• شنبه ۲۱ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 977-10587-5
  • خبرنگار : 15303
  • منبع خبر : ----

مدیر امور هنری به‌نشر:

استفاده از تصویرگران بومی در تصویرگری کتاب‌های کودک

عکس تزئینی است
مدیر امور هنری به‌نشر گفت: با توجه به نیازی که در حوزه تصویرگری کتاب های کودک و نوجوان احساس می شود و باوجود ظرفیتی که در هنرمندان خراسانی دیده می شود، باید از تصویرگران بومی، حرفه ای و توانا استفاده کنیم. 

به گزارش ایسنا- منطقه‌ی خراسان، به نقل از روابط عمومی به‌نشر، کاظم طلایی در حضور تصویرگران حرفه ای در استان اظهار کرد: به نشر یکی از بهترین و پرتیراژترین ناشران ایران است؛ انتشارات آستان قدس رضوی یکی از بزرگترین ناشران است که در حوزه معارف دینی و کودکان مشغول به فعالیت است و همواره یکی از برندهایی که از لحاظ کمی و کیفی؛ تصویرگران در تهران تمایل به همکاری داشته اند، انتشارات آستان قدس رضوی است.
 
وی با اشاره به برگزاری نشست هم اندیشی «به پیشواز زیبایی» افزود: بسیاری از آثار نویسندگان مطرح کشور توسط به‌نشر به چاپ رسیده است لذا با توجه به نیازهایی که کتاب های به‌نشر برای ارتقای تصویرسازی نیاز دارند، امیدواریم با برگزاری اینگونه جلسات، تبادل آرا و تجربه میان هنرمندان استان جهت ارتقای آثار تصویرگری صورت گیرد، نیازها و خواسته های انتشارات را منتقل کنیم و بیشتر با تصویرسازی روز از این امکانات و توانمندی ها برای کیفیت آثار به‌نشر استفاده کنیم.

مدیرامور هنری به‌نشر که سالهای طولانی مدیریت هنری مجلات دانش‌آموزی رشد را بر عهده داشته است، در ارتباط با تصویرگری در مجلات عنوان کرد: به عنوان مثال مجلات رشد با سابقه مستمر 50 ساله جزء پرتیراژترین مجلات در خاورمیانه به شمار می روند و می توان گفت 95 درصد از تمامی تصویرگرانی که امروزه به صورت حرفه ای مشغول به کار هستند، نخستین قدم هایی که در این راه برداشته اند، تصویرگری در مجلات رشد بوده است زیرا مجلات فضایی بسیار خوب را در اختیار هنرمند قرار می دهد که می توانند بازخورد و ایرادات آثار خود را به سرعت مشاهده کنند و تصویر مورد محک عمومی قرار می گیرد.

کاظم طلایی با بیان اینکه رشته تصویرگری مدرک محور نیست، تاکید کرد: این رشته کارمحور است و رزومه کاری یک تصویرگر باید نمونه کار وی باشد لذا سعی کنید با کار قوی و جدی توانایی خود را نشان دهید.

وی سبک کاری خاص هر هنرمند را لازمه‌ی تمایز آثار وی نسبت به دیگران دانست و یادآور شد: کسی که در حوزه تصویرگری فعالیت می کند در ابتدای کار باید آرشیوی از هنرمندان برجسته با سبک کاری نزدیک را پیدا کند زیرا این اقدام سبب می شود از نظر تکنیکی آثار شما به آنها نزدیک تر شود و سپس می توانید مسیر رسیدن به قله خود را سریع تر بپیمایید.

مدیر امور هنری به‌نشر که در کارنامه وی داوری در چند جشنواره تصویرسازی کشوری و بین‌الملل به چشم می خورد، با اشاره به اینکه تماشای آثار هنرمندان مطرح این حوزه کمک شایانی به شما تصویرگران برای رسیدن به مراحل ممتاز هنری می کند، افزود: باید به مرحله ای برسید که امضای شما در پای آثارتان نمود داشته باشد.

طلایی در این جلسه که با حضور بیش از 40 نفر از تصویرگران استان برپا شد؛ برگزاری جلسات نقد و بررسی آثار توسط هنرمندان با یکدیگر را بسیار مهم دانست و تصریح کرد: با نقد کردن آثار هم و همینطور مشاهده کتاب های خوب می توانید سطح طراحی خود را ارتقا دهید.

حفظ هویت ایرانی؛ لازمه جهانی شدن

مدیر امور هنری به‌نشر با بیان اینکه در هر سبکی که کار می کنید باید هویت، لحن و مسیر خود را به خوبی پیدا نمایید، گفت: باید به نحوی کار کنید که در هر جای جهان به اثر شما می نگرند، هویت ایرانی در آثار شما چشمگیر باشد.

طلایی حفظ دنیای کودکی را لازمه یک تصویرگر موفق حوزه کودک و نوجوان دانست و یادآور شد: با وجود این تعداد تصویرگری که در شهر مشهد و استان خراسان حضور دارند، مشهد می تواند با حضور انتشاراتی همانند به نشر صاحب سبک در حوزه تصویرگری آثار کودک و نوجوان باشد.

وی با بیان اینکه شغل تصویرگری منهای دیگر مشاغل است، بیان داشت: اگر به دنبال تصویرگری بازاری در آثار خود نباشید و مولفه های یک کار خوب در آثار شما نمایان باشد، جایگاه خود در این حوزه محفوظ باقی می ماند، منوط به اینکه هویت ایرانی و امضایتان پای اثر شما باشد.

مدیر امور هنری به‌نشر با اشاره به اینکه به‌نشر در سالهای اخیر به لحاظ موضوعی، محتوای آثار منتشر شده خود را در حوزه معارف اسلامی متمرکز کرده است، تصریح کرد: طبیعتا در این زمینه جهت ارتقای آثار، به دنبال هنرمندان بومی تصویرگر و گرافیکی استان هستیم زیرا حفظ هویت گرافیکی یک دغدغه جدی برای این انتشارات محسوب می شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: