• دوشنبه ۷ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۳
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 978-2891-5
  • خبرنگار : 15283
  • منبع خبر : ----

چگونه چادر مسافرتی بهتری را انتخاب کنیم؟

چادر مسافرتی در حال حاضر به عنوان یكی از اصلی‌ترین لوازم برای هر گونه سفر با انواع طراحی و کاربری مورد استفاده قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، یکی از اصلی‌ترین مواردی که باید در خصوص انتخاب چادر مسافرتی به آن توجه کنیم رابطه وزن چادر با ظرفیت آن است به هر میزان که چادرها بزرگ‌تر می‌شوند وزن و حجم بیشتری پیدا می‌کنند در نتیجه حمل آن‌ها سخت‌تر خواهد شد.

ارتفاع چادر رابطه مستقیمی با نوع سفری که می‌رویم وابسته است هر چه ارتفاع چادر بلندتر باشد آسایش بهتری فراهم می‌کند اما ارتفاع بلند چادر مقاومت در برابر باد را کاهش می‌دهد.

 در سفر به کوه حتما باید به این موضوع توجه داشت تا چادری با ارتفاع کم انتخاب کنیم اما برای اینکه لازم نباشد در هر سفری به فکر چادرهای متفاوت باشیم ارتفاع متوسط را می‌توان در نظر گرفت تا برای هر گونه سفری مناسب باشد.

سازه چادر و کیفیت آن سبب می‌شود قیمت‌های متفاوتی از چادرها داشته باشیم. چادرهای گرد به دلیل حجم و وزن زیاد و بد بار بودن آنها مناسب سفرهایی با کوله نیست‌.

چادرهای سازه‌ای که از چند میله و دو رویه تشکیل شده است مناسب سفرهایی با کوله است همچنین کیفیت این میله‌ها یکی از موضوعاتی می‌باشد که در قیمت چادر و کاربری آن بسیار تاثیر دارد.

دو لایه بودن چادرها و کیفیت آن نیز تاثیر بسزایی در استفاده از فصل‌های سرد و بارانی را فراهم می‌کند و سبب گرم ماندن و خیس نشدن داخل چادر  می‌شود.

مهمترین مواردی که در هنگام خرید چادر مسافرتی باید به آن توجه کنید این است که زیپ‌های مقاوم و محکمی داشته باشد و بعد از چند بار استفاده از بین نرود همچنین در هنگام خرید چادر اگر توانستید از درزها و محل دوخت پارچه های چادر، طرف دیگر آن را ببینید، آن چادر نشتی خواهد داشت. بنابراین، مطمئن شوید که در تمامی درزها، از چسب مخصوص درز استفاده شده باشد.

چادرهای چارچوب دار (Frame Tent)


این نوع چادر بهترین و بیشترین فضا و سقف آزاد جهت ایستادن را دارد. فضای خواب، آشپزی و نشستن در آن از هم جدا هستند. قاب یا چارچوب در این چادر از جنس استیل است. لایه محافظ شرایط بد جوی در این چادر از جنس کتان یا الیاف مصنوعی است.

چادر گنبدی(Dome Tent)


همانطور که از اسم آن بر می‌آید این نوع چادر به شکل گنبدی است. برپا کردن آن بسیار آسان است و با عبور تیرک های قابل انعطاف و سبک از داخل آستین چادر آماده می شود. تیرک‌ها در بالای چادر با هم تقاطع غیر متصل دارند. تیرکها از جنس پلاستیک تقویت شده با الیاف شیشه یا آلیاژ همبسته است.

چادر ژئودزیک (Geodesic Tent)


این چادر شبیه چادر گنبدی است اما در آن آرایش تیرک ها متفاوت است که موجب مقاومت بیشتر چادر در برابر وزش باد می شود. تیرکهای انعطاف پذیر از جهات مختلف چادر عبور کرده و بدنه چادر را بصورت صاف و کشیده نگاه می دارد.

چادر گردشی (Touring Tent)


در این چادر تیرک ها و گنبد به صورت کشیده است. جنس چادر از نایلون و پلی استر و ندرتاً از کتان است و معمولا پنجره دارند. این چادر ها دارای قسمت دالان مانند خارجی جهت استفاده از سایه بان و انجام آشپزی هستند.

ادر رو در رو ( VIS-A-VIS Tent)


در این نوع چادر معمولا دو فضای مخصوص استراحت و خواب در دو طرف محوطه وسط یا نشیمن قرار دارد. قسمت وسط و یا اصلی می تواند به صورت گنبدی و یا گرده ماهی باشد.

چادر تونلی یا حلقه ای (Hoop Tent):


در این چادر ها معمولا یک یا چند تیرک به صورت حلقه ای در عرض چادر عبور می‌کند.

وجود تیرک‌های دایره ای موجب می شود تا دیواره چادر به شکل تونل درآمده و فضای داخل آن نسبت به بسیاری از انواع چادر بیشتر باشد. این چادر معمولا بسیار مقاوم و سبک و مورد علاقه کوهنوردان است.

چادر گرده ماهى (Ridge Tent)


چادری مثلثی، با یک تیر افقی در طول چادر که توسط دو تیرک عمودی در ابتدا و انتهای چادر حمایت می شود. این چادر بسیار مقاوم بوده و سقف آزاد آن هم مناسب است. تنها عیب آن در قسمت پهلوهای غیر مستحکم آن است. جهت استقامت بیشتر در باد این چادر بوسیله طنابهای مخصوص چادر به زمین محکم می شوند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: