• یکشنبه ۲۲ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 977-11087-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

مسئول مکتب هنر رضوان مطرح کرد؛

حضور 50 اثر از 26 استاد خوشنویسی در «آستان قدس خورشید»

مسئول مکتب هنر رضوان گفت: 50 اثر از آثار 26 نفر از اساتید خوشنویسی استان که درجه استادی یا درجه هنری دریافت کرده‌اند، در نمایشگاه آستان قدس خورشید حضور دارد. 

به گزارش ایسنا-‌منطقه خراسان، محمد ظریف صدر در حاشیه افتتاحیه نمایشگاه آستان قدس خورشید در نگارخانه رضوان، اظهار کرد: نمایشگاه شامل آثار اساتید انجمن خوشنویسان خراسان رضوی یا به نوعی افرادی است که در خراسان رضوی متولد شده‌اند.

وی افزود: این نمایشگاه به مناسبت هفته خوشنویسی برگزار شده و نمایشگاهی تخصصی است، بنابراین ما به سراغ افرادی رفتیم که از انجمن خوشنویسان ایران درجه استادی و یا درجه یک هنری دریافت کرده‌اند. مجموع این افراد 26 نفر هستند که ما نتوانستیم از دو نفر از اساتید استفاده کنیم. حتی اساتیدی که در تهران ساکن اما مشهدی هستند نیز در این نمایشگاه اثر دارند.

ظریف صدر با بیان اینکه مجموع آثار، 50 اثر خوشنویسی است، عنوان کرد: بحث تخصصی نمایشگاه مدنظر ما بوده که نمایشگاه از لحاظ کیفی بسیار سطح بالایی دارد. مضامین آثار، مذهبی، دینی، عرفانی و ادبی است. ما قصد داریم که هر سال مشابه چنین نمایشگاهی را برگزار کنیم.

مسئول مکتب هنر رضوان گفت: روز پنجشنبه در حاشیه اختتامیه نمایشگاه، دکتر مهدی صحراگرد در رابطه با تاریخ خوشنویسی در مشهد و خراسان رضوی صحبت خواهند کرد. همچنین آلبومی از آثاری که در نمایشگاه حضور داشتند، آماده کردیم که به عنوان یادمان برگزاری این نمایشگاه در سال 97 در این روز رونمایی خواهد شد. 

وی ادامه داد: این آثار در سبک های مختلفی چون نستعلیق، ثلث، نسخ و شکسته نستعلیق یعنی چهار خط اصلی در ایران است که بیشتر در آزمون‌های انجمن مورد استفاده قرار می‌گیرد. هنرمندان مختلفی از کاشمر نیشابور و شهرهای مختلف اطراف مشهد حضور دارند. این کار گروهی است.

ظریف صدر با اشاره به اینکه ما در این نمایشگاه شاهد برآمد پتانسیل خوشنویسی معاصر خراسان رضوی هستیم، تصریح کرد: این تمام توان خوشنویسی خراسان رضوی نیست. ما برخی از اساتید بزرگی را داریم که نسبت به گرفتن مدرک بی‌توجه بوده و مدرک‌گرا نیستند. این افراد به دنبال گرفتن مدرک و درجه استادی نبودند، با این وجود بهتر است که این کار را انجام دهند به این دلیل که می‌توانند با توجه به گرفتن مدرک که معادل دکترا است، از خدمات مختلف وزارت ارشاد و بازنشستگی برخوردار شوند. 

مسئول مکتب هنر رضوان بیان کرد: ما نمایشگاه‎ دیگری از آثار پیشکسوتان برگزار خواهیم کرد زیرا درجه آن‌ها فراتر از درجات استادی است و آن‌ها پدران هنر معاصر ایران و خوشنویسی هستند. 

وی اضافه کرد: مناسبت‌های نمایشگاه‌های رضوان همواره مذهبی بوده اما اکنون به سبب یک مناسبت ناب هنری که هفته خوشنویسی است، نگارخانه رضوان نمایشگاهی برگزار کرده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: