• چهارشنبه ۱۸ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 977-9087-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

پناهیان:
امتحانات الهی زمینه قرب به خداوند را فراهم می‌کند

علیرضا پناهیان گفت: امتحانات الهی قرب و نزدیکی به خداوند را فراهم می‌کند که باید این فرصت‌ها را دریابیم.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حجت‌الاسلام این سخنران مذهبی در گردهمایی خادمین ستاد مردمی اربعین که در حسینیه آیت‌الله العظمی شیرازی برگزار شد، طی سخنرانی اظهار کرد: سفارش امیرالمومنین(ع) این بوده‌ است که همواره فرصت‌هایی که برایتان پیش می‌آید را مغتنم بشمارید، این امر معنای عمیقی دارد که در کنار آن به سنت‌ها و امتحان امت‌ها اشاره دارد.

وی ادامه داد: امتحان‌ها باید در نقاط واضح صورت گیرد در بسیاری از اوقات برای رسیدن به عالی‌ترین درجه‌ی قرب الهی امتحان‌ها به صورت بسیار ظریف، بی سروصدا و در حساس‌ترین نقاط تاریخ صورت می‌گیرد.

این سخنران مذهبی افزود: گاهی شاهد آن هستید که این امتحان‌های بی سر و صدا و آرام بوده که توانسته سرنوشت ملت‌ها و امت‌ها را رقم بزند.

پناهیان عنوان کرد: در زندگی یکایک امامان نیز این امر کاملا مشهود است و زندگی این افراد سرشار از امتحان‌های واضح، پر سر و صدا و آرام بوده است که تکلیف انسان را برای رسیدن به یک مسئله‌ای خاص، روشن می‌کند.

وی تاکید کرد: بعضی از زمان‌ها برای درک برخی از امتحان‌های بی سر و صدا باید خودمان هشیار باشیم و تکلیف خود را به درستی تشخیص دهیم.

این سخنران مذهبی با اشاره به برخی از امتحانات کلیدی تاریخ اسلام، گفت: این امتحانات همواره بی سرو صدا بوده و در آرامش رخ داده است. اما برخی افراد غفلت کرده‌اند و از آن باز ماندند و موجب بدبختی ملت‌ها و امت‌ها شدند.

پناهیان تاکید کرد: در آن زمان که پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد(ص) رحلت فرموند ظاهرا مسأله‌ای بسیار آرام بود، علی‌ابن‌ابی‌طالب‌(ع) نیز مشغول دفن ایشان بودند و برای او نماز می‌خواندند که این روال تا سه روز ادامه داشت، ظاهر شهر زیاد پر سروصدا نبود، امیرالمومنین(ع) نیز کسی را نیز به یاری نخواندند و این شاید با عظمت‌ترین امتحان بی‌سروصدا بود.

وی اضافه کرد: مردم باید در این زمان دور امیرالمومنین جمع می‌شدند و به اون عنوان می‌کردند یاعلی ما منتظریم با تو بیعت کنیم و بدون دعوت صریح ایشان باید مردم تجمع می‌کردند.

این سخنران مذهبی تصریح کرد: آن‌هایی که در خانه‌های خود نشستند به دیگران فرصت دادند که ماجرا را تقویت کنند، بعد از آن ۴۰ شبانه روز حضرت زهرا(س) درب خانه مهاجرین و انصار را زدند که این امتحان اندکی با سر و صداتر شد اما بازهیچ گونه جوابی به گوش نرسید.

پناهیان عنوان کرد: امتحان امام حسن مجتبی(ع)، نسبتا بی سر و صدا را بود، ایشان از مردم پرسیدند جنگ را می‌خواهید یا باقی ماندن در عافیت را؟ ایشان طوری سوال خود را مطرح کردند که مردم فکر کردند امکان انتخاب دارند و می‌توانند جنگ را انتخاب نکنند، این ماجرا نیز یک امتحان بی سر و صدا بود.

وی در این خصوص خاطرنشان کرد: مردم در آن زمان جوابی نمی‌دادند که حضرت فرمودند خدا شما را رحمت کند، حرفی بزنید؛ سرانجام مردم زمزمه کردند که ما راحتی را می‌خواهیم و ایشان صلح را پذیرفت، مردم لیاقت نداشتند که به پای دین بایستند و آنان توفیق بسیار بزرگی را از دست دادند.

این سخنران مذهبی تاکید کرد: همچنین از دیگر امتحانات بی‌سر و صدا می‌توان به ماجرای کوفه با حضور اباعبدالله‌الحسین(ع) است که در آن منطقه صورت گرفت. مردم در آن زمان می‌گفتند باید در حال حاضر چه کاری انجام دهیم؟ چرا که امام حسین(ع) را نمی‌توانیم تنها بگذاریم و صبر کنیم تا ایشان بیاید، اما زمانی که دیدند او نمی‌آید و سپاهیان مانع وی شده‌اند، دست بر دست هم گذاشتند.

پناهیان بیان کرد: فرصت‌هایی که در امتحانات آرام ما پدید می‌آید را باید دریابیم و در نظر بگیریم که در این امتحانات آرام، انتظار خداوند چیست؟

وی تاکید کرد: بعضی از امتحان‌ها بسیار درشت و پر سر و صداست و تکلیف انسان را روشن می‌کند، اما بعضی‌ از امتحان‌ها بسیار آرام بوده و زمانی‌که انسان فکر می‌کند، متوجه می‌شود که چه فرصت‌هایی را از دست داده است.

این سخنران مذهبی گفت: در نظر داشته باشید که اربعین یکی از امتحانات بی سر و صدای خداوند است، سر و صدا اربعین بالا است اما از آن جهت بی‌سر و صداست که با خود می‌گویند آیا واجب بوده برای اربعین بروم یا برای آن مایه بگذارم؟

پناهیان ادامه داد: حکم شرعی وجود ندارد تا برای اربعین وقت بگذاریم، در همین شرایط است که بعضی‌ها این فرصت با عظمت را از دست می‌دهند؛ در همین اما و اگرها و امتحانات بی سر و صدای خداوند بود که عده‌ای فرصت یاری کردن امام حسن مجتبی(ع) را از دست دادند.

وی افزود: بعضی از فرصت‌ها مانند برق و باد می‌گذرند و انسان را تکان نمی‌دهند که به هوش باشد و بپاخیزد. 


این سخنران مذهبی با خطاب قرار دادند مردم حاضر در جمع تاکید: کسی می‌خواهد بداند که آیا لازم است برای اربعین وقت بگذارد؟ آیا برای اربعین مکلف است که از ضرورت‌های زندگی خود کم کند و برای حسین(ع) خرج کند؟ اگر شب عاشورا در خیمه امام حسین(ع) حضور داشتید ایشان می‌گفتند که خیر این امر لازم نیست.

پناهیان اظهار کرد: عده‌ای عنوان می‌کنند که کاری دارم که نمی‌توانم از آن بگذرم و به اربعین بروم یا لازم نیست، می‌گویم من نمی‌دانم چه عرض کنم؟ بنده می‌گویم نمی‌دانم اما اگر حسین(ع) بود عنوان می‌کرد حتما به کارت رسیدگی کن.

وی تاکید کرد: اربعین یک ضرورت کمی تا قسمتی پنهان است، اگر به اربعین اعتنا کنید چه خواهد شد؟ یک قدم تا بهشت؛ اگر اربعین کم رونق شود چه بلایی بر سر ما خواهد آمد؟ که آن معلوم نیست.

این سخنران مذهبی تصریح کرد: خداوند روسیاه کند کسانی را که بر سر راه اربعین سنگ اندازی می‌کنند؛ از مدیران اجرایی کسانی هستند که می‌توانند کمک کنند اما دریغ می‌کنند که اگر این افراد وجود داشته باشند خداوند آن‌ها را روسیاه خواهد کرد.

پناهیان خاطرنشان کرد: خدمتکاران اربعین نزد زائرین اباعبدالله الحسین(ع) جایزه‌ای ویژه خواهند داشت، همه‌ی مردم می‌توانند خادم اربعین باشند اگر کسی قادر نیست حضور داشته باشد می‌تواند به کسی که امکان حضور دارند هزینه‌اش را پرداخت کند که آن زائر حتی قبل از رسیدن به امام حسین(ع)، از آن فرد سپاس‌گذار خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: اگر کسی از شما پرسید برای رفتن به اربعین بودجه‌ی کافی نداریم تا غذا بخریم، به آنان اطمینان دهید آن‌جا به بهترین شکل از شما پذیرایی خواهند کرد.

این سخنران مذهبی افزود: آن زمانی که اسیران را در این راه می‌بردند و تازیانه می‌زدنند و آنان را گرسنه نگه می‌داشتند گذشته است.

پناهیان در این باره متذکر شد: خادمان اربعین، به زائرین اربعین بگویید هیچکس شما را گرسنه نخواهد گذاشت، خاطر نشان کنید که در راه نجف اشرف تا کربلا معلی هرکسی گریه ‌کند با چوب و نیزه بر سر او نمی‌زنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: