• سه شنبه ۱۷ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۶:۵۰
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 977-12390-5
  • خبرنگار : 15284
  • منبع خبر : ----

رئیس دامپزشکی نیشابور مطرح کرد؛

نیشابور رکورددار تولید شیر و گوشت قرمز

رئیس دامپزشکی شهرستان نیشابور گفت: نیشابور در استان مقام اول را در تولید شیر و گوشت قرمز داراست.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، علی سلیمانی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه عنوان کرد: نیشابور با شاخص 600تن شیر در روز و 4500تن گوشت قرمز در سال رتبه اول و در گوشت سفید نیز رتبه سوم تولید را داراست، 20مرغداری تخم‌گذار و 120مرغداری گوشتی نیز مجوز کار دارند.

وی ادامه داد: 4000 تن تولید گوشت مرغ در نیم سال اول داشته‌ایم؛ در این مدت تولید تخم مرغ نیز 5000تن است.

سلیمانی در رابطه با بیماری‌های دام توضیح داد: تب برفکی ضرر زیادی به دامداران خواهد زد، 55 هزار راس گاو  دربرابر تب برفکی واکسیناسیون شده‌اند. 20درصد کاهش شیر و لاغری دام از عوارض این بیماری است و یک میلیون تومان نیز هزینه درمان یک دام می‌باشد، این بیماری حتی با باد هم جا به جا می‌شود. در رابطه با قیمت واکسن‌ها باید گفت که واکسن تولید داخل رایگان است اما وارداتی‌هایی که داریم بین 6 تا 10 هزارتومان است.

رئیس دامپزشکی شهرستان نیشابور افزود: بیماری سل و تب مالت نیز نوعی دیگر از بیماری است که بین انسان و دام مشترک می‌باشد، برای پیشگیری از این بیماری‌ها ما از دامداری‌ها تست سل می‌گیریم. ده هزار و 388 راس گاو را تست کردیم که تعداد دام های بیمار بسیار کم بود که خریداری شد.

سلیمانی اظهار کرد: استفاده محصولات سنتی از صنعتی پیشی گرفته و این نگرانی‌ها را تشدید کرده است و ما باید سعی کنیم ایمن سازی دامداران سنتی را انجام دهیم. آمار تب مالت نسبت به سال قبل بدون کاهش یا افزایش بوده است، درسال 96حدود 170 نفر مبتلا به تب مالت داشتیم که امسال هم به همین تعداد می‌رسند.

وی افزود: بحث دیگری که در بیماری‌ها رایج است آنفولانزا پرندگان است. درسال 95 و96، تعداد 25میلیون قطعه پرنده در کل کشور معدوم شد اما خوشبختانه در نیشابور هیچ موردی از آنفولانزای پرندگان نداشتیم جز یک مورد که سریع اقدام به معدوم سازی گردید.

رئیس دامپزشکی شهرستان نیشابور گفت: چهار قصابی غیر مجاز زیرزمینی را پلمپ کردیم، یک رستوران نیز که 120کیلوگرم گوشت چرخ کرده فاسد را نگهداری و عرضه می‌کرد به مدت یک هفته پلمپ شد. خوشبختانه در ایام ‌محرم بیشتر روستاهایی که مراسم دارند دام های نذری خود را به کشتارگاه دادند و به طور رایگان کشتار شدند و در شب عاشورا نیز 195 دام نذری زنده به کشتارگاه رفت. متاسفانه بعضی از تالار ها برای سودجویی از کشتار های غیر مجاز استفاده می‌کنند که دادستانی به آن ها اخطار داده است.

وی بیان کرد: از شیری که در این شش ماه تولید شده 36 هزار تن به خارج از نیشابور فرستاده، 1525 تن پای مرغ را نیز به کشور های آسیای میانه و شرقی صادر شده است.

سلیمانی افزود: همچنین 120استخر سردآبی و دو استخر گرم‌آبی داریم و محصولاتش را به گرگان، سیستان و بلوچستان و... نیز صادر می‌کنیم علاوه بر آن دو واحد تولید شتر مرغ را داریم که  که 1500قطعه جوجه شترمرغ را تولید کرده‌اند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: