• سه شنبه ۱۷ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 977-7986-5
  • خبرنگار : 15160
  • منبع خبر : ----

رقابت برای کشف سیاره پنهان در پشت پلوتو

محققان دانشگاه هاوایی برای اولین‌بار با استفاده از تکنیک محاسبات جدید رایانه‌ای موفق شدند تا اطلاعات لازم برای اثبات حضور سیاره نهم در پشت پلوتو را دریافت کنند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از اسپکتروم، این تیم تحقیقاتی موفق به کشف جسم ناشناخته موسوم به TG387 شدند که با نام اولیه گابلین مشهور شد.

طبق تحقیقات اولیه، محققان موفق به کشف ابعاد احتمالی سیاره TG387 شدند. این سیاره حداقل بین هشت تا 10 برابر بزرگتر از زمین است، اما با این عظمت شناسایی آن بسیار دشوار است.

دانشمندان معتقدند که فاصله این سیاره از خورشید تقریبا 950 برابر بیشتر از فاصله زمین از خورشید است.

نکته جالب توجه در مورد این سیاره، عدم نمایش جزئیات آن در تلسکوپ فضایی هابل است، به‌طوری‌که جسمی با این عظمت تنها دو پیکسل از حسگر تلسکوپ هابل را اشغال می‌کند.

در حال حاضر، موسسات بسیاری غیر از دانشگاه هاوایی به دنبال کشف جزئیات بیشتری از سیاره نهم هستند. محققان دانشگاه آریزونا نیز با استفاده از تلسکوپ پیشرفته با آینه 8.2 متری با سه تن وزن، به همراه حسگر 870 مگا پیکسلی نیز در حال تلاش برای کشف این سیاره هستند.

در طول 170 سال گذشته هیچ سیاره‌ای بزرگتر از زمین در منظومه شمسی کشف نشده است، بنابراین برای جلوگیری از بروز اشتباه در رقابت برای کشف سیاره نهم باید اطلاعات به صورت دقیق‌تر مورد پردازش قرار گیرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: