• شنبه ۱۲ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 978-5086-5
  • خبرنگار : 15160
  • منبع خبر : ----

حفظ عملکرد مغز تا پنج دقیقه پس از توقف قلب

متخصصان مغز و اعصاب دانشگاه سینسیناتی ایالات متحده آمریکا پس از مطالعات گسترده بر روی عملکرد مغز پس از توقف جریان خون متوجه شدند که این عضو شگفت‌انگیز تا پنج دقیقه پس از توقف ضربان قلب همچنان فعال است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از سایکولوژی تودی، تصور مرگ در گذشته به معنای توقف کامل و همزمان تمام اندام‌های درونی بدن بود، اما امروزه دانشمندان دریافتند که مغز انسان حتی پس از توقف ضربان قلب و در شرایط فقر اکسیژن همچنان به فعالیت‌های الکتریکی خود ادامه می‌دهد.

پس از حمله قلبی، مغز انسان در یک پروسه بی بازگشت دچار آسیب دائمی می‌شود. این آسیب غیرقابل بازگشت از 20 تا 40 ثانیه پس از توقف جریان خون آغاز شده و سپس مغز وارد فاز عدم فعالیت الکتریکی می‌شود.

بسیاری از دانشمندان تا قبل از مطالعه اخیر بر این باور بودند که فرایند زوال مغز یک مرحله‌ای است و پس از گذشت 20 ثانیه اول فعالیت الکتریکی مغز برای همیشه متوقف می‌شود.

در طول مطالعه اخیر محققان برای اولین‌بار موفق به کشف پدیده بازگشت  فعالیت الکتریکی مغز پس از توقف اولیه شدند. این فعالیت صرفا ناشی از بر هم خوردن تعادل یون‌ها در نورون‌های مغزی است.

به گفته دانشمندان، فعالیت دوم مغز به شدت قدرتمند است و در علم علوم اعصاب به سونامی مغزی معروف شده است.

شدت فعالیت الکتریکی دوم مغز که تحت تاثیر یون‌ها آغاز می‌شود، تقریبا تمام نقاط مغز از جمله کورتکس را در بر می‌گیرد. این فعالیت ناشناخته پس از گذشت زمان مشخص و تخلیه انرژی به تدریج متوقف شده و مغز برای همیشه می‌میرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: