• پنجشنبه ۱۹ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 977-17014-5
  • خبرنگار : 15279
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد:

همه باید برای پیشگیری از بیماری‌های چشم تلاش کنیم

رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد گفت: همه باید برای پیشگیری از بیماری‌های چشم تلاش کنیم.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، علی بیرجندی‌نژاد در همایش سلامت بینایی و جامعه که امروز در دانشکده پزشکی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: موضوع بینایی و چشم بین احساس‌های پنجگانه ما جایگاه ویژ‌ای دارد. به ویژه در فرهنگ و ادبیات ما چشم و بینایی و با عشق بسیار نزدیک است و در اشعار شاعران ما از این ابزار و از این حس بسیار زیبا استفاده شده که جایگاه این حس را بین دیگر حس‌ها نشان می‌دهد. هم‌چنین عرفای بزرگ ما هم نگاه ویژ‌ای به این حس دارند.

وی ادامه داد: ار نظر علوم علمی هم دیدن و بینایی جایگاه خاص خود را دارد و کاستی و از دست دادن بینایی باعث کاهش قابل توجه در توانایی‌های فرد می‌شود. همه این‌ها نشان‌دهنده این است که ما باید این حس را ارج نهیم و تمام تلاس خود را برای حفظ آن در جامعه داشته باشیم.

بیرجندی‌نژاد تصریح کرد: همه آمارها مبین این است که باید در توجه چشم، به خصوص در حوزه پیشگیری تلاش کنیم. ما نیازمند بسیج ملی برای حوزه پیشگیری هستیم. همه ما در حوزه درمان بیمای‌ها تلاش می‌کنیم، اما حوزه پیشگیری متفاوت است و باید افرادی که نسبت به آن اشراف دارند باید اهمیت این موضوع را برای مردم تبیین کنند تا فرآیندهای پیشگیری موثر واقع شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم جامعه پزشکی را به طور کامل بسیج کنیم که در حوزه پیشگیری بیماری‌های چشم به عنوان پیشرو عمل کنند و جامعه را از مسائل و مشکلات حوزه چشم آگاه کنند، می‌تواند بسیار موثر باشد.

رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد با اشاره به اقدامات سازمان نظام پزشکی در حوزه پیشگیری از بیماری‌های چشم، گفت: سازمان نظام پزشکی و انجمن‌های علمی و تخصصی آن به ویژه انجمن چشم این آمادگی را دارد که هم‌چنان به وظیفه خود عمل کند و در حوزه اطلاع‌رسانی و آگاهی‌رسانی کمک کند.

وی با بیان این‌که «مشکل چشم – هم‌چون بسیاری از مشکلات جامعه- ناشی از ایراد اساسی‌تری است»، بیان کرد: متأسفانه بسیاری از تصمیمات در این حوزه پشت درهای بسته و در سطوح دولتی انجام می‌شود و اعتبارات و برنامه‌ریزی‌ها در این معمولاً در این حوزه انجام می‌شود. به نظر می‌رسد رای حل مشکل چشم هم‌چون سایر مشکلات کشور لازم است تغییرات اساسی در نگرش خود ایجاد کرده و به بخش‌های غیر دولتی توجه داشته باشیم. 

بیرجندی‌نژاد افزود: اگر بتوانیم در تمام این حوزه‌ها آحاد جامعه را به صحنه بیاوریم، این می‌تواند ابزار مناسبی برای پیشبرد اهداف ما باشند. روش‌هایی که در تمام دنیا به آن عمل می‌شود. کاهش تصدی‌گری دولت، واگذاری امور به بخش‌های خصوصی، استفاده از پتانسیل‌های مردم در همه حوزه‌ها و پایان دادن به تصمیمات پشت درهای بسته می‌تواند جزء روش‌های موثر باشد.

وی اضافه کرد: اگر می‌خواهیم پیشرفتی در امور حاصل شود باید دیدگاهمان را به جایگاه دولت و ملت تغییرات اساسی دهیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: