• سه شنبه ۱۷ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۷
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 977-12690-5
  • خبرنگار : 15130
  • منبع خبر : ----

رئیس بیمارستان علامه بهلول گنابادی اعلام کرد؛

موزاییک پلاستی برای اولین بار در گناباد

رئیس بیمارستان علامه بهلول گنابادی گفت: برای اولین بار، با استفاده از روش موزاییک پلاستی، عمل جراحی بر روی یک بیمار 33 ساله در این بیمارستان انجام شد.

دکتر محسن صاحبان ملکی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، با بیان اینکه این بیمار با حال عمومی خوب از بیمارستان مرخص گردید، گفت: خوشبختانه با تلاش متخصصان، پرسنل و کادر درمانی بیمارستان علامه بهلول گنابادی، این بیمارستان توانسته از بدو تأسیس اقدامات موثری در بخش‎‌های مختلف انجام دهد که برخی از آنها برای اولین بار در دانشگاه علوم پزشکی گناباد انجام شده است.

وی افزود: در بخش جراحی نیز توفیقات خوبی در اعمال مختلف جراحی مغز و اعصاب و ارتوپدی داشته‌‎ایم که نمونه اخیر آن انجام یک عمل جراحی خاص با استفاده از روش موزاییک پلاستی بوده که توسط دکتر مویدپور، متخصص ارتوپدی انجام شد.

دکتر امیر مؤیدپور، متخصص ارتوپدی نیز در گفت‎وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص این عمل جراحی با بیان اینکه دو نوع آسیب غضروفی داریم، اظهار کرد: یک نوع از این آسیب‌‎ها به صورت منتشر، کل غضروف سطح مفصلی را درگیر می‎‌کند، مثلا کسانی که بیماری آرتروز دارند، تمام غضروف سطح مفصلی ‌شان دچار آسیب‌، خوردگی و ساییدگی شده، یا فردی که رماتیسم دارد، ممکن است غضروف کل مفصلش آسیب‌ دیده و تخریب شود که این نوع اغلب در افراد مسن دیده می‌‌شود.

وی ابراز کرد: نوع دیگر آسیب‌‌های غضروفی به صورت موضعی ایجاد می‌‌شود، به طور مثال به دنبال پیچ‌ خوردن شدید مچ‌ پا یا زانو و یا صدمات ورزشی مفاصل ممکن است تکه‌‌ای از غضروف کنده شود یا فرد تصادف کند و ضربه‌‌ای که به مفصل وارد می‌‌شود، باعث کنده شدن بخشی از غضروف شود.

این متخصص ارتوپدی ادامه داد: در آسیب‌‌های موضعی، کل غضروف تقریبا حالت طبیعی دارد و تنها قسمتی از غضروف در مفصل کنده گردیده، که این نوع آسیب بیشتر در افراد جوان دیده می‌شود.

مؤیدپور با بیان اینکه درمان این دو نوع آسیب‌ با هم متفاوت است، تصریح کرد: در نوع اول توصیه به تعویض مفصل می‌‌گردد و در نوع دوم درمان‌های متعددی از جمله موزاییک پلاستی صورت می‌‌گیرد.


وی خاطرنشان کرد: موزائیک پلاستی اکثرا در بیماران با سن کمتر از 40 سال با نقایص غضروفی و استخوانی تمام ضخامت برای بیماران با آسیب درجه IV کاربرد دارد، به زبان ساده در این تکنیک غضروف و استخوان مورد نیاز بطور تکه تکه از نقاط دیگر زانو برداشته شده و بصورت موزائیک ‌هایی در کنار هم در محل آسیب دیده کار گذاشته می‌‌شود تا اینکه کل قسمت آسیب دیده ترمیم و پر گردد.

این متخصص ارتوپدی با اشاره به اینکه در این تکنیک بیشتر از غضروف‌‌هایی استفاده می‌‌شود که تحت فشار وزن بدن نیست، عنوان کرد: از آنجا که در این روش تکه‌ تکه غضروف از جایی دیگر برداشته و در جایی دیگر کار گذاشته می‌‌شود، به آن «موزاییک پلاستی» گفته می‌‌شود، چراکه مانند موزاییک کردن یک سطح انجام می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: