• چهارشنبه ۱۸ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۵
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 977-13490-5
  • خبرنگار : 15043
  • منبع خبر : ----

افزایش تعداد کمیسیون‌ها قبل از به تصویب رسیدن آئین‌نامه داخلی

در جلسه شورای شهر هفته گذشته کاشمر پس از اینکه رئیس شورای شهر قبل از تغییر آئین‌نامه داخلی پیشنهاد افزایش تعداد کمیسیون‌ها را داده بود مورد انتقاداتی از سوی اعضاء قرار گرفت که در همین خصوص مقرر گردید ابتدا آئین‌نامه داخلی توسط محمد خباززاده و علی اسماعیل‌پور بررسی و در این هفته نتیجه آن اعلام شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، هر چند سال گذشته بر اساس قانون و آئین‌نامه داخلی  شوراها کمیسیون‌ها از 11 کمیسیون در دوره چهارم به دو کمیسیون برنامه و بودجه و فرهنگی و اجتماعی در دوره پنجم کاهش یافت اما در پنجاه و هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر کاشمر و در هیئت رئیسه جدید که اصولگرایان سکان آن را در دست گرفته‌اند مجدد طرح افزایش کمیسیون‌های شورای شهر از دو کمیسیون برنامه و بودجه و فرهنگی و اجتماعی به هفت کمیسیون را مطرح کردند.

در این جلسه که مقررشده بود هر کدام از اعضاء برای برعهده گرفتن ریاست کمیسیون‌های عمران، شهرسازی و ترافیک، بهداشت و محیط زیست، اقتصاد و جلب مشارکت‌های مردمی، حقوقی توافقات و قراردادها، فرهنگی، خدمات شهری و فضای سبز کاندید شوند اما سه عضو اصلاح‌طلب شورا از کاندید شدن امتناع نموده و خواستار این شدند تا طبق قانون همانند آئین‌نامه سال قبل اجرا شود و از سویی کارگروه‌ها تخصصی‌تر گردند.

 در همین خصوص یکی از اعضاء شورای شهر با بیان اینکه نباید قبل از به تصویب رسیدن آئین‌نامه داخلی شورای شهر در هیئت تطبیق هیئت رئیسه اقدام به تغییر تعداد کمیسیون‌ها کند، بیان کرد: ابتدا آئین‌نامه داخلی باید روند قانونی خود را طی کرده و فرمانداری و هیئت تطبیق آن را تائید کنند سپس انتخابات داخلی برای کمیسیون‌ها انجام و افراد معرفی شوند.

محمد خباززاده با اشاره به اینکه نظر اقلیت اعضاء شورای شهر بر همان آئین‌نامه داخلی بود اما اکثریت اصرار بر افزایش کمسیون‌ها دارند، گفت: اعتراض ما بر رویه غیرقانونی است که هیئت رئیسه در پیش گرفته در صورتی که تا وقتی آئین‌نامه داخلی توسط فرمانداری و هیئت تطبیق به تصویب نرسیده نباید نسبت به افزایش تعداد کمیسیون‌ها و معرفی افراد اقدام کرد.

تخصصی‌تر شدن کارگروه‌ها به جای افزایش کمیسیون‌ها

در ادامه یکی دیگر از اعضاء شورای شهر با بیان اینکه به جای افزایش کمیسیون‌ها کارگروه‌ها را باید تخصصی‌تر کرد، بیان کرد: نباید هر ساله آئین‌نامه داخلی شورا را تغییر داد.

یعقوب گل محمدی که یکی از مشکلات را نبود کمیسیون‌های تخصصی می‌دانست، افزایش کمسیون‌ها را خلاف آئین‌نامه داخلی دانست و از هیئت رئیسه جدید خواست همان‌گونه که از قبل برای خود مسئولیت هر کمیسیون را مشخص کرده‌اید اعلام کرده تا ما به همان افراد مدنظر شما رأی بدهیم.

وی با بیان اینکه هنوز یک سال از تصویب آئین‌نامه قبلی نمی‌گذرد نباید مجدد نسبت به تغییر آن اقدام کرد، گفت: آئین‌نامه قبلی داخلی شورا پس از چهار سال تغییر کرده بود.
این عضو شورا با اشاره به اینکه قانون برای کاهش کمیسیون‌ها کار کارشناسی انجام داده است، بیان کرد: اگر به جای افزایش کمیسیون‌ها کارگروه‌ها تخصصی‌تر شوند بدون شک به طور فعال حضور خواهیم داشت.

در همین خصوص رئیس شورای شهر کاشمر با بیان اینکه چه ایرادی دارد اگر کمیسیون‌ها از دو به هفت کمسیون افزایش یابد، در پاسخ به صحبت محمد صادقی عضو دیگر شورای شهر که اگر بنا بر کمیسیون باشد کاندید خواهم شد، گفت: ما به جای کارگروه کمیسیون داریم اگر می‌خواهید در کمیسیون باشید.

در همین رابطه احمد غزنوی عضو دیگر شورای شهر از رئیس شورا خواست با هفت کمیسیون جلسه را ادامه دهند و در هفته آینده هر نفر از مسئولان کمسیون‌ها اعضاء کمسیون خود را معرفی کند اگر هم کسی نخواست معرفی نکند.

در این جلسه پس از اعلام هفت کمیسیون توسط رئیس شورا برای کمیسیون عمران و بهداشت و محیط زیست، خدمات شهری و فضای سبز هیچ‌کدام از اعضاء کاندید نشدند و برای کمیسیون شهرسازی و ترافیک با یک کاندید علی اسماعیل‌پور با پنج رأی موافق و دو ممتنع، کمیسیون اقتصادی و جلب مشارکت‌های مردمی حسن اعمی با چهار رأی موافق یک ممتنع و دو مخالف، کمیسیون حقوقی و توافقات و قراردادها با یک کاندید احمد غزنوی با چهار رأی موافق، یک ممتنع و دو مخالف و کمسیون فرهنگی با یک کاندید خزایی با چهار رأی موافق، یک ممتنع و دو مخالف انتخاب شدند.

در ادامه جلسه همچنین عضو اصولگرای شورای شهر یکی از مهم‌ترین وظایف شوراها را نظارت بر دعاوی شهرداری دانست و گفت: هیچ‌کدام از ما اطلاعی از نحوه گرفتن وکالت و نحوه دفاع نداریم.

احمد غزنوی با تأکید براینکه اعضاء باید به جد پیگیر موضوع باشند، بیان کرد: در دور سوم شورا پرونده‌ای با مبلغ 14 میلیون تومان به شورا آمد و حتی مالک برای توافق به 10 میلیون تومان نیز راضی بود اما در سال گذشته این مبلغ به 230 میلیون افزایش یافت و اکنون صحبت 400 تا 500 میلیون می‌شود حال چه کسی باید جوابگو باشد.

وی با بیان اینکه متاسفانه وضعیت قوانین کشور به گونه‌ای است که اگر مدیری هر کاری بکند نیازی به پاسخگویی نیست، از نماینده مردم در مجلس خواست پیگیر این موضوع باشد.

غزنوی با اشاره به اینکه برخی مدیران با لجبازی و عدم اعتناء به کارشناسان مربوطه موجب می‌شوند این‌گونه دعاوی مطرح و ضرر و زیان به بیت‌المال برسانند، عنوان کرد: شورای شهر باید منافع شورا و شهرداری و مردم را باهم در نظر بگیرد.

وی با اعلام اینکه هرچه زودتر باید شهرداری کلیه دعاوی را به شورا بفرستد تا نظارت بر کار صورت گیرد و در صورت امکان برای خاتمه یافتن کمک کند، به وضعیت چارت تشکیلاتی شهرداری اشاره کرد و گفت: هیچ‌کدام از اعضاء چارت تشکیلاتی شهرداری را رؤیت نکرده‌ایم در صورتی که باید به تصویب شورا برسد.

این عضو شورای شهر با بیان اینکه بدون تصویب چارت تشکیلاتی اگر حکمی برای فردی زده شود ایراد قانونی دارد، گفت: وظیفه داریم بر این موارد نظارت داشته باشیم.

وی در ادامه به وضعیت کال حسین آباد اشاره کرد و افزود: اگر قرار نیست کاری صورت گیرد و اجرای آن ضرورت و توجیه اقتصادی ندارد مسائل را به شورا مرتبط نکنند.

غزنوی با بیان اینکه متاسفانه طی چند روز گذشته فردی در این کال افتاد و دچار مشکلاتی شد، بیان کرد: خواهش می‌کنیم در پروژه‌ها زمان‌بندی را رعایت کنند.

وی با اشاره به اینکه شهرداری باید پروژه‌هایی که در داخل محدوده است را به سرانجام برسانند، گفت: اگر پروژه‌ای به یکباره تعطیل می‌شود دلایل آن اعلام شود.

این عضو شورای شهر با اشاره به اینکه برخی پروژه‌ها زمان بسیاری برده است، افزود: اگر پروژه‌ای آغاز می‌شود آن را تا به سرانجام نرساندن نیمه‌کاره رها نکنند تا از وارد شدن خسارت به مجموعه شهری جلوگیری شود. 

در همین خصوص یعقوب گل محمدی عضو دیگر شورای شهر با اعلام اینکه اگر مطلبی را مطرح می‌کنیم همانند کال حسین آباد که درست هم است باید راهکار هم ارائه داد، گفت: برخی طرح‌ها هستند که اگر دیر به تصویب شورای شهر برسد بودجه مربوطه برگشت می‌کند.

وی با بیان اینکه باید از کارشناسان شهرداری دعوت کرد تا در خصوص مشکلات و موانع پیش روی پروژه‌ها توضیحات خود را ارائه دهند، بیان کرد: بدون شک مشکلاتی وجود دارد که نیازمند مساعدت شورای شهر است.

گل محمدی با اعلام اینکه اگر خودمان فاصله بین شورا و مدیریت شهری را اضافه کنیم حل مسائل به درازا خواهد کشید، افزود: در گذشته کار با سرعت انجام می‌شد باید دید چه مشکلاتی بر سر راه برخی پروژه‌ها قرار گرفته است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: