• پنجشنبه ۳ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۱
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 978-1191-5
  • خبرنگار : 15259
  • منبع خبر : ----

هویتی که دلسوز ندارد؛

کلنگ‌ تخریب پای دیوار خانه باغ «محمد رهبر»

بنای خانه باغ قدیمی منتسب به «محمد رهبر»، شهردار مشهد در سال‌های ۱۳۵۲ تا ۱۳۵۴ در ابتدای خیابان پاسداران مشهد(جم) واقع شده و روز گذشته اقدام به تخریب این بنای قدیمی شده است.

رئیس هیأت مدیره انجمن توسعه گردشگری چهارباغ خراسان در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، پیرامون قدمت این بنا اظهار کرد: پاسداران یا جم، از جمله خیابان‌های اوایل دوران پهلوی دوم است و مکمل خیابان ارگ محسوب می‌شود.

رضا سلیمان‌نوری عنوان کرد: در این خیابان خانه‌های دارای عمر بالای ۵۰ سال زیادی تا دهه ۸۰ وجود داشت که به مرور یکی یکی تخریب شدند.

وی افزود: بنای موسوم به «خانه رهبر» که منزل شخصی شهردار مشهد در ابتدای دهه۵۰ میلادی است، براساس نمای ظاهری و مصالح به کار رفته در آن باید در اوایل دهه ۴۰ شمسی ساخته شده باشد. این بنا سه طبقه شامل زیر زمین، همکف و طبقه بالا بوده که از طبقه بالا به عنوان مهمان‌خانه و در برخی موارد خاص، محل جلسات غیر رسمی مسئولان شهری نیز استفاده می‌شده است.

این خراسان‌پژوه ادامه داد: این بنا تا حدود انقلاب در اختیار خانواده رهبر و مسکونی؛ اما بعد از آن خالی بوده است.

سلیمان‌نوری اضافه کرد: طی سال‌های اخیر، تغیبراتی در برخی بخش‌های ظاهری آن داده شده بود که دال بر سکونت فرد یا افرادی در آن و یا استفاده به صورت انبار بود که مورد دوم با توجه به قفل‌های به کار گرفته شده در درب آن، محتمل‌تر است.

وی خاطرنشان کرد: این خانه یکی از بناهایی بود که از سوی فعالان میراثی مشهد برای خرید و احیا در قالب پروژه‌ای که وزارت مسکن و شهرسازی برای احیای خانه‌های تاریخی و هویتی شهرهای مهم کشور در حال اجرا بود، معرفی شد؛ پروژه‌ای که فقط اسمی از آن برده شد و هیچگاه اجرا نشد.

رئیس هیأت مدیره انجمن توسعه گردشگری چهارباغ خراسان در تکمیل سخنان خود پیرامون احیای این بنا گفت: این خانه در صورت حفظ و احیا می‌توانست همچون فرهنگسرای بهشت مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: