• چهارشنبه ۲ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 978-1514-5
  • خبرنگار : 15172
  • منبع خبر : ----

رئیس اداره ایدز و کنترل بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت:

60 درصد مبتلایان به HIV هنوز ناشناخته‌اند

رییس اداره ایدز و کنترل بیماری های آمیزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: 59 هزار و 531 نفر در کشور مبتلا به ویروس اچ‌آی‌وی هستند که تا کنون تنها 24 هزار و  860 نفر از آنان شناسایی شده‎اند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، پروين افسر كازروني امروز 2 آبان ماه در آیین افتتاحیه اولین همایش ملی مدیریت و کنترل عفونت های منتقله از خون که در محل تالار ابن سینا دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: در راستای سیاست‌های کلی سلامت و با هدف کاهش موارد جدید ابتلا به ایدز(HIV)  کاهش 20 درصد مرگ و میر منتسب به این بیماری در افراد تا پایان سال 98، چهارمین برنامه استراژیک ملی کنترل اچ آی وی ارائه شده توسط وزارت بهداشت تصویب شد.
 
رییس اداره ایدز و کنترل بیماری های آمیزشی وزارت بهداشت با اشاره به راه‌های انتقال ویروس HIV طی یکسال گذشته در ایران، افزود:  بر اساس آمار سال 1396 انتقال ایدز در کشور  از طریق روابط جنسی 47 درصد، اعتیاد تزریقی 33 درصد، از مادر به کودک 2 درصد بوده است، اما باید گفت که انتقال این ویروس از طریق خون و  فرآورده‌های خونی صفر درصد گزارش شده است.
 
وی تصریح کرد: از  47 درصد مبتلایان به ایدر از طریق روابط جنسی 23 درصد را زنان و 24 درصد را مردان تشکیل می‌دهند.
 
کازرونی اضافه کرد: روند  ابتلا به ویروس HIV  تا پایان شهریور  97 از طریق روابط جنسی روبه افزایش و از طریق اعتیاد تزریقی روبه کاهش است. درحالی‌که این آمار در سال‌های گذشته برعکس بوده است.
 
وی گفت: 23 درصد زنان مبتلا از طریق روابط جنسی درسال 96 ، همسر فرد دارای رفتار پرخطر بوده‌اند و 45 درصد نیز همسر فرد مبتلا به اچ ای وی هستند.

رییس اداره ایدز و کنترل بیماری های آمیزشی وزارت بهداشت افزود: همچنین 46 درصد مردان درسال 96 از طریق اعتیاد تزریقی و 34 درصد از طریق ارتباط جنسی به ایدز مبتلا شده اند.
 
کازرونی با اعلام اینکه 59 هزار و 531 نفر در کشور مبتلا به ویروس اچ آی وی هستند که هنوز  24 هزار و  860نفر شناسایی شده‎اند، خاطرنشان کرد: از این 531 هزار نفر را 43هزار و 963 را مردان و 15 هزار و 568 را زنان تشکیل می‌دهند.

 60 درصد مبتلایان ایدز به دلیل ترس از  طرد شدن از وضعیت خود آگاه نیستند

وی درخصوص چالش‌های کنترل ایدز در کشور، بیان کرد: نزدیک به 60 درصد مبتلایان به دلیل آگاهی پایین، ترس از ایدز و ترس از طردشدن از وضعیت خود آگاه نیستند. همچنین عدم اطلاع از مراکز مراقبت و درمان مبتلایان (مراکز مشاوره بیماری های رفتاری)، انگ و استیگمای پزشکان و پرستاران نسیت به مبتلایان و چالش همراهی و هماهنگی سازمان ها از جمله مشکلات کنترل ایدز محسوب می‌شود.
 
رییس اداره ایدز و کنترل بیماری های آمیزشی وزارت بهداشت تاکید کرد: ما برای کنترل و پیشگیری از ایدز، نیازمند رویکرد نوین آموزش HIV ، بیماریابی  با رویکرد PIT (ترغیب و توصیه به انجام تست ) انجام تست، تشخیص قطعی، وصل به مراقبت و درمان و پایبندی به درمان هستیم.
 
کازرونی اظهار کرد: هدف نهایی از رویکرد نوین آموزش اچ آی وی با هدف ایجاد این باور است که اچ‌آی‌وی یک بیماری عفونی قابل کنترل است که در صورت تشخیص و درمان به موقع، هم فرد می‌تواند طول عمر طبیعی داشته باشد و هم امکان انتقال بیماری به دیگران به حداقل ممکن می‌رسد.
 
وی یادآور شد: ما نیازمند مشارکت فعال اساتید ، متخصصین و همکاران پزشک عمومی در بیماریابی با توجه و پرداختن به HIV، رعایت احتیاطات استاندارد در پیشگیری از مواجهه شغلی و اقدام مناسب هستیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: