• چهارشنبه ۱۸ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۵
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 977-4385-5
  • خبرنگار : 15304
  • منبع خبر : ----

فرمانده مرزبانی استان خراسان رضوی مطرح کرد؛

بیش از 220 شهید مرزبانی در استان خراسان رضوی

فرمانده مرزبانی استان خراسان رضوی گفت: در استان خراسان رضوی بیش از220 نفر شهید مرزبانی تقدیم کردیم که این سربازان در درگیری با اشرار و قاچا‌چیان شهید شدند و امنیت کنونی کشور مرهون این شهادت‌ها است. 

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، ماشالله جان‌نثار در نشست تخصصی مرز و مرزبان در دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد، اظهار کرد: ماموریت بسیار مهم که از آن به دیپلماسی مرزی یاد می‌کنیم، انجام ملاقات‌های مرزی همتایان خود در کشورهای همسایه است.  درسال جاری حدود200 ملاقات مرزی و درسال گذشته بیش از320 ملاقات مرزی باهمسایگان داشتیم. 

وی با بیان اینکه ماموریت مرزبانی با دانشکده ادبیات وگروه جغرافیا ارتباط دارد، عنوان کرد: نباید اجازه بدهیم که هیچ‌گونه تغییرات فیزیکی در توپوگرافی مرز رخ دهد. اختلافات مرزی مانند اختلافات ارضی داخل شهر ومناطق روستایی نیست که با مراجعه به مراجع قضایی حل شود. 

فرمانده مرزبانی استان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: مرزبانی دارای ماموریت‌های مختلفی بوده، ازجمله دارای دیده‌بان و دوربین است که مرزها را کنترل می‌کند. ماموریت بسیار مهم که از آن به دیپلماسی مرزی یاد می‌کنیم، انجام ملاقات‌های مرزی با همتایان خود در کشورهای همسایه است. درسال جاری حدود 200  ملاقات مرزی و در سال گذشته بیش از 320  ملاقات با همسایگان داشتیم.

جان‌نثار بیان کرد: برای کم و زیاد شدن وجابه‌جایی مرزها باید هیئت‌های مخصوص و کارشناسان سازمان‌های بین‌المللی برای تمهیدات مرزی حضور پیدا کنند. در بخش خشکی، مرزها با میله‌های مرزی مشخص می‌شود. اگر حوادث طبیعی و غیرطبیعی سبب جابه‌جایی مکان‌های مرزی شود، هیئت‌های مخصوص  باید مکان اصلی میله مرزی راتشخیص دهند.
 
وی با اشاره به اینکه اتباع کشورهای همسایه به ایران و یا اتباع ایرانی به کشورهای همسایه می‌روند و تجاوزهایی صورت می‌گیرد، تصریح کرد: با فرماندهان کشور همسایه قرار ملاقات می‌گذاریم و به آن‌ها تذکر می‌دهیم. ارتباطات ما با مرزبانان کشورهای همسایه درسطح میانی وعالی است.

فرمانده مرزبانی خراسان رضوی افزود: سال جاری باحضور فرمانده ناجا وهیئت همراه سفری به کابل برای ملاقات مرزبانان ومسئولین وزارت دفاع کابل داشتیم که این ملاقات‌های موثر درسطح میانی وعالی انجام می‌شود. 

جان‌نثار گفت: کشورترکمنستان مرزهای خود را کنترل فیزیکی می‌کند. بیشتر احتمال می‌دهیم که داعشی ها ازترکمنستان  بخواهند وارد کشورایران شوند و یا به ترکمنستان بروند که مشکلاتی را برای ما ایجاد کنند. 

وی تاکید کرد: کشورهای فرامنطقه‌ای وعربی تلاش‌های زیادی برای تبلیغ ایران‌هراسی و بدبینی مردم و نیز دولتمردان افغانستان نسبت به ایران می‌کنند. با تلاش نیروهای مسلح و نهادهای امنیتی، اشراف بالایی در مرزهای کشور وجود دارد، نیروهای مرزبانی نیز علاوه برماموریت‌های جاری، ازآمادگی جسمانی بالایی برخوردار هستند. مرزبانان همچنین اجازه تعرض اشخاص وگروه‌های تکفیری به مرزهای کشور را نمی‌دهند. 

فرمانده مرزبانی استان خراسان رضوی عنوان کرد: از اقدامات مرزبانی دربخش‌های پژوهشی، ارتباط با مراکز مطالعاتی فعال دانشگاه‌ها است که کارهای پژوهشی انجام می‌دهند. بازدیدهای دانشجویان، اساتید وپژوهشگران از مرزها سبب ارائه راهکار برای حل مشکلات مرزی با کشورهای همسایه می‌شود. 

جان‌نثار بیان کرد: مرزنشینان در امنیت مرزها بسیار تاثیرگذار هستند. ما به مدیران دولتی پیشنهاد می‌دهیم که توجه بیشتری دربخش‌های مختلف داشته باشند. دانشجویان واساتید می‌توانند برای ماندگاری مرزنشینان و تقویت و مهاجرت معکوس مرزنشینان پیشنهاد دهند که چه اقدامات کوتاه و بلندمدتی باید انجام دهیم تا بتوانیم آن‌ها را حفظ کنیم. 

وی با اشاره به اینکه مرزنشینان کشور در امنیت، مشغول فعالیت‌های دامداری، اقتصادی و مزارع هستند، تصریح کرد: مصاحبه‌ای که اخیرا با آن‌ها انجام شد و بیان کردند که از شرایط زندگی خود راضی هستند. باید امکانات مناسب مانند آب، برق، گاز و جاده مناسب بیشتر شود تا ماندگاری مرزنشینان استمرار داشته باشد. 

فرمانده مرزبانی استان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: درسال‌های اخیر در فروش سوخت، بخشی نه چندان زیاد به مرزنشینان اختصاص داده می‌شود. این یکی از اقدامات خوب است اما کافی نیست. باید بتوانیم امنیت مرزها را از لحاظ امتداد فیزیکی وکنترل‌هایی که لازم است، انجام دهیم تا مرزهای محکم داشته باشیم. هر اتفاقی که رخ دهد، شروع آن از مرز است. مقام معظم رهبری فرمودند که به سراغ مرزها بروید تا مرزها به سراغ شما نیایند.

جان‌نثار اضافه کرد: مرزبانان جزئی از این ملت هستند و در شرایط سخت آب‌وهوایی و صعب‌العبور بودن راه و جاده خدمت می‌کنند. اگرفردی سرمایه‌دار دریک نقطه از مرز بخواهد، یک شب در کمین قرار بگیرد، تصور من این بوده که حاضر به پرداخت نصف ثروت خود است تا درکمین نماند. 

وی ادامه داد: افسران و سربازان مرزبانی در نقاطی مستقر هستند که اجازه تعرض قاچاقچی واشرار به داخل کشور را ندهند. اگر خدمت شبانه‌روزی مرزبانان نباشد، شرایط امنیتی کشور بدتر خواهد بود. اشرار درسال‌های نه چندان دور به اطراف مشهد، میامی، کلات، چناران وکوه‌های هزارمسجد رسیدند. مردم جرئت نمی‌کردند که از این مناطق عبور کنند اما درحال حاضر تمام مردم در مرز وغیر آن، فعالیت خود را در شب و روز انجام می‌دهند. 

فرمانده مرزبانی استان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: برای استمرار امنیت کشور باید به مرز و مرزبانی توجه‌ شود. در استان خراسان رضوی بیش از220 نفر شهید مرزبانی تقدیم کردیم. این سربازان در درگیری با اشرار و قاچا‌چیان شهید شدند. امنیت کنونی کشور مرهون این شهادت‌ها است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: