• دوشنبه ۱۶ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۴
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 977-8187-5
  • خبرنگار : 15219
  • منبع خبر : ----

مدیر توسعه امور بنیاد سلامت آستان قدس رضوی:

دارالشفاهای متعدد راه‌اندازی می‌شود

مدیر توسعه امور بنیاد سلامت آستان قدس رضوی گفت: هدف بنیاد سلامت رضوی کمک به بیماران و ساخت مجموعه های متعدد دارالشفا در استان‌ها و شهر مشهد است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان دکتر محمود ابراهیمی امروز در نشست خبری اعلان برنامه‌های بنیاد سلامت رضوی ویژه دهه آخر صفر و اربعین حسینی که در بنیاد پژوهش‌های اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: بنیاد سلامت از سال گذشته در تیر و یا مرداد ماه کار خود را آغاز کرد و برای تنظیم اساسنامه بنیاد رضوی حدود 70 نفر از نخبگان علمی از دانشگاه های علوم پزشکی مشهد و شهید بهشتی تهران دعوت شدند. در دی ماه اساسنامه تهیه شد که در آن هدف نهایی برای بنیاد سلامت رضوی تعیین شد. 

وی افزود: دارالشفا حدود ۵۰۰ سال فعالیت دارد که اساسنامه آن دارای تغییراتی شده است و هدف نهایی آن خدمت به زائران و مستضعفین بوده است. دارالشفا، بیمارستان رضوی و موسسه خدمات دارویی سه مجموعه ای است که هیات مدیره مجزایی داشته و تصمیمات و سیاستگذاری‌ها در این سه مجموعه تحقق می یابد. بنیاد سلامت رضوی برای اینکه فعالیت‌های این سه مجموعه را انجام ‌دهد، یک هم افزایی را ایجاد کرده که در نتیجه آن بنیاد سلامت رضوی تاسیس شد. 

مدیر توسعه امور بنیاد سلامت آستان قدس رضوی تصریح کرد: یکی از فعالیت هایی که در بنیاد سلامت انجام می‌شود، خدمت به محرومان و مستضعفان است؛ در دارالشفای امام رضا(ع) حدود 420 نفر فعالیت دارند که کارت‌های شفاجویی دریافت کرده اند. نیازهای عمده این افراد خدماتی مانند شیمی درمانی، جراحی و... است؛ در واقع مراکز درمانی که با ما همکاری دارند، این افراد را شناسایی می‌کنند و هزینه درمان آن ها هم توسط دارالشفا، موقوفات، نذورات و خیرین پرداخت می‌شود. این غیر از افرادی است که برای درمان مراجعه می‌کنند. افراد شفاجو هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند؛ همچنین افرادی که درخواست کنند، به آن‌ها تخفیف روزانه 10 الی 30 درصد تعلق می‌گیرد.

وی عنوان کرد: توانایی آستان قدس رضوی محدود است و نمی‌توان تمام محرومان را تحت پوشش قرار داد؛ به همین جهت است که خدمات رسانی بیشتر به محرومان مشارکت خیرین را می‌طلبد. شناسایی افراد شفاجو با خادمین محلی است. شفاجویان کسانی هستند که سرپرست خانواده ندارند و یا مشکل و بیماری خاصی دارند. همچنین این افراد هزینه‌ای برای تامین زندگی خود ندارند چه برسد که بخواهند هزینه درمان خود را پرداخت کنند. 

ابراهیمی خاطرنشان کرد: مجمع خیرین بنیاد سلامت رضوی راه اندازی دارالشفاهایی در استان‌ها و مشهد را پیش‌بینی کرده است و تاکنون در مشهد ۱۲ قطعه زمین در حاشیه شهر که کاربری بهداشتی درمانی داشتند، توسط آستان قدس شناسایی شده است و با دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم جلساتی تشکیل شده تا این زمین ها در اختیار دانشگاه قرار گیرد. برای ساخت این مراکز جامعه خیرین می‌توانند مشارکت کنند. 

وی ادامه داد: حتی این مشارکت می‌تواند به صورت فردی یا صنفی مانند پزشکی، مهندسی و... انجام شود. در مدیریت بعدی مراکز خدمات سلامت در اختیار خود خیران است و تنها آستان قدس و بنیاد سلامت رضوی یک نماینده را معرفی می کنند تا در جلسه هیات مدیره حضور داشته و نظارت هم صورت گیرد.

مدیر توسعه امور بنیاد سلامت آستان قدس رضوی گفت: هدف از ایجاد دارالشفا در حاشیه شهر به عنوان مرکز جامع خدمات سلامت این است که در سطح یک و دو خدمات به حاشیه شهر منتقل شود. در این مراکز هم خدمات پیشگیری و هم خدمات تخصصی انجام می‌شود.

وی با اشاره به برنامه ریزی برای راه اندازی زائرسراهای جدید خاطرنشان کرد: یکی از این مراکز دارالشفا در زائرسرای چمن، در میدان میرزا کوچک خان و دیگری در زائرسرای شهر طرق قرار دارد. ساختمان این مجموعه ها در اختیار آستان قدس قرار داشته و به زودی با تغییر کاربری این دو مرکز افتتاح می‌شود. این دو زائرسرا برای افراد کم هزینه راه اندازی خواهد شد و افراد شافجو می توانند در آن اسکان پیدا کنند. در حال حاضر زائر شهر طرق احداث شده و خدمات آن برای زائران به صورت رایگان انجام می‌شود.

ابراهیمی تصریح کرد: خدمات دارالشفاها از طریق خادم‌یاران سلامت پوشش داده می‌شود. به جهت اینکه این خادم یاران داوطلب هستند، هزینه‌ای برای نیروی انسانی در دارالشفای مزبور پرداخت نمی‌شود. 

مدیر توسعه امور بنیاد سلامت آستان قدس رضوی بیان کرد: علاوه بر همه این ها طی 3 ماه گذشته یک مجموعه اورژانس مرکزی در صحن هدایت افتتاح شده که خدمات اورژانسی تخصصی ارائه می‌دهد؛ در واقع این مرکز، یک مرکز فوریت کامل است که امکانات بستری در آن با ظرفیت ۶ تخت راه‌اندازی شده است. این مرکز روزانه حدود ۴۰ الی 50 نفر مراجعه کننده دارد. باید در نظر داشت زائران حرم مطهر از بیمه زائر هم برخوردار هستند که در صورت همراه داشتن به صورت رایگان درمان می‌شوند.

وی اظهار کرد: هر چه در این راستا انجام می‌شود، حاصل همکاری و تلاش علاقه‌مندان امام رضا(ع) است که با آستان قدس رضوی همکاری دارند. همچنین دارالشفایی نیز در زائرسرای زاهدان در دست احداث است که خدماتی را برای حدود 4000 زائر پاکستانی ارائه خواهد داد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: