• پنجشنبه ۱۹ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 977-17414-5
  • خبرنگار : 15279
  • منبع خبر : ----

چرا چشم مهم است؟

رئیس انجمن چشم‌پزشکی خراسان رضوی با اشاره به اهمیت چشم، گفت: بیش از 50 درصد مغر ما درگیر با بینایی است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمدرضا صداقت در همایش سلامت بینایی و جامعه که امروز در دانشکده پزشکی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، با طرح این پرسش که چرا چشم مهم است، اظهار کرد: بیش از 50 درصد مغر ما درگیر با بینایی است.

وی ادامه داد: چشم تصویرسازی می‌کند و کار بسیار بی اهمیت چشم تصویرسازی است، اما کار پراهمیتی که چشم انجام می‌دهد وسیله تصویرسازی است که به مغز شما مراجعه می‌کند و از طریق ارتباطات آن بر احساسات و بسیاری از استدالال‌های شما و.... بسیار اشراف دارد.

صداقت تصریح کرد: چشم یک عضو حسی است که بجز تبدیل نور به تصویر و فرستادن به مغز، پردازشگر بسیار مهمی در مغز دارد که کار چشم را تمام می‌کند. در واقع ما چشم را از عضو حساسه تا تمام مغز و اگر فردی بینایی داشته باشد با فردی که بینایی نداشته باشد مقایسه‌اش کنیم، اضطراب، افسردگی و بسیاری از مشکلات روحی و بیماری ها بسیار بیشتر است.

وی با اشاره به تأثیر بینایی بر زندگی افراد، خاطرنشان کرد: اکثر مردم مشکل بینایی را بزرگ تر از مشکل قلبی می‌دانند و همچنین بزرگ‌ترین اضطراب مردم از دست دادن بینایی است. لذا بینایی است که می‌تواند ما را دچار مشکل کند.

رئیس انجمن چشم‌پزشکی خراسان رضوی با اشار به نقش بینایی در موفقیت شغلی افراد، بیان کرد: بر اساس تحقیقات اگر کسی دید بدی داشته باشد افت 20 درصدی در کارایی دارد. ممکن است که در ایران بگوید 20 درصد مهم نسیت، اما در دنیا 20 درصد یعنی میلیاردها دلار پول بنابراین اهمیت چشم بسیار بالاست.

وی اضافه کرد: اطلاعات ما در خصوص اهمیت بینایی بسیار پایین است و بسیاری از مردم به چشم بسیار کم اهمیت می‌دهد و همه باید اهمیت بسیار زیادی به چشم بدهند. 

صداقت بیان کرد: باید نه تنها بیماری‌های مهم، بلکه بیماری‌های ساده دنیای امروز نیز برای جامعه اهمیت دارند که بسیاری از آن‌ها مرتبط با بینایی هستند. 

هم‌چنین در ادامه این مراسم علی طلایی، رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بیشترین اطلاعات از طریق جشم به مغز می‌رسدو اگر ما وجود داریم و فکر می‌کنیم و احساس می‌کنیم بخش عمده آن مربوط به داده‌هایی است که چشم ما به ما می‌دهد. 

وی ادامه داد: بر این اساس باید به شدت مراقب چشم خود باشیم و اجازه ندهیم هنگامی که دچار معضل شد آن وقت دچار درمان را بیفتیم.

طلایی با بیان اینکه «حساسیت مردم نسبت به اهمیت چشم باید ارتقا پیدا کند»، تصریح کرد: این وظیفه همه ماست، نه فقط وظیفه چشم پزشکان و مسئولان دانشگاه و مسئولان کشوری بلکه وظیفه تک تک افراد است که مراقب خود و عزیزان خود باشند و به موقع مراجعه کرده و اقدامات موثر را انجام دهند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: