• شنبه ۲۸ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۸
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 977-6485-5
  • خبرنگار : 15233
  • منبع خبر : ----

یک فعال سیاسی اصلاح طلب:

شفافیت باید از نهادهای نظارتی و حراستی آغاز شود

یک فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: شفافیت باید از نهادهای نظارتی و حراستی آغاز شود. 

مجتبی سادات در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: در کشورهای پیشرفته دنیا مسئله شفاف سازی وجود دارد و تمامی اطلاعات و آمارها در دسترس آحاد جامعه قرار می‌گیرد، اگر کسی بخواهد هر اقدام اقتصادی و فرهنگی را انجام دهد، آمارها را در اختیار دارد و اگر فردی بخواهد تجارتی راه بیندازد، کاملا از آمارها و نیازها اطلاع دارد و نسخه رایگان اطلاعات را دولت در اختیار آن افراد قرار می‌دهد.

وی افزود : برخی کشورهای همجوار مانند امارات که به قطب سرمایه‌داری تبدیل شده‌اند، دارای چند منطقه سرمایه‌گذاری هستند و از لحاظ اقتصادی رویکرد اقتصاد آزاد را دارند؛ در زمان ورود کتابچه‌ای در اختیار افراد قرار می‌گیرد که قیمت تمامی تسهیلات را در اختیار افراد قرار می‌دهد و فرد می‌تواند برای سرمایه‌گذاری برنامه‌ریزی کند، این قیمت‌ها و برنامه‌ها ثبات دارد و این ثبات به دلیل ارتباطات مطلوب جهانی آن کشور است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه در کشور ما شفاف سازی جز ضروریات است و باید انجام شود، خاطرنشان کرد:  عده‌ای در کشور رانت اطلاعاتی دارند و نزدیک به مناطق تصمیم‌گیری نظام هستند و می‌دانند که چه تصمیمات و مصوباتی قرار است گرفته شود و پیشاپیش  اقداماتی انجام می‌دهند و پروسه‌ای ترتیب می‌دهند که حجم عظیمی واردات یا صادرات انجام دهند و براساس رانت اطلاعاتی سرمایه‌های زیادی به دست می‌آورند.   

وی با اشاره به اینکه شفافیت باید از مبادی آغاز شود و ابتدا صلاحیت مدیران معین شود، تصریح کرد: این مدیران از فیلترهای مختلفی رد شده‌اند و به نظر من مشکل اصلی نهادهای حراستی و نظارتی است پس باید خود نهادهای حراستی نیز بررسی شود.

سادات با بیان اینکه کشور از صدر تا ذیل در اسارت افراد سوء استفاده‌گر قرار گرفته است، یادآورشد: اکنون که در این بحران قرار گرفته‌ایم متوجه شده‌ایم که همه چیز از طرف مدیران دروغگو بوده است، ما کارخانه‌هایی را داریم که کاملا کالای خود را وارد می‌کنند و تنها برچسب ساخت ایران دارند پس سیستم نظارتی اینجا چه وظیفه‌ای دارد، شفافیت باید از نهادهای نظارتی و حراستی آغاز شود.

این فعال سیاسی اصلاح طلب عنوان کرد: باید به صلاحیت و وفاداری و بیش از آن کارآمدی مدیران دقت کرد ولی در بالانس کارآمدی و وفاداری بیشتر به وفاداری تکیه می‌کنند و معیارهای شفافی نیز در این زمینه وجود ندارد.

سادات بیان کرد: اشتباهات در مبادی گزینش مدیران دولتی باعث عدم اعتماد مردم می‌شود و در این فراز و نشیب‌هایی که بعد از انقلاب روبه رو بوده‌ایم، شفاف سازی می‌تواند به اعتماد مردم بسیار کمک کند. 

وی ادامه داد: امروزه مردم به اصل نظام اعتقاد دارند، اما به کارآمدی آن نه، فیلترهایی که نظام ایجاد کرده به سمت مدیران دارای صلاحیت نرفته‌ و مدیران توانا، صاحب نظر و خوش فکر اکثرا خانه نشین شده‌اند و یا کشور را ترک کردند و در این شرایط برگرداندن اعتماد از دست رفته بسیار مشکل است. 

سادات با اشاره به اینکه اکنون روحیه مردم نسبت به نظام تغییر کرده و اعتماد به مسئولین نظام کاهش یافته است، اظهار کرد: براساس نظرسنجی‌ها بیش از 85 درصد مردم تهران نسبت به آینده ناامید هستند و این نامیدی را از دست و توان خود خارج می‌دانند، درحالی که در پنج سال گذشته 50 درصد ناامید بودند و اکثرا فکر می‌کردند رفع نامیدی‌شان به دست خودشان است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب عنوان کرد: این نامیدی در طول زمان رخ داده و باید حرکت‌های بزرگی توسط مسئولین نظام انجام شود تا یاس و بی‌اعتمادی و نامیدی را جبران کند. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: