• سه شنبه ۱۷ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۲
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 977-5491-5
  • خبرنگار : 15283
  • منبع خبر : ----

/اسباب سفر/

چگونه کوله پشتی مورد نیازمان را انتخاب کنیم؟

یکی از وسایلی که یک گردشگر در هر شرایطی به آن احتیاج دارد؛ کوله‌پشتی است که در گردشگری و طبیعت‌گردی و... یکی از لوازم غیر قابل چشم پوشی است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان؛ در حال حاضر با گذشت زمان و ارتقاء فناوری روز کوله‌ها با کاربری‌های متفاوت (سنگنوردی، کوه نوردی، یخ‌نوردی، غارنوردی، سفر و... )، جنسیت و میزان حمل وسایل که با توجه به نوع و  زمان برنامه که سایز آن متفاوت است تولید می‌شود.

استفاده از کوله پشتی که از لحاظ سلامت جسمی  و کمک به حمل وسایل می‌تواند کمک کند رواج یافته است و در سراسر جهان با توجه به نیاز و بودجه، امکان خرید با کارایی بهتر را برای افراد فراهم آورده است.

در هنگام خرید کوله پشتی به کوله دارای پارچه انعطاف پذیر و مقاوم در برابر نفوذ آب، کاور مخصوص ضدآب، تسمه‌هایی با اسفنج نرم و قفل شونده برای شانه‌ها و کمر با رگلاژ و عرض مناسب و همچنین دارای پشتی و زین داخلی استاندارد برای جلوگیری از فشار مضاعف به شانه‌ها و ستون مهره‌های فرد باید توجه داشت  تا صدمه جبران ناپزیری به فرد وارد نشود.

کوله ها با توجه به جنسیت فرد، میزان حجم بار و نوع فعالیت برنامه طراحی‌های متفاوتی دارد تا امکان راحتی بیشتری را برای فرد فراهم کند.

جنسیت در انتخاب کوله

جنسیت فاکتور بسیار مهمی برای انتخاب کوله است چرا که فیزیک بدنی آقایان با خانم‌ها تفاوت فراوانی دارد به همین دلیل شرکت‌های معتبر کوله‌هایی ویژه بانوان طراحی می‌کنند. 

کوله خانم‌ها کشیده‌تر، دارای بندهای کوله نزدیک به هم و کمربندی باریک‌تر و با شکلی قوس دار است که بهتر روی بدن خانم‌ها بنشیند. نکته دیگر اینکه آقایانی هم که دارای استخوان بندی ریزتری هستند می‌توانند این کوله‌ها را نیز در موقع خرید امتحان کنند شاید برای آن‌‎ها نیز مناسب باشد.

حجم کوله

اکثرا ميدانيم که حجم مناسب کوله به سه عامل بستگي دارد: مدت زمان برنامه، فصل اجراي برنامه و آخر هم حجم وسايل است؛ به طور مثال کوله 15لیتری و کمتر برای حمل وسایل مختصر که معروف به کوله حمله است، 25 الی 40 لیتری برای برنامه‌های یک‌روزه در فصول مختلف، 40 الی 65 لیتری برای برنامه‌های چند روزه و 65 الی 85 لیتری برای برنامه‌های ویژه چند روزه در فصول مختلف کاربرد دارند. 

وزن کوله

علاوه بر حجم کوله وزن نیز فاکتور مهمی در انتخاب آن است که شاید تا به حال به این موضوع هیچ توجهی نداشته‌ایم کوله‌پشتی‌هایی با حجم یکسان می‌توانند برای حمل وزن‌های مختلفی طراحی شده باشند. حداکثر وزنی را که کوله مورد نظر می‌تواند تحمل کند توسط شرکت سازنده اعلام می‌شود.

حداکثر وزن مشخص شده به این معنا نیست که اگر وزن بیشتری داخل کوله قرار دادیم کوله پاره شود و طاقت آنرا نداشته باشد بلکه به معنی این است که دیگر کوهنورد آن احساس راحتی قبلی را نخواهد داشت و سیستم کوله برای انتقال وزن بار بر روی بدن به صورت صحیح جوابگو نخواهد بود.

اندازه کوله

اندازه کوله  باید متناسب قد شما باشد. اگر قد کوله برای شما کوتاه باشد فشار وزن کوله بیشتر در قسمت میانی کمر قرار می‌گیرد که در مدت زمان طولانی باعث درد در قسمت میانی کمر شما خواهد شد و اگر قد کوله بلند باشد روی عضلات سرینی قرار می‌گیرد و مانع در حرکت مناسب شما خواهد شد و تعادلتان را برهم خواهد زد. قبل از خرید کوله پشتی باید به این نکته دقت کنید، چیزی که کمتر کسی به آن اهمیت می‌دهد و اتفاقا بسیار مهم نیز به شمار می‌رود.

چیدمان کوله

چیدمان کوله  کمک بسیاری به تقسیم وزن و وسایل شما خواهد کرد و اگر چیدمان کوله رعابت نشود احساس راحتی بهتری را نخواهیم داشت و در طولانی مدت دچار آسیب خواهید شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: