• دوشنبه ۱۶ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۹
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 977-12290-5
  • خبرنگار : 15220
  • منبع خبر : ----

مدیر جهادکشاورزی شهرستان طرقبه‌شاندیز:

در خط مقدم تولید محصولات کشاورزی قرار داریم

مدیر جهادکشاورزی طرقبه‌شاندیز با بیان اینکه در زمینه منابع آبی و خاکی دچار مشکلاتی هستیم، گفت: با توجه به اینکه در خط مقدم تولید محصولات کشاورزی قرار داریم اما مشکلات مالی نیز در این بحث وجود دارد، در این میان نیز پیشنهاداتی به مجلس  شورای اسلامی ارائه شده تا قوانین موجود در این حوزه اصلاح شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، احمد نادری ظهر امروز 16 مهرماه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه  که در جهادکشاورزی شهرستان طرقبه‌شاندیز برگزار شد، در ادامه با اشاره به بحرانی بودن منابع آبی اظهار کرد: این موضوع آینده بخش کشاورزی و تولید را که سهم بسزایی در اشتغال کشور را به خود اختصاص داده است با مشکلاتی مواجه می‌کند و این ضرورت احساس می‌شود که بتوانیم با مشارکت دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادهایی که بتوانند در این زمینه مشارکت داشته باشد، استفاده کنیم.

وی ادامه داد: در این زمینه نیز دولت در قالب اعتبارات بلاعوضی که از طریق صندوق توسعه در نظر گرفته استف حمایت‌های خوبی انجام می‌شود اما متاسفانه تقریبا می‌توان گفت به واسطه خرده مالکی که در شهرستان وجود دارد متاسفانه از این امتیازات استفاده چندانی نشده. با وجود اینکه وام بلاعوضی که در آبیاری تحت فشار، کم فشار و بحث‌های انتقال آب وجود دارد، این موضوع نیاز دارد که به نوعی باید بهره برداران در این زمینه ورود پیدا کنند چرا که تعامل آن‌ها در این راستا بسیار کم است.

نادری با بیان اینکه عدم مشارکت خرده مالکان در بخش کشاورزی منجر به استفاده نکردن از تسهیلات موجود شده است، عنوان کرد: دستورالعمل‌ها باید به نوعی باشد که خرده مالکان هم از آن استفاده کنند و این موضوع قابل اصلاح است تا خرده مالکان هم بتواند از تسهیلات بلاعوض بهره‌مندی بیشتری داشته باشند.

مدیر جهاد کشاورزی طرقبه‌شاندیز با اشاره به کمبود منابع آبی که امروزه در کشور با آن مواجه هستیم، عنوان کرد: قانون توزیع عادلانه آب که در سال 61 تصویب شد تاکنون هیچگونه تغییری نکرده است و نسبت به وضعیت مکان، زمان و اقلیمی که در آن قرار داریم باید قوانین هم متناسب با شرایط اقلیمی منطقه و زمانی دچار تغییراتی شود که بتواند روند تولید و توسعه را تسهیل کند.

نادری خاطرنشان کرد: همچنین تعدادی بخشنامه‌ و دستورالعمل‌هایی است که به شهرستان‌ها ابلاغ می‌شود که آن هم جزو سیاست‌های سازمانی است که ما بتوانیم اهداف سازمانی را به ویژه در بخش کشاورزی محقق کنیم و بتوانیم از پتانسیل‌هایی که در مناطق مختلف این شهرستان وجود دارد استفاده کنیم و شاهد شکوفایی این بخش نیز باشیم.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات ما در مسئله تولید، استفاده از منابعی از جمله آب، زمین و نیروی انسانی است، اظهار کرد: البته اگر چه کمبودهایی در منابع آب و زمین داریم از طرفی نیز وجود پتانسیل‌هایی از جمله نیروی انسانی، می‌تواند موثر باشد که با وجود این شرایط ما می‌توانیم  منابع تولید را به خوبی مدیریت کنیم.

مدیر جهادکشاورزی طرقبه‌شاندیز خاطرنشان کرد: در صورتی که هیچ محدودیت اعتباری وجود ندارد و سقفی نیز برای این اعتبارات تعیین نشده است، بنابراین در آبیاری تحت فشار از 7.5 تا 10میلیون تومان به صورت وام  بلاعوض به آن‌ها پرداخت می‌شود. 

نادری با اشاره به بحث انتقال آب نیز اظهار کرد: در این زمینه باید لوله گذاری انجام شود و هر هکتار تا پنج میلیون تومان وام بلاعوض پرداخت می‌شود. این فرصتی است که همه شهرستان‌ها از این ظرفیت‌ها استفاده می‌کنند، اما متاسفانه مشکلی که وجود دارد بحث خرده مالکی است که باید رویه تعاملی را بین روستاییان و بهره برداران ایجاد کنیم چرا که رغبت کم تری به مشارکت دارند که این امر منجر به این موضوع می‌شود طرح‌هایی که ارائه شده دچار مشکل شوند.

وی خاطرنشان کرد: ظرفیتی که در شهرستان وجود دارد را باید بلااستفاده بگذاریم و راندمان آبیاری را بالا بریم. با توجه به پتانسیل گردشگری که در این شهرستان وجود دارد اما حداقل باید بتوانیم به واسطه فضای سبز و باغاتی که داریم این امور را مدیریت کنیم و اگر این عوامل مدیریت نشود و با توجه به افت منابع آبی و بروز مشکلاتی که در این راستا وجود دارد اگر راهکارهایی را ارائه ندهیم در چند سال آینده بسیاری از فضای سبز که در قالب کشاورزی و تولیداتی که وجود دارد دچار مشکل می‌شود.

مدیر جهادکشاورزی طرقبه‌شاندیز با بیان اینکه آب کشاورزی باغات ما ناکافی است، اظهار کرد: اگر با این آبی که وجود دارد در باغات استفاده کنیم، می‌توانیم از هدر رفتن آبی که روزانه اتفاق می‌افتد جلوگیری کنیم و شاهد افزایش تولیدات محصولات در شهرستان نیز باشیم که این امر می‌تواند با ایجا لوله گذاری ‌ها صورت گیرد.

وی تصریح کرد: آمادگی در بحث انتقال آب لوله گذاری آبیاری تحت فشار استخر و... این مشارکت را خواهیم داشت و وام‌های بلاعوضی را به آن‌‍‌ها خواهیم بود که در این راستا نیز پیشنهاداتی را به وزارتخانه داده‌ایم.‌ 

نادری عنوان کرد: با توجه به مزایایی که در بحث گلخانه‌ها وجود دارد در ارتباط با بحث افزایش راندمان تولید در واحد سقف صرفه جویی در مصرف آب این اتفاق رخ دهد تا ما شاهد توسعه کشت گلخانه‌ای باشیم. امید است که این شهرستان با دارا بودن 11 هکتار سطح گلخانه‌ای جزو شهرستان مطرح استان است، همچنین با توجه مزیتی که در شهرستان وجود دارد، اراضی خرد هستند و امکان احداث گلخانه هم به راحتی صورت می‌گیرد، از این ظرفیت استفاده کرد.

مدیر جهادکشاورزی طرقبه‌شاندیز تصریح کرد: ما در مجموع از تسهیلات اشتغال پایدار مبلغی بالغ بر 6 میلیارد و 200 میلیون تومان توزیع شد که از این رقم پنج میلیارد تومان آن بخش کشاورزی بود که این اعتبارات جذب شد در بحث‌های دامداری و صنایع بسته بندی هزینه شده و اشتغال زایی خوبی نیز ایجاد شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: