• جمعه ۴ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۳
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 978-1285-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

علم‌الهدی: مسئولین با مردم رو راست باشند


امام جمعه مشهد گفت: مسئولین مشکلات را روراست با مردم در میان بگذارند و بگویند که در برنامه، سیاست و اجراییات مشکلاتی وجود دارد.

به گزارش ایسنا-‌منطقه خراسان، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌های عبادی‌-سیاسی نماز جمعه مشهد در حرم مطهر رضوی، اظهار کرد: فردا روز 17 صفر بر اساس برخی از روایات سالروز شهادت جانگداز امام هشتم علی ابن موسی الرضا(ع) است. بین 17 ماه صفر که به یک روایت شهادت امام رضا(ع) و آخر ماه صفر که به روایت دیگر شهادت بوده، این13 روز عزای خراسان و عزای مردم این سرزمین به خاطر مظلومیت جانگداز امام هشتم علی ابن موسی ارضا(ع)است.

وی افزود: شهادت امام رضا(ع) به یک جهت از نظر نوع شهادت بی‌نظیر و منحصر به فرد بوده و شهادتی بود که یک سال و نیم طول کشید. عاشورا کمتر از یک روز اما امام شهادت امام رضا(ع) یک سال و نیم بود. از لحظه‌ای که امام رضا(ع) در هنگام خروج از مدینه به زن و فرزندان خود فرمودند که برای غربت و مظلومیت من اشک بریزید، از آنجا شهادت امام رضا(ع) شروع شد.

علم‌الهدی با بیان اینکه خصوصیت این شهادت در دو نکته بود، عنوان کرد: نکته اول اینکه امام هشتم(ع) خط و جریان امامت را از دسیسه شیطانی مامون که می‌خواست منحرف کند، نجات دادند. نکته دوم این بود که از زمان امیرالمومنین(ع) به بعد، موجودیت اندیشه و نیز اجتماعی شیعه به وسیله امام رضا(ع) رقم خورد. تا قبل از این شیعه به عنوان یک اندیشه قوی در دل امت اسلام موجودیت اجتماعی نداشت و شیعیان افرادی بودند که مخالفین حکومت حاکم هستند، جریان حاکمیت را نمی‌پسندند و حاکمیت را حق دیگران و غصب می‌دانند. شیعه به این عنوان در جامعه و امت اسلامی شناخته شده بود.امام جمعه مشهد ادامه داد: شیعه به عنوان جبهه اعتراضی ضد جریان حاکمی بود که از نظر امت پذیرفته شده است اما امام رضا(ع) موجودیت اجتماعی شیعه را در حاشیه یک اندیشه سیاسی و توحیدی تثبیت کرده و در حدیث سلسله‌الذهب ثابت کردند که معنای توحید خدا، حاکمیت الله و آن را مخصوص خدا دانستن است و تنها جریان فکری و دکترین سیاسی که در امت اسلام حاکمیت را مخصوص خدا می‌داند، منحصرا شیعه است. وجود اجتماعی شیعه به عنوان یک جریان فکری، سیاسی و اعتقادی توحیدی ناب در دل امت به وسیله وجود امام هشتم(ع) تثبیت شد.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی بیان کرد: آن روز امام رضا(ع) آغازگر حیات اجتماعی شیعه بودند و وجود اجتماعی شیعه را به صدر رساندند و از همان روز جریان شیعه توسعه پیدا کرد تا امروز که جریان شیعه در یک تمرکز و جلوه‌گاه دیپلماسی عمومی تشیع در دنیا نمایش داده می‌شود و آن راهپیمایی اربعین با بیش از 20 میلیون انسان است.

وی با اشاره به اینکه مسئله پیاده‌روی اربعین تنها یک زیارت و عشق نیست، تصریح کرد: این راهپیمایی در یک دیدگاه جهانی و بین‌المللی، یک دیپلماسی عمومی بی‌نظیر است. دیپلماسی مربوط به برقراری ارتباط هر مردم و کشور در دنیا با دیگران بوده و دیپلماسی‌ها از طرف دولت‌ها اجرا می‌شوند، بدین صورت که نمایندگان این دولت در عرصه‌های بین‌المللی با سایر نمایندگان دولت‌ها در یک عرصه دیپلماسی تعامل و همکاری ارتباط برقرار می‌کنند که دیپلماسی عادی است.

علم‌الهدی اضافه کرد: دیپلماسی عمومی این است که نمایندگان دولت‌ها این ارتباط را برقرار نمی‌کنند بلکه خود ملت‌ها این کار را انجام می‌دهند. امروز دیپلماسی عمومی ایرانی در سوریه، یمن و عراق برقرار بوده و مظهر عمده دیپلماسی عمومی جهان شیعه در راهپیمایی اربعین است که تمام شیعیان دنیا در این مکان یکدیگر را پیدا کرده و با هم ارتباط برقرار می‌کنند. این نوع دیپلماسی عمومی با این مظهر در روی کره زمین بی‌نظیر است.

امام جمعه مشهد خاطرنشان کرد: مسئله تنها دیپلماسی عمومی شیعه نیست بلکه از این عرصه نیز تجاوز کرده و به دیپلماسی عمومی محبان اهل بیت(ع) رسیده است. عده‌ای از اهل سنت نیز شرکت می‌کنند زیرا حسین(ع) را دوست دارند. تمام دیپلماسی‌ها متکی بر یک جریان هماهنگ وحدت سیاسی، جغرافیایی و یا فرهنگی بوده اما دیپلماسی عمومی شیعه و محبان اهل بیت(ع) در راهپیمایی اربعین یک دیپلماسی مبتنی بر محوریت عشق است. دل‌های این 20 میلیون نفر به یکدیگر گره خورده زیرا یک عامل این دل‌ها را به هم پیوند داده که عشق به حسین(ع) است.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی گفت: وابستگی قلبی و روحی به ساحت مقدس سیدالشهدا(ع) این دیپلماسی عمومی را مدیریت می‌کند و مهم این است که در این دیپلماسی عمومی آنکه رهبری فکری را در دست دارد، انقلاب اسلامی ما است. آنجا که همه یکدیگر را پیدا می‌کنند، دم از نفرت از آمریکا، انزجار از استکبار، بیزاری از قدرت‌های کفر و الحاد جهانی، وابستگی به قدرت یکتا و جبهه ضد استکباری دنیا انقلاب اسلامی ما می‌زنند. رهبر این دیپلماسی عمومی و این اندیشه را از نظر تفکر سیاسی رهبری می‌کند. این مسئله مهم در راهپیمایی اربعین است.

وی با طرح این سوال که چرا انقلاب ما توانست این کار را انجام دهد، تصریح کرد: از تمام ملت‌ها و کشورها در این راهپیمایی شرکت می‌کنند. چرا آفریقایی نیز دم از امام(ع)، رهبر و انقلاب ایران می‎زند؟ آسیایی نیز همینگونه است. اروپایی و آمریکایی نیز به زیارت اربعین آمده و همه دم از انقلاب ما می‌زنند. این به خاطر وابستگی مردم ما به انقلاب است. شما مردم به این انقلاب وابسته هستید و همین امر سبب شده که این عظمت در یک دیپلماسی عمومی جهان شیعه و محبان اهل بیت(ع) به وجود آید. این به دلیل وابستگی شما مردم بوده و مهم، تداوم این وابستگی است.

علم‌الهدی با اشاره به سخن چند روز گذشته مقام معظم رهبری، عنوان کرد: ایشان فرمودند که باید مسائل نظام شفاف باشد و شفافیت در جریان نظام اجرا شود که این به دو دلیل است. یک دلیل این بوده که شفافیت در برنامه‌های نظام، اعتماد مردم را جلب می‌کند. زمانی که مردم ببینند همه راست می‌گویند و مردم از تمام واقعیت‎‌هایی که در کشور و جریان‌های مختلف اقتصادی و سیاسی مملکت است، با خبر و  همه چیز روشن باشد، در نتیجه اعتماد مردم به نظام و مسئولین زیادتر می‌شود.

امام جمعه مشهد افزود: دوم اینکه این مردم وابسته به نظام و انقلاب می‌شوند. زمانی که همه چیز شفاف و تمام نظام و انقلاب توسط مسئولین، حرکت‌ها، سیاست‌گذاری‌ها و اجرای برنامه‌هایشان شفاف و روشن باشد، مردم نیز وابسته می‌شوند و این وابستگی مردم به نظام ادامه پیدا می‌کند. تمام قدرت نظام که 40 سال در مقابل تمام دشمنی‌ها روی پای خود ایستاده، وابستگی مردم است که این امر در سایه شفافیت امتداد پیدا می‌کند. شفافیت لازم است.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی تاکید کرد: مشکلات معیشتی و اقتصادی در مملکت وجود دارد اما آن را روراست با مردم در میان بگذارند و بگویند که در برنامه، سیاست و اجراییات مشکلات وجود دارد و راست را به مردم بگویند که بعد از 5 سال یکی از مسئولین بگوید که من اختیار انتخاب منشی خود را در دولت نداشتم. این روراست حرف زدن با مردم نیست. شما 5 سال در این دولت به عنوان شخص دوم، برنامه‌ریز، سیاست‌گذار و مدیر هستید، اگر اختیار انتخاب منشی ندارید چرا از روز اول در دولت ماندید؟ چرا به مردم نگفتید که چه کسی اختیار دارد؟ کسی که مانع است را به مردم معرفی کنید.

وی ادامه داد: شما معتقدید این مردم عقل ندارند؟ این قدر مردم را نادیده گرفتن و اینقدر به مردم بی‌اعتنایی کردن که معتقدید مردم عقل ندارند و باور می‌کنند که مسئولی بعد از 5 سال که همه کاره دولت بوده، بگوید بنده اختیار انتخاب منشی خود را ندارم. شفاف بگویید که مشکلات شما چیست. گرفتاری‌هایی که مردم دچار آن شده‌اند را شما و برنامه‌هایتان ایجاد کردید.

علم‌الهدی بیان کرد: ما کمبود نداریم و امروز همه چیز در کشور موجود است. این را شما ایجاد کردید. شما طلا و ارز را جلودار سبد غذا و زندگی مردم قرار دادید و مردم به این روز افتادند. اکنون که طلا و ارز در حال برگشت بوده اما گرانی‌ها سر جای خود و تمام فشارهای معیشتی برای مردم باقی است. روراست با مردم حرف بزنید و شفاف به مردم بگویید که مشکل چیست. جلوی گرانی را بگیرید و مردم هم با شما همراه هستند.

امام جمعه مشهد گفت: امروز در این کشور، هر کس در هر شرایط، مقام و شئونی بخواهد قدمی بردارد که مردم از نظام فاصله بگیرند و اعتمادشان به نظام سلب شود، این بزرگ‌ترین خائن به انقلاب است. هستی ما و قائمه نظام و انقلاب مردم هستند، این مردم باید وابسته‌تر شوند و این وابستگی مردم بوده که این دیپلماسی عمومی عظیم را در اربعین به وجود آورده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: