• شنبه ۱۲ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۸
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 978-3085-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

سرپرست سازمان عدالت و آزادی در خراسان رضوی:

پارلمان اصلاحات باید صدای اصلاح‌طلبان باشد

سرپرست سازمان عدالت و آزادی در خراسان رضوی گفت: باید سازوکارهایی برای پارلمان اصلاحات تعبیه شود که در آن‎ها صدای اصلاحات باشد نه صدای عناصری که تنها در روزهای نرم حضور پیدا می‌کنند و نه صدای عناصری که اصلاح‌طلب دیده می‌شوند اما نیستند.
 
ناصر آملی‌مقدم در گفت‌وگو با ایسنا-‌منطقه خراسان، در خصوص پارلمان اصلاحات، اظهار کرد: پارلمان اصلاحات همان‌طور که از عنوانش بر می‌آید، در برگیرنده تمام وجوه جریان اصلاحی است، اما جریان اصلاحی همچون هر جریان سیاسی دیگری در موضع مسئولیت و اجرا یک وضعیت و در موضع اپوزیسیون و کنار گود یک موقعیت پیدا می‌کند.
 
وی افزود: زمانی که جریان‌های سیاسی وقتی کنار گود هستند، انتقاد می‌کنند و روزهای سختی را می‌گذرانند، معمولا جریان‌های پالوده‌ای هستند و همه افراد حاضر نیستند که به آن‌ها نزدیک شوند و در روزهای سخت معمولا تصفیه شده و پاک باقی می‌مانند اما زمانی که وارد قدرت می‌شوند یا بخشی از قدرت را به دست می‌گیرند، عناصر دیگری نیز در بین آن‌ها پیدا می‌شود که در روزهای نرم حضور دارند و به آن‌ها اصحاب شنبه گفته می‌شود. این افراد بعد از توفیق‌ها آمده و طلبکار و مدعی می‌شوند.
 
آملی‌مقدم بیان کرد: عده‌ای نیز از سوی جریانات رقیب به عنوان عوامل نفوذی و قلابی وارد می‌شوند و مشکلاتی را ایجاد می‌کنند، اگر آن جریان سیاسی ضعف‌های خود را نیز داشته باشد که معمولا تمام جریان‌ها دارند، این امر نیز مزید بر علت می‌شود. در حال حاضر اصلاح‌طلبان در یک موقعیت بینابینی قرار دارند، یعنی از یک سو در دولت نقشی نداشته یا نقش چندانی ندارند و فرمان دولت در دست ناخدایی بوده که اصلاح طلب نیست بلکه عنصری میانه‌رو است و ما نیز به او رای دادیم.
 
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: اصلاح‎طلبان در حوزه دولت و قوه مجریه نقش چندانی ندارند اما در پارلمان و شوراها کم‌وبیش نقش دارند. در این وضعیت میانه زمانی می‌توان سخن از پارلمان اصلاحات گفت که محرز شود، کسانی که به این پارلمان اصلاحات رای می‌دهند و کسانی که وارد آن می‌شوند، واقعا اصلاح‌طلبان باشند.
 
سرپرست سازمان عدالت و آزادی در خراسان رضوی ادامه داد: اگر شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان و شورای مشورتی که پیرامون رئیس دولت اصلاحات تشکیل شده بتوانند سازوکاری را تعیین کنند تا رایی که داده می‌شود از ناحیه اصلاح‌طلبان واقعی بوده و کاندیداهایی که وارد پارلمان می‌شوند نیز اصلاح‌طلبان واقعی باشند، بسیار خوب است و رئیس دولت اصلاحات نیز می‌توانند نقش محوری خود را در کنار این پارلمان و به عنوان یک محور ایفا کنند.
 
وی اضافه کرد: اگر ما اسیر یک سری بلبشوهای سیاسی باشیم که گاهی هستیم، کار ما دشوار می‌شود، یعنی به نام پارلمان اصلاحات، افرادی وارد پارلمان می‌شوند که نه تنها آبی نمی‌آورند بلکه کوزه هم می‌شکنند. در حال حاضر ما در مشهد و برخی نقاط دیگر کشور، شاهد هستیم، افرادی به نام اصلاح‌طلبی در مقابل اصل جریان اصلاحی می‌ایستند، در طرح‌ها و روش‌های اصلاح‌طلبانه اختلال ایجاد می‌کنند و قسمت‌هایی که نقطه قوت ماست را مورد فشار و هجوم قرار می‌دهند.
 
آملی‌مقدم با بیان اینکه من با پارلمان اصلاحات موافق هستم، عنوان کرد: البته به شرطی که سازوکارهایی تعبیه شود که در آن‎ها این پارلمان صدای اصلاحات باشد نه صدای عناصری که تنها در روزهای نرم حضور پیدا می‌کنند و نه صدای عناصری که اصلاح‌طلب دیده می‌شوند اما نیستند. جریان رقیب ما نیز قدرتمند است و بر ما اشراف اطلاعاتی و توانایی مالی بسیار قوی داشته و در نهادهای انتصابی بسیار قدرتمندی حضور دارد، در چنین شرایطی اصلاح‌طلبان باید تشکیلات سنجیده و جمع و جوری داشته باشند اما زمانی که توزیع و پخش می‌شوند، امکان آسیب در آن‌ها زیاد می‌شود.
 
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب بیان کرد: اگر شرایط مذکور اجرا و مقدمات حاصل شود و پارلمان واقعی اصلاح‌طلبان باشد، به این دلیل که اجماع صورت می‌گیرد و سایرین نیز به این اجماع تن می‌دهند، از تعارضات کاسته می‌شود.
 
سرپرست سازمان عدالت و آزادی در خراسان رضوی با اشاره به اینکه پارلمان حداکثر می‌تواند برای انتخابات آینده یک نقش سازمان‌دهنده ایفا کند، تصریح کرد: پارلمان نمی‌تواند رهبری کند. اگر این پارلمان بتواند طی یک دوره چند دهه‌ای موفقیت‌هایی را کسب و در محوریت تصمیم‌گیری‌های اصلاح‌طلبان نقش ایفا کند، می‌تواند به سازماندهی اصلاح‌طلبان و کاهش تعارضات و اختلاف‌نظرهایی که میان آن‌ها وجود دارد، کمک کند اما اینکه در درازمدت در موقعیت محوری قرار بگیرد و بتواند اصلاح‌طلبان را رهبری کند، بستگی به عملکرد آن دارد.
 
وی خاطرنشان کرد: بعید می‌دانم که پارلمان تا پایان آبان تشکیل شود زیرا باید مقدماتی برای آن فراهم شود که زمان‌بر است و به این سرعت اتفاق نمی‌افتد. ممکن است آن را شروع کرده و تلاش‌هایی در این زمینه انجام دهند اما بعید است که پارلمان تا پایان آبان ماه شکل بگیرد. تعیین ساختار پارلمان، چگونگی شکل‌گیری و گزینش اعضای آن و اینکه چه شخصیت‌های حقیقی و حقوقی در آن ایفای نقش کنند، مقدماتی دارد که باید مهیا شده و تدارک دیده شود که بعید می دانم به این سرعت اصلاح‌طلبان بتوانند این کار را انجام دهند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: