• چهارشنبه ۱۸ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۳
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 977-13590-5
  • خبرنگار : 15043
  • منبع خبر : ----

فرماندار کاشمر:

شیب سالمندی رو به پیشرفت است/ امید به زندگی و طول عمر سالمندان افزایش یافته است

فرماندار کاشمر با بیان اینکه دوران سالمندی بخش مهمی از زندگی انسان را تشکیل می دهد، گفت: از سال 90 تا تا به امروز شیب سالمندی رو به پیشرفت بوده است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمدعلی نبی پور ظهر امروز 18 مهرماه در همایش هفته جهانی سالمندان که در سالن همایش‌های شهید شهابیان این شهرستان برگزار شد، افزود: بر طبق تعریف کنوانسیون‌های بین‌المللی اگر بتوانیم از حوادث و مشکلات عبور کرده و به سن 60 سالگی برسیم به دوره سالمندی وارد شده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه توسعه موجب شده که امید به زندگی و طول عمر افزایش یابد، بیان کرد: در کشور ما همانند سایر کشورها موضوع سالمندی به عنوان یکی از مسائل و مباحث مهم در سیاست‌ دولت‌ها به آن توجه ویژه‌ای می‌شود.

فرماندار کاشمر با اعلام اینکه در سیاست‌های کلی ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب در بند هفت به موضوع سالمندی تاکید شده است، گفت: نکته بسیار مهم در این سیاست‌ها حفظ شانیت و احترام به سالمندان است.

وی با اعلام اینکه بر طبق آمار اکنون ده درصد جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می‌دهند، گفت: طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته در سال 2050 بالغ بر 40درصد جمعیت کشور را سالمند تشکیل خواهند داد.

نبی پور با بیان اینکه اگر برای سالمندی برنامه ریزی درستی نداشته باشیم تا چند سال آینده کشور با بحران‌های جدی مواجه خواهد شد چرا که هزینه‌های زیادی را افزایش می‌دهد، بر آماده کردن جامعه برای حضور سالمندان در جامعه تاکید کرد و افزود: نگاه جامعه را نسبت به سالمندان باید تغییر داد.

وی با اشاره به اینکه سالمندان به عنوان افراد بازنشسته نیستند بلکه با توجه به تجربه‌ها و توانمندی‌های عظیمی که دارند باید در خور شأنشان برایشان فرصت ایجاد کرد، افزود: دولت‌ها بر طبق سیاست‌های ابلاغی باید برنامه ریزی مدونی برای سالمندان داشته باشند.

فرماندار کاشمر با اعلام اینکه امروزه بسیاری از افراد جامعه وقتی به سن پیری می‌رسند آغاز مشکلات فیزیکی و بیماری‌هایشان است، عنوان کرد: باید این مشکلات را با اقدامات بهداشتی و پیشگیرانه به تاخیر بیندازیم.

وی با تاکید بر تزریق نشاط بیشتر به جامعه سالمندان اظهار کرد: دولت وظیفه دارد امید به زندگی را برای همه انسان‌ها افزایش دهد.

نبی پور در ادامه با اشاره به اینکه باید آموزه‌های بسیار خوب سنتی و قدیمی ایران را به نسل جوان منتقل کرد، گفت: هرچند در گذشته همه سالمندان و پیران در خانواده‌ها نگهداری می‌شدند و محور خانواده‌ها بودند اما امروزه به دلیل مشکلات اقتصادی و کوچک شدن خانواده‌ها موجب شده زندگی‌ها همانند قدیم نباشد.

وی با بیان اینکه سالمندان در برخی مواقع تنها هستند، گفت: اگر آموزش هایی که در مدارس و مهدکودک‌ها به فرزندان می‌دهیم موضوع احترام و حفظ شأنیت سالمندان را هم شامل شود، نسل آینده توجه ویژه تری به سالمندان خواهد داشت.

فرماندار کاشمر با اعلام اینکه آموزه‌های دین مبین اسلام تاکید بسیاری بر احترام به سالمندان دارد، اظهار کرد: اگر آموزه‌های فرهنگ غنی ایران را به فرزندان منتقل کنیم کار بسیار بزرگی را انجام خواهیم داد.

وی با اشاره به اینکه باید با پوشش‌های مختلف بیمه‌ای از بیشتر شدن مشکلات سالمندان در جامعه جلوگیری کرد، عنوان کرد:  گفت: باید از فرصت‌های موجود استفاده کرد و به جامعه آگاهی دهیم که سالمندی موضوع حساسی است.

نبی پور با بیان اینکه از سال 90 تاکنون شیب سالمندی رو به پیشرفت بوده و این نشان می‌دهد جامعه به سمت سالمندی در حرکت است، گفت: در زندگی شخصی باید جوانان برنامه ریزی داشته باشند تا صحت و سلامتی شان بیش از گذشته باشد.

باید برای سالمندان برنامه ریزی مدون و منسجمی داشت

در ادامه مراسم مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر با گرامیداشت هفته جهانی سالمندان، گفت: مسئولان در سطح کشور باید برای سالمندان برنامه ریزی مدون و منسجمی داشته باشند.

محمدجواد یزدانی با اشاره به اینکه جامعه به سمت سالمند شدن حرکت می‌کند، افزود: برابر آمارهایی که داده می‌شود تا 20 سال آینده 30درصد جمعیت کشور را سالمندان تشکیل خواهند داد.

وی با اعلام اینکه برای برخورداری سالمندان از کیفیت بالای زندگی باید مراقبت‌های لازم صورت گیرد، اظهار کرد: امید به زندگی در سال‌های اخیر در کشور افزایش چشمگیری داشته است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر با بیان اینکه در 40 سال گذشته با اقدامات بهداشتی که در حوزه‌های مختلف صورت گرفته شاهد تحولات چشم گیری بوده‌ایم، عنوان کرد: باید در داشتن زندگی با کیفیت برای سالمندان تلاش کنیم.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از سالمندان معلول هستند، افزود: به خاطر عدم مراقبت و پیشگیری‌های لازم برخی سالمندان عمر خود را در بخش‌های ای سی یو، دیالیز و سی سی یو می‌گذرانند.

یزدانی با تاکید براینکه لازم است در این خصوص برنامه هایی را داشته باشیم، گفت: با اجرای طرح تحول سلامت طرح معاینه سالمندان مطرح و اکنون در پرونده الکترونیک سلامت گروهی که به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه می‌کنند خدمات لازم را دریافت کرده و آموزش‌های لازم را فرا می‌گیرند.

وی با بیان اینکه اگر بتوانیم چند حرکت ساده را به مردم آموزش دهیم و نهادینه کنیم و از سویی شهروندان به باور و عمل برسند نیازی بر این میزان هزینه و داشتن زندگی بی‌کیفیت نیست، بیان کرد: با داشتن تحرک کافی و انجام ورزش‌های مناسب بسیاری از این مشکلات را می‌توان رفع کرد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر با اعلام اینکه باید با ورزش و تغذیه مناسب دیابت و فشار خون را کنترل کرد، بر داشتن رژیم غذایی مناسب توسط سالمندان تاکید کرد و گفت: متاسفانه به دلیل نوع فرهنگی که طی سال‌های اخیر به جامعه تزریق شده خطرات و آسیب هایی در این حوزه وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه سیگار و مصرف برخی مواد دخانی سلامت سالمندان و مردم را تهدید می کند، اظهار کرد: سالانه 50 هزار نفر در کشور به دلیل مصرف سیگار جان خود را از دست می‌دهند.

یزدانی با بیان اینکه اگر غذای فست فود را به غذاهای فیبردار، سبزیجات، میوه جات و ترکیب‌های گیاهی تبدیل کنیم گام‌های مهمی را می‌توانیم در این حوزه برداریم، اظهار کرد: اصل خود مراقبتی را باید در زندگی پیاده کرد.

وی با اعلام اینکه در برخی شاخص‌ها وضعیت خوبی نداریم، افزود: اکنون مصرف قند پنج برابر سایر کشورها، نمک سه برابر متوسط جهانی، مصرف روغن‌های ترانس بالا است.

 مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر با اشاره به اینکه مصرف این مواد به تهدیدی جدی برای سلامت جامعه تبدیل شده است، گفت: با حضور در واحدهای بهداشتی باید از هزینه‌هایی که به خانوار و دولت تحمیل می‌شود پیشگیری و کنترل کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: