• شنبه ۲۱ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 977-10486-5
  • خبرنگار : 15160
  • منبع خبر : ----

کشف جزئیات بیشتری از حالت تجربه نزدیک به مرگ

تجربه نزدیک به مرگ یا NDE یکی از  پیچیده‌ترین پدیده‌های شناخته شده در علم روانشناسی مدرن است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از سایکولوژی تودی، تجربه نزدیک مرگ یک تجربه شخصی است که ممکن است شامل احساساتی مثل احساس خروج از بدن، احساس شناور بودن، سکوت کامل، احساس امنیت و گرما، دیدن تونل، دیدن نور، دیدن بستگان فوت‌شده و غیره باشد.

 این پدیده در بسیاری مواقع هنگام فرارسیدن احتمالی یک مرگ قریب‌الوقوع برای انسان رخ می‌دهد، اما ممکن است عوامل دیگری در بروز این شرایط موثر باشند.

تجربه نزدیک به مرگ از نظر علمی به معنای حالتی است که فرد از نظر پزشکی و در زمانی محدود مرده‌ است و مغز نیز پس از توقف قلب هیچ فعالیتی از خود نشان نمی‌دهد، اما بعد از گذشت چند دقیقه علائم حیاتی بیمار به حالت نرمال باز می‌گردد.

تجربه نزدیک به مرگ بیشتر در پی حملات قلبی مشاهده می‌شود، مثلا ممکن است فرد به مدت چند ثانیه تا چند دقیقه هیچگونه علائم حیاتی نداشته باشد، اما پس از فرایند احیاء دوباره به حالت نرمال باز می‌گردد.

معمولا اکثر بیمارانی که این موقعیت را تجربه کرده‌اند، پس از بازگشت توانایی تکلم از تجربیات عجیب خود در این مدت کوتاه ابراز شگفتی کرده‌اند.

از نظر علمی این شرایط ناشی از کمبود اکسیژن در مغز است و پس از شوک مغزی هورمون اندروفین به صورت طبیعی در مغز و برای کاهش استرس ترشح می‌شود.

دانشمندان معتقدند که در پی کاهش اکسیژن مغز و ترشح اندروفین، فعالیت عصبی مغز تا حدی کاهش می‌یابد که حتی دقیق‌ترین دستگاه‌های EEG قادر به ثبت نوسانات الکتریکی مغز نیستند.

دانشمندان بر این باورند که کم شدن سطح اکسیژن جهت فعالیت طبیعی مغز مهمترین عامل تجربه احساسات شگفت‌انگیز و حالت‌های غیرعادی در هنگام تجربه نزدیک به مرگ است.

از دیگر تئوری‌های موجود، ترشح مواد شیمیایی داخلی در شرایط نزدیک به مرگ است. این مطالعه برای اولین‌بار توسط محققان کالج سلطنتی لندن انجام شد.

محققان انگلیسی با بررسی 9 آیتم قابل تجربه در این شرایط مثل شرایط غیر زمینی، احساس آرامش عجیب، تشدید عواطف، احساس لذت و دیدن نور خیره کننده به دنبال کشف ماهیت واقعی حالت تجربه پس از مرگ هستند.

در واقع محققان انگلیسی به دنبال کشف ارتباط بین تجربه جسمانی مرگ و حالت روحانی موجود در برخی از ادیان هستند.

محققان پس از بررسی‌های لازم به این نتیجه رسیدند که تجربه احساسات عجیب و برجسته در حالت نزدیک به مرگ آنقدر طبیعی و شفاف است که نباید این شرایط را با حالت توهم در هم آمیخت.

تجربه حالت نزدیک به مرگ آنقدر طبیعی و شفاف است که محققان با  بررسی افرادی که پس از خودکشی به این مرحله رسیده‌ بودند، متوجه شدند که آنها پس از نجات از مرگ هرگز دوباره به فکر خودکشی نیفته‌اند.

این مطالعه برای اولین‌بار به صورت جدی بین ابعاد فیزیکی و معنوی پدیده مرگ ارتباط برقرار کرد و محققان به طور کاملا جدی به این باور در مورد مرگ رسیده‌اند که تجربه حالت‌های شگفت‌انگیز، بیشتر مربوط به تغییر روند پردازش اطلاعات یا نحوه کار کردن طبیعی مغز است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: