• دوشنبه ۱۴ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 978-7914-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد:

فعالیت‌های حوزه فرهنگی باید سرمایه اجتماعی شهرداری را افزایش دهد

رئیس سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد گفت: تمامی فعالیت‌های حوزه فرهنگی باید در خروجی و فرآورده خود منجر به افزایش سرمایه اجتماعی نسبت به نهاد شهرداری‌ها شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، هادی بختیاری صبح امروز در چهلمین جلسه علنی شورای شهر، با بیان اینکه فعالیت‌های فرهنگی شهرداری نزدیک به فرهنگ عمومی بوده و بخش‌های عمده فرهنگ عمومی را شامل می‌شود، اظهار کرد: چالش‌های جدی که در حوزه فعالیت‌های فرهنگی در سطح کشور و مشهد با آن مواجه هستیم، موضوع سودمندی و اثربخشی است و انتظار می‌رود که منابع و انرژی‌هایی که در این حوزه مصرف می‌شود دارای خروجی‌های مطلوب و قابل قبولی باشد.

وی ادامه داد: در این خصوص ما در دو سطح حداقلی و حداکثری در حال برنامه‌ریزی هستند، حداقل انتظار ما از فعالیت‌های حوزه فرهنگی و ‌اجتماعی شهرداری این است که به افزایش سرمایه اجتماعی شهرداری منجر شود و همواره این باور وجود دارد که بر سرمایه انسانی و مادی تقدم دارد، زیرا شهرداری به لحاظ اینکه یک نهاد عمومی است نیازمند اعتماد و مشارکت شهروندان در فعالیت‌های مختلف مدیریت شهری است.

رئیس سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد افزود: در حوزه‌های مختلف شهرداری  همواره اتفاقات مثبت یا منفی می‌افتد که آثار سرمایه اجتماعی را می‌تواند کم یا زیاد کند. تمامی فعالیت‌های حوزه فرهنگی باید در حداقل خروجی و فرآورده خود منجر به افزایش سرمایه اجتماعی نسبت به نهاد شهرداری‌ها شود که یک امر قابل پایش است و می‌تواند با پیمایش‌های میزان اعتماد و مشارکت شهروندان را در مسائل شهری سنجید و در حال طراحی هستیم تا با پیمایش‌هایی رصد کنیم.

بختیاری اضافه کرد: اما در سطح حداکثری و مطلوب‌تر انتظار ما از فعالیت‌های حوزه شهرداری این است که بتواند به تغییر رفتارهای  مطلوب ما منتهی شود ما در ذیل موضوع فرهنگ شهروندی آن را طراحی کردیم، یکی دیگر از چالش‌ها و مسائل که در این حوزه مواجه هستیم که منتهی به کاهش سودمندی و اثربخشی می‌شود، پراکندگی و گسترش غیرمنطقی فعالیت‌های حوزه فرهنگی در شهرداری است، ضروریت‎‌هایی که در دوره‌های مختلف وجود داشته ماموریت و فعالیت‌های شهرداری در این حوزه گسترش داشته و منابع هم اجازه کار عمیق و اثربخش را نمی‌دهند و کارها پراکنده و بیشتر روبنایی است از این باب یکی از سیاست‌های ما در این حوزه موضوع محدودکردن و تمرکزبخشی به فعالیت‌ها است.

وی بیان کرد: ما برای حوزه فرهنگی 5 ماموریت جدی‌تر را طراحی کردیم، ارتقای فرهنگ شهروندی، افزایش نشاط و سلامت اجتماعی، تقویت هویت اجتماعی و شهروندی، زیباسازی سیما و منظر شهر و توسعه فضاها و زیرساخت‌های فرهنگی، ورزشی، اجتماعی و گردشگری از فعالیت‌هایی است که تمام برنامه‌های ما در این حوزه متمرکز می‎‌شود.

رئیس سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد تاکید کرد: در سایر حوزه‌ها عموم فعالیت‌های ما به سمت حمایتی و واگذاری به نهادهای تخصصی و مردمی مربوطه پیش خواهد رفت، در حوزه آموزش فرهنگ شهروندی موضوع مهمی است. در حوزه فرهنگ شهروندی چالش جدی ما این است که تجربه ما در این موضوع کافی نیست. از شناخت لازم الگوها و مدل‌های آموزشی مناسب و تجارب موفقی که بتواند هدایت کند برخوردار نیستیم ما به شدت نیازمند توسعه شناختی در این موضوع هستیم تا از مبانی، موضوع و مفاهیم فرهنگ شهروندی شناخت پیدا کنیم و بتوانیم از مدل‌ها و مکانیزم‌هایی که می‌تواند مداخلات ما را در این حوزه سامان دهد آگاه شویم.

بختیاری اضافه کرد: همچنین در این خصوص فعالیتی را آغاز کردیم که مطالعاتی انجام شده و موضوعات شایسته مطلوب شهروندی استخراج شدند. روش‌های آموزش استخراج و کار شده و در حال تدوین پروژه‌هایی هستیم که اگر آماده شود می‌تواند در برنامه بودجه سال آینده یا جاری قرار گیرد و وارد فاز اجرا شود.

وی با اشاره به اینکه در بحث نشاط و سلامت اجتماعی در دو حوزه تربیت بدنی و خدمات اجتماعی و پیشگری از آسیب‌های اجتماعی طراحی کردند چالش ما در این حوزه این بود که فعالیت‌ها از عمق نظری خوبی برخوردار نبود، گفت: متخصصین علوم اجتماعی را به کمک گرفتیم که در حال اجرا و تدوین است. در زیباسازی سیما و منظر شهری روی میادین و فضاهای تقاطع‌های اصلی تمرکز پیدا کردیم که  110 تقاطع و میدان اصلی زیباسازی شده در حوزه فضاهای فرهنگی ورزشی گردشگری فقر ویژه‌ای در مشهد داریم، ما به لحاظ فضای فرهنگی و سرانه فضای فرهنگی بسیار فقیر هستیم. 0.015 متر مربع به ازای هر شهروند فضای فرهنگی داریم حوزه ورزشی عدد مناسبی نیست و با حد مطلوب آن فاصله داریم.

رئیس سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد با بیان اینکه موضوع توسعه مشارکت‌های مردمی که در سه رده شوراهای اجتماعی، سمن‌ها و نخبگان فعالیت‌هایی در حال طراحی است و بیشتر روی نهادسازی فعالیت داریم، خاطرنشان کرد: در شورای اجتماعی از قبل نهاد شورای اجتماعی را داشتیم که نیاز به اصلاح داشت در سمن‌ها به ویژه سمن‌هایی که در حوزه مسائل شهری فعال هستند خانه سمن‌های شهری را در حال راه‌اندازی هستیم تا که مشارکت آن‌ها را سازماندهی‌شده‌تر داشته باشیم. در بخش نخبگان نیز خانه هنرمندان و خانه گفت‌وگو را داریم تا مشارکت نخبگان را در مسائل شهری نهادینه کنیم. ما موضوع هیئت‌های اندیشه‌ورز را در ساختار خودمان راه‌اندازی کردیم که در حال اصلاح و تکمیل است. یکی از چالش‌ها نیز این بوده که وقتی فعالیت‌ها طراحی می‌شوند از استانداردهای علمی خود کمتر برخوردار هستند که برای خطای کمتر هیئت‌های اندیشه‌ورز تاسیس شدند.  

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: