• یکشنبه ۲۲ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 977-10987-5
  • خبرنگار : 15186
  • منبع خبر : ----

یاحقی تشریح کرد؛

چرا ۲۰ مهر، روز بزرگداشت حافظ نام گذاری شده است؟

استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی سرشار بودن دیوان حافظ از مهر و دوستی و همچنین ۲۰ بودن نمره حافظ در بین شاعران را علت نام‌گذاری ۲۰ مهر به عنوان روز بزرگداشت حافظ عنوان کرد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمدجعفر یاحقی، در  مراسم بزرگداشت روز حافظ که در دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی برگزار شد، اظهار کرد: آقای کمالی سروستانی که  روز بزرگداشت حافظ را به ثبت رسانده در خصوص این موضوع گفته است وقتی دیوان حافظ را ورق می‌زنیم صحبت از مهر، دوستی و محبت است. همچنین شأن حافظ در بین شاعران بسیار بالا است و نمره حافظ هم بیست است. بنابراین ۲۰ مهر روز بزرگداشت حافظ نام‌گذاری شد‌.

وی افزود: مهر به معانی مختلف در دیوان حافظ بکار رفته است که جای مطالعه دقیق دارد که ببینیم این مهر به چه معنایی و مفاهیمی بکار رفته است.

استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی بیان کرد:  اگر ما هم در مشهد بیست و پنج اردیبهشت روز بزرگداشت فردوسی داریم به برکت حافظ است، هر چند که خود حافظ از برکات شاهنامه برخوردار شده است و در روزگار خود برای ما یک فردوسی دیگری است و رسالت فردوسی را دنبال کرده ‌و از برادران فرهنگی فردوسی در روزگار خود است.

یاحقی عنوان کرد: در سال ۷۶ که اولین سال بزرگداشت روز حافظ بود و من در آن مراسم در شیراز سخنرانی داشتم گفتم ما هم در مشهد روز فردوسی درست می‌کنیم و از سال ۷۷ به بعد این مراسم را اجرا کردیم.

وی با مقایسه برنامه‌های بزرگداشت حافظ و فردوسی تصریح کرد: در برخی برنامه‌هایی که برای حافظ برگزار می‌شود، استاد شجریان از ابتدا تا انتها در برنامه بوده‌اند، برادران کامکار میدان دار  همایش بوده‌اند و... اما ما در آرامگاه فردوسی چنین شرایطی داریم که بسیار از آن متأسفیم.

استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی ادامه داد: این جلسه و پیوند بین مردم و حافظ و پیوند بین شهرداری و دانشکده ادبیات را به فال نیک می‌گیرم. رسالت ما این است که این مسائل را بین مردم ببریم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: