• دوشنبه ۳۰ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 977-24214-5
  • خبرنگار : 15263
  • منبع خبر : ----

دبیر حزب مردم‌سالاری خراسان‌رضوی:

مردان ایرانی فاقد پیشرفت فرهنگی لازم بوده‌اند/آموزش همسرداری و فرزندپروی برای آقایان ضرورت است

دبیر حزب مردم‌سالاری خراسان‌رضوی گفت: مردان ایرانی در صد سال اخیر فاقد پیشرفت فرهنگی مناسب بوده‌اند.

عطیه نیک‌جوان در میزگرد «بررسی سیر مطالبات اجتماعی زنان از انقلاب تا امروز» که اسفند 96 در تحریریه ایسنا- منطقه خراسان برگزار شد، در گفت‌وگو با این خبرگزاری اظهار کرد: زمانی که بانویی برای پُستی مدیریتی انتخاب می‌شود، مؤلفه‌های گوناگونی چون توانمندی، داشتن تحصیلات بالا و... در نظر گرفته می‌شود که موجب حضور اندک زنان در پست‌های مدیریتی کشور می‌شود؛ این درحالی است که برای مدیریت یک مرد، بسیاری از این مؤلفه‌ها در نظر گرفته نمی‌شود. درواقع باید توجه داشت وجود چنین شرایطی نشان‌دهنده بی‌اعتمادی به زنان در جامعه ماست. 

قوانین مردانه مانع از جایگاه‌های مدیریتی زنان در جامعه می‌شود 

وی افزود: در هر جامعه‌ای وجود دیدگاه‌های زنانه در قوانین، مطالبات و حتی شهرسازی الزامی است. این درحالی است که قوانین موجود در ایران کاملاً مردانه نوشته شده است و با وجود توانایی‌های بسیار زنان باز هم مدیران مرد در تلاشند تا خانم‌ها را در جایگاه‌های اجتماعی نازل نگه دارند. برای نمونه در شهرسازی نگاهی زنانه وجود ندارد و این به دلیل اندک‌بودن تعداد مدیران زن در این حوزه است. حضور زنان در موقعیت‌های گوناگون موجب می‌شود که کارها درست‌تر انجام ‌شود.

نیک‌جوان ادامه داد: نکته دیگر این‌جاست که سیاست‌گذاران در مسائلی که خط قرمز جامعه محسوب می‌شود بسیار با احتیاط عمل می‌کنند؛ چراکه موضع‌گیری‌ در مورد چنین مسائلی صلاحیت آن‌ها را در به دست‌آوردن جایگاه‌های دولتی با مشکل روبه‌رو می‌کند. بنابراین این سیاست‌مداران وجود چنین مسائلی در جامعه را کمرنگ نشان داده یا انکار می‌کنند یا در برابر آن سکوت اختیار می‌کنند. 

حضرت زهرا (س) و حضرت زینب (س) از سیاست‌مداران و فقهای روزگار خود بوده‌اند
 
وی اظهار کرد: پرسشی که مطرح می‌شود اینجاست که چگونه تنها نقش مادری حضرت زهرا (س) را مطرح می‌کنند. این درحالی است زمانی که حق حضرت علی (ع) را در سقیفه پایمال کردند، حضرت زهرا (س) در محافل گوناگونی سخنرانی کرد و در میان صحابه از حق حضرت علی (ع) دفاع نمود. حضرت زهرا (س) زنی سیاسی بود حال آنکه امروز مقام حضرت زهرا (س) را تنها با نقش مادری کاهش می‌دهند. مقام مادری بسیار ارزشمند است، کسانی چون حضرت زهرا (س) و حضرت زینب (س) از سیاستمداران و فقهای روزگار خود بودند؛ حتی مشکلات و مسائل شرعی را رفع ابهام می‌کردند؛ بنابراین در جامعه امروز بخشی از تاریخ را حذف کرده‌اند.

وجدان کاری زنان بالاست/ حضور زنان در رده‌های مدیریتی بالا مانع از اختلاس می‌شود

نیک‌جوان با بیان اینکه «با زدن برچسبی به سیاستمداران زن به‌راحتی آن‌ها را از عرصه سیاست حذف می‌کنند»، تشریح کرد: بنابراین نیاز است تا برای زنان سهمیه خاصی برای حضور در عرصه‌های سیاسی در نظر گرفته شود. یکی از مزیت‌های حضور زنان در رده‌های مدیریتی و سیاسی همان‌طور که آقای آذری جهرمی گفته، کاهش اختلاس‌هاست؛ چراکه زنان وجدان کاری بالایی دارند. 

فقه و قانون، حامی چندهمسری مردان هستند  

وی با اشاره به برخی از مطالبات خاموش زنان چون حذف قانون حمایت از چندهمسری مردان توضیح داد: متأسفانه از مشکلات دیگر زنان مسأله چندهمسری است. هنگامی که قانون مدنی اختیارداشتن چهار همسر رسمی و شرعی را همراه با چندین همسر موقت داده است، شرایطی را در جامعه به بار آورده که منجر به افزایش آمار چندهمسری شده است. همچنین زنان ‌به‌درستی آموزش ندیده‌ و تربیت نشده‌اند. حتی یکی از نماینگان زن پیشین مجلس شورای اسلامی چنین مسأله‌ای را ترویج می‌کرد که بسیار ناراحت‌کننده بود. تا زمانی که برخی از خانم‌ها بخواهند همسر دوم مردی باشند، چندهمسری رفع نخواهد شد. بنابراین بخشی از مشکل چندهمسری، خواست خود زنان برای همسر دوم بودن مردان است و بخش دیگر اختیاری است که فقه به مردان می‌دهد. درواقع فقه اجازه چندهمسری را به مردان داده، اما ملزومات آن را آموزش نداده است.

دبیر حزب مردم‌سالاری افزود: متأسفانه در مجلس شورای اسلامی به هیچ‌کدام از این مسائل توجه نمی‌شود. هیچ‌گاه یک نماینده مرد وقت خود را برای پیگیری و رفع مطالبه رفع قانون تعدد زوجات مصرف نمی‌کند؛ چراکه علیه او موضع‌گیری‌هایی خواهند داشت. بنابراین چنین مسائلی بایستی توسط زنان عضو در احزاب، زنان شورای سمن‌ها، نمایندگان زن مجلس و... پیگیری شود.

زنان ایرانی افسرده‌اند و تعریف شادمانی را نمی‌دانند 

نیک‌جوان با اشاره به نبود شادی برای زنان جامعه اظهار کرد: نکته دیگر فعالیت‌های ورزشی و تفاوت موجود در امکانات و محیط‌های ورزشی زنان و مردان است. تعداد محیط‌های ورزشی برای آقایان بیشتر بوده و دارای امکانات بهتری است، اما شرایط این محیط‌ها  برای خانم‌ها ناکافی است. همه خانم‌ها برای استفاده از مکان ورزشی پارک ملت، امکان رفتن به آنجا را ندارند. بر این اساس بایستی مکان‌های ورزشی خانم‌ها محلی بوده و قابلیت دسترسی برای همگان داشته باشد؛ چرا که سلامت جامعه به سلامت زنان بستگی دارد، حال آنکه زنان ایرانی دچار افسردگی هستند. این زنان جایی برای شادی ندارند و حتی تعریف شادمانی را نمی‌دانند. بنابراین برای تغییر چنین نگاه سنتی‌ای به زنان بایستی در این مورد حوزه علمیه وارد شود و این نگرش را دگرگون کند.

دبیر حزب مردم‌سالاری گفت: اگر حکومت اسلامی شرایطی را برای حضور آزادتر زنان در جامعه فراهم کند، بسیاری از مسائل رفع خواهد شد.
 
نیک‌جوان تشریح کرد: بسیاری از مسئولیت‌های موجود در حوزه خانواده بر دوش زنان است و آقا در کارهای خانه کمکی به همسر شاغل خود نمی‌کند. وجود چنین شرایطی یکی از دردهای جامعه است. درواقع مردان توقع دارند همه کارهای مربوط به خانواده بر دوش زن باشد. حال آنکه زنان جامعه پیشرفت‌های گوناگونی در زمینه تحصیلی، اجتماعی و... داشته‌اند. 

مردان ایرانی نسبت‌به صدسال گذشته فاقد پیشرفتی فرهنگی بوده‌اند

وی ادامه داد: مردان ایرانی به طور کلی نسبت‌به صدسال گذشته تغییری در حوزه‌ اندیشه و فرهنگی نداشته‌اند. درواقع این افراد برای زندگی در عصر حاضر تربیت لازم را ندیده‌اند. در حوزه همسر‌آزاری توجه به این نکته الزامی است که همسرآزاری تنها به آزار جسمی محدود نمی‌شود، چراکه در جامعه ما همسرآزاری عاطفی به چشم می‌خورد. مرد نسبت‌به همسر خود بی‌توجه است، گفت‌وگویی با او ندارد. در موارد حادتر حتی موارد سوءاستفاده از زنان به چشم می‌خورد. مرد حقوق ماهیانه همسر شاغل خود را بدون رضایت از وی دریافت می‌کند، بدون آنکه پاسخگوی زن باشد. درواقع اعتقاد بر این است حقوقی که مرد در ازای کار خود دریافت می‌کند متعلق به خود او است؛ حال آنکه حقوقی که زن بابت فعالیت‌های اجتماعی خود دریافت می‌کند، متعلق به خانواده است و اگر غیر از این باشد به زن برچسب ناسازگار زده می‌شود.

باید رویکرد آموزش و پرورش توجه به همکاری مداوم همسران در خانواده باشد
 
دبیر حزب مردم‌سالاری با بیان اینکه «از دیگر مشکلات بزرگ زنان الزام به اجازه شوهر برای انجام فعالیت‌های اجتماعی است»، خاطرنشان کرد: وجود چنین شرایطی این تصور را برای مردان به وجود آورده است که زن نباید به خاطر کار، نسبت‌به زندگی زناشویی بی‌توجه باشد. درواقع وظیفه نخست زنان ایرانی همسری و مادری است که شغلی تمام‌وقت، بدون بیمه و بدون مزد است. چنین شرایطی نیاز به تغییر روش آموزش و پرورش را ایجاد می‌کند. در کتاب‌های آموزشی بایستی به همکاری مردان در خانه و خانواده توجه کند، درواقع عدم انجام این کار نوعی آزار عاطفی و سوءاستفاده در خانواده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: