیگر از اولویت‌های دامپزشکی برشمرد و گفت: وظیفه نظارتی ما اعمال می‌شود تا همشهری‌های ما غذای بهداشتی را داشته باشند. ما نظارت شهری و هم بهداشتی را اعمال می‌کنیم.

وی اضافه کرد: در حال حاضر یکی از مشکلات ما نبود مراکز بزرگ توزیع فرآورده‌های خام دامی در حاشیه مشهد است.

شریعتی با بیان این‌که «در حوزه مسائل شهری مشکلاتی داریم که باید مدیریت شود»، بیان کرد: آنفلوانزای پرندگان یکی از نگرانی‌های جامعه دامپزشکی است و در حوزه باغ وحش و باغ پرندگان مشهد هم نگرانی‌هایی وجود دارد، اما این مکان‌ها در کنترل هستند. 

وی با بیان این‌که «اطلاع‌رسانی به مردم در خصوص بیماری‌های مشترک بین انسان و دام ضروری است»، خاطرنشان کرد: استفاده از فضاهای اطلاع‌رسانی که در حوزه شهرداری‌ها و شورای شهر است می‌تواند در این خصوص کمک شایانی به دامپزشکی کند و می‌توان از فضاهای تبلیغاتی و آموزشی برای اطلاع رسانی به مردم استفاده کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: