• چهارشنبه ۲ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۳
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 978-585-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

دبیر حزب موتلفه اسلامی در خراسان رضوی:

عربستان به زودی به سمت ایران حرکت خواهد کرد

دبیر حزب موتلفه اسلامی در خراسان رضوی گفت:  در پیش‌بینی‌ها این مساله مطرح است که عربستان به زودی به سمت ایران حرکت خواهد کرد. 

حمیدرضا ترقی در گفت‌وگو با ایسنا-‌منطقه خراسان، در خصوص ماجرای قتل خاشقچی، اظهار کرد: این حادثه ضربه سختی به رژیم سعودی وارد کرده و می‌کند و هیچ تردیدی وجود ندارد که بن‌سلمان اشتباهی کاملا استراتژیک را مرتکب شده که خروج از آن برای عربستان بسیار هزینه‌بر است.

وی افزود: قطعا با افشاگری اردوغان امکان اینکه آمریکا به راحتی بتواند از بن‌سلمان حمایت کند، وجود ندارد و  به احتمال قوی آن‌ها مجبور هستند که به سمت حذف این مهره بروند.

ترقی بیان کرد: مهره‌هایی که اینگونه و همچون صدام روی کار می‌آیند، تاریخ مصرفی دارند و زمانی که تاریخ مصرف آن‌ها می‌گذرد، قدرت‌ها از قربانی کردن آن‌ها تردیدی به خود راه نمی‌دهند. آمریکایی‌ها از ابتدا نیز با آمدن بن‌سلمان موافق نبودند و در واقع نامزد آن‌ها برای ولیعهدی بن‌نایف بود که اکنون نیز به عنوان جانشین بن‌سلمان مطرح بوده و پرورش‌یافته غرب و آمریکا است.

این فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه این گزینه از نظر آمریکایی‌ها برای منافع آن‌ها مناسب‌تر است، عنوان کرد: ضمن اینکه این فرد دیگر اینگونه تندروی‌ها را ندارد زیرا این مشی بن‌سلمان تقریبا در منطقه سوخته است و دیگر این شیوه در یمن، بحرین، عراق و قطر جواب نمی‌دهد، بنابراین این سیاست‌ها و استراتژی‌ها تقریبا شکسته خورده و بن‌‎سلمان در حال تبدیل شدن به یک مهره بی‌خاصیت و سوخته است.

دبیر حزب موتلفه اسلامی در خراسان رضوی گفت: اگر آن‌ها بن‌سلمان را به گونه‌ای از این قضیه خارج کنند تا خدمتی که به آن‌‍ها کرده، نادیده گرفته نشود اما به نظر می‌رسد که مجبور به تغییر او شوند و اگر مجبور به این کار شوند در نتیجه سرازیری سقوط آل‌سعود شروع شده است.

وی ادامه داد: تنها فردی که می‌توانست ساختار آل‌سعود را حفظ کند و آن را با زور نگه دارد و فردی هم اعتراض نکند، بن سلمان بود، دیگران هیچ کدام توانایی این کار را ندارند، بنابراین رژیم سعودی دچار یک آشفتگی درونی در درون رژیم سلطنتی خود خواهد شد و وضعیتش در چند سال آینده کاملا تغییر خواهد کرد اما شرایطی وجود دارد که آمریکا مجبور به پذیرش آن است.

ترقی خاطرنشان کرد: ترکیه هم به این دلیل که ضربه سنگینی از عربستان خورده، کودتایی که عربستان در ترکیه حمایت کرد و ضربه‌ای که به پروژه عثمانی کردن منطقه زده شده، بنابراین اردوغان از این موضوع عصبانی بوده و به دنبال تلافی کردن است، در نتیجه غربی‌ها مجبور می‌شوند که در برابر این مسئله موضع بگیرند و به تدریج در حمایت از عربستان دچار تردید خواهند شد.

این فعال سیاسی اصولگرا اضافه کرد: اگر مبنای آمریکا هم تجارت خود ترامپ باشد، تامین منافع مالی آمریکا نیازی به بن‌سلمان ندارد و می‌تواند از فرد دیگری هم که می‌گذارد، همین شیر را بدوشد، بنابراین منافع مالی آمریکا آسیبی نخواهد دید. فروش اسلحه نیز با غیر بن‌سلمان میسر است.

دبیر حزب موتلفه اسلامی در خراسان رضوی بیان کرد: اگر آمریکا بخواهد ضربه معنوی و سیاسی در عرصه بین‌المللی نبیند، باید با افکار عمومی جهان در این قضیه همراهی کرده و بن‌سلمان را قربانی کند. ضرری نیز از لحاظ بینش تجاری نخواهد دید. این حادثه برای منطقه و سایر کشورهای اسلامی بسیار موثر و مفید بوده و برای ایران نیز فرصت خوبی را به وجود آورده است. 

وی در خصوص احتمال ایجاد درگیری و جنگ توسط عربستان، تصریح کرد: این امر بعید نیست. معمولا روحیه آن‌ها به گونه‌ای است که اگر زمانی احساس کنند که مانند دستمال کثیفی شدند که دور انداخته خواهند شد، اگر فکر آن پروژه را کرده باشند، واکنش تندی نشان می‎دهند، همان‌طور که قبلا هم بیان کرده بود که من تلافی می‌کنم، نفت را به 200 دلار می‌رسانم و به طرف ایران می‌آیم. ما در پیش‌بینی‌ها داریم که عربستان به زودی به سمت ایران حرکت خواهد کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: