• یکشنبه ۱۳ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 978-5486-5
  • خبرنگار : 15113
  • منبع خبر : ----

مدیریت جمع‌آوری زباله به کمک ربات‌

 محققان دانشگاه MIT در ایالات متحده آمریکا و دانشگاه پیزا در ایتالیا، امکان استفاده از سیستم‌های رباتیک گروهی برای مدیریت جمع‌آوری زباله‌ها را ارائه کردند. روش‌های کاوش آنها در این زمینه از زیست‌شناسی الهام گرفته و با روش‌های رباتیکی با هدف بهبود کارایی در مدیریت زباله در شهرها ترکیب شده است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از فناوری نیوز، آنتونیو لوکا آلفئو یکی از محققان این تحقیق اظهار کرد: با استفاده از خودرو، پهپادهای گروهی برای تحویل و ربات‌، جمع‌آوری زباله به کمک انسان و ربات مدیریت خواهد شد.

البته این پروژه نیازمند ماشین‌های قدرتمند و هماهنگ با فعالیت‌های انسانی است تا ربات‌ها در کنار انسان‌ها عملیات خود را بر اساس نیاز محیط انجام دهند.

این ربات‌ها تحت کنترل و هدایت یک سرویس از راه دور نیستند، بلکه تمام تصمیمات بر اساس ادراک و مشاهدات در زمان واقعی انجام می‌شود.

وی گفت: فرومون ( (Pheromone) پیام‌دهنده‌ای است که اعضای یک گروه خاص از گیاهان یا جانوران را تحریک می‌کند ) مجازی که توسط ربات‌های دیگر در محیط شهری منتشر شده، بهترین مسیر برای یافتن سطل زباله و همچنین تحویل آن به نزدیک‌ترین مخزن است. به دلیل رفتار جمعی ربات‌ها و خودمختاری آنها، مناطق با بیشترین مقدار زباله شناسایی و پاکسازی می‌شوند.

اعضای تیم تخصصی، نمونه ربات مورد استفاده در این تحقیق را ارائه داده‌اند و مدلسازی فضای شهری در GAMA (نرم‌افزارهای مدلسازی ) با یک پلتفرم شبیه‌سازی شد تا آزمایش اولیه تحقق یابد.

وی در ادامه اظهار کرد: در این تحقیق ما نشان دادیم که یک ربات قادر به مدیریت زباله بدون هیچ منبع اطلاعاتی جدید و یا اطلاعات قبلی در مورد دفع زباله است و با این روش تعداد سطل‌های زباله و میزان زباله در محیط‌های شهری کاهش خواهد یافت.

نتایج این تحقیق در نشریه arXiv منتشر شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: