• چهارشنبه ۱۸ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۱
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 977-6291-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

قائم مقام ستاد اربعین شهرداری مشهد خبر داد؛

خدمت‌رسانی اربعین شهرداری با حدود هزار پاکبان، اتوبوسران و عوامل اجرایی و فنی

قائم مقام ستاد اربعین و زیارت شهرداری مشهد گفت: 600 پاکبان و 250 نفر اتوبوسران و عوامل فنی و 100 نفر از افرادی که کار اجرایی، پشتیبانی و فنی انجام می‌دهند اعزام خواهند شد. شهرداری مشهد در مسافت حدود 220 کیلومتر ارائه خدمت کرده و نقل و انتقال روزانه 18 هزار نفر از زائرین انجام خواهند داد.

به گزارش ایسنا-‌منطقه خراسان، حسین حسامی امروز 18 مهرماه در حاشیه جلسه هماهنگی و آموزشی خدام‌الحسین(ع) در تالار شهر مشهد در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: در 20 صفر سال 61 هجری که جابربن عبدالله انصاری به عنوان اولین زائر اربعین پا به جاده گذاشت، این رویداد باب شد.

وی افزود: رویداد جهانی و میلیونی اربعین منحصر به فرد و ویژه است و هیچ نوع رویداد دیگری همچون اربعین نداریم. این رویداد، رویدادی توحیدی از مسیر امامت در قالب زیارت و مدل پیاده و کاملا مردمی در جغرافیای جهانی و مقیاس میلیونی است.

حسامی با بیان اینکه رویداد اربعین به نوعی عظمت حزب‌الله را نشان می‌دهد، عنوان کرد: این رویداد زمینه‌ساز تمدن اسلامی و ظهور خواهد بود. رویدادی فراشیعی و فرادینی است که در راهپیمایی اربعین تنها شیعیان و مسلمانان حضور ندارند بلکه از ادیان و مذاهب مختلف نیز حضور پیدا می‌کنند. 

قائم مقام ستاد اربعین و زیارت شهرداری مشهد گفت: مقام معظم رهبری می‌فرمایند که جاذبه مغناطیس حسینی از روز اربعین شروع می‌شود و راهپیمایی اربعین یک حرکت عاشقانه، عارفانه و مومنانه است.

وی ادامه داد: اگر ما نیز روز عاشورا بودیم، در خیمه و در زمره یاران امام بودیم نه در زمره دژخیمان و کسانی که بیعت کردند و بعد بیعت شکستند. در حال حاضر نیز حسین زمان و شمر زمان را داریم. استکبار جهانی، آمریکا و صهیونیسم شمر زمان هستند.

حسامی با شاره به اینکه آماری که برای زائرین اربعین می‌دهند، 25 میلیون نفر است، تصریح کرد: این 25 میلیون نفر، حداقل 5 روز اقامت دارند و سه وعده غذا می‌خورند که بالغ بر 375 میلیون وعده غذایی می‌شود، چه کسی می‌تواند بگوید که این حجم را مدیریت می‌کند، مدیریت آن تنها به دست خود حضرت سیدالشهدا(ع) و به صورت کاملا مردمی است.

قائم مقام ستاد اربعین و زیارت شهرداری مشهد با بیان اینکه با موافقت شورای اسلامی و شهردار مشهد، ستاد اربعین حسینی و زیارت شهرداری مشهد در سال 97 شکل گرفت، عنوان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، کاروانی با حضور هزار نفر خادم به عتبات عالیات و شهر نجف اشرف اعزام می‌شوند.

وی اضافه کرد: محورهای اصلی ستاد اربعین در سال 97، دو کمیته خدمات شهری و حمل‌ونقل خواهد بود. 600 نفر پاکبان و عوامل پشتیبانی و اجرایی در نجف اشرف مستقر خواهند شد و نظافت مسیری حدود 18 کیلومتر را انجام خواهند داد و حدودا روزی 350 تن زباله جمع‌آوری خواهد شد.

حسامی خاطرنشان کرد: در فرآیندی که برای انتخاب پاکبانان داشتیم، شاخص‌هایی تعیین و توسط معاونت خدمات و محیط‌زیست شهری رعایت شده و پاکبانانی را انتخاب کردند که اکثرا زیارت اولی هستند و تاکنون مشرف نشده‌اند و کسانی هستند که در کار خود نمونه بودند. در حوزه حمل و نقل نیز 100 دستگاه اتوبوس و سه دستگاه اتوبوس امداد آماده شده است.

قائم مقام ستاد اربعین و زیارت شهرداری مشهد گفت: امروز نیز جلسه هماهنگی، آموزشی و توجیهی اتوبوسرانان، عوامل پشتیبانی، اجرایی و فنی است. دیروز نیز همین مراسم را برای پاکبانان و نیروهای خدمات شهری داشتیم. این جلسات در سه محور امنیتی و حفاظتی، بهداشتی و پزشکی و اعتقادی و دینی برگزار می‌شود.

وی بیان کرد: 600 پاکبان و 250 نفر اتوبوسران و عوامل فنی و 100 نفر از افرادی که کار اجرایی، پشتیبانی و فنی انجام می‌دهند اعزام خواهند شد. شهرداری مشهد در مسافت حدود 220 کیلومتر ارائه خدمت کرده و نقل و انتقال روزانه 18 هزار نفر از زائرین انجام خواهند داد.

حسامی افزود: کاروان اتوبوسرانی و نیروهای خدماتی ما از صبح 26 مهرماه حرکت می‌کنند و دو روز بعد در مرز هستند و وارد سیکل خدمت می‌شوند. برای افرادی که زیارت اولی هستند، به این دلیل که خدمات مناسبی ارائه دهند، یک روز به صورت فشرده، زیارت دوره اول برایشان می‌گذاریم که به کربلا، سامرا و کاظمین مشرف می‌شوند و بعد ارائه خدمات می‌کنند.

قائم مقام ستاد اربعین و زیارت شهرداری مشهد تصریح کرد: بعد از اربعین ما بحث ارائه خدمت به زائرین دهه آخر صفر و شهادت امام رضا(ع) را داریم که این اعزام خللی در خدمات مشهد وارد نخواهد کرد و برنامه‌ریزی به گونه‌ای صورت گرفته که نیروهای اعزایم برای ارائه خدمت باز خواهند گشت. این نیروها از روز اربعین در سه کاروان بر می‌گردند که قسمتی شام اربعین یعنی 8 آبان و مابقی در 9 و 10 آبان ماه باز خواهند گشت.

وی در خصوص سوخت‌رسانی به اتوبوس‌ها، عنوان کرد: طبق هماهنگی با ستاد ملی و اتوبوسرانی تهران، قسمت‌هایی مشخص شده که برعهده شهرداری تهران است. سوخت‌رسانی در مکان‌هایی که مشخص شده، انجام می‌شود.

حسامی گفت: امسال سفر اربعین به دلار نیست، مبلغی که مشخص کردند به ریال پرداخت می‌شود و مردم از طریق ثبت‌نام در سامانه سماح می‌توانند ویزای خودر ا دریافت کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: