• سه شنبه ۱۵ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 978-6287-5
  • خبرنگار : 15286
  • منبع خبر : ----

ثبت عشق زائران امام رضا(ع) از قاب دوربین

یک عکاس گفت: من تا به حال تجربه سفرهای مذهبی نداشتم و این پروژه بسیار روی من اثرگذار بوده است. در این پروژه توانستم با چنین افرادی که مملو از عشق و خلوص الهی هستند برای مدتی زندگی کنم و همراه شدن با این افراد برای من با درس‌های فراوانی همراه بود.

اشکان پردل در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، در مراسم افتتاح نمایشگاه گروهی عکس «رد پایی که دریا شد» بیان کرد: در حقیقت این پروژه عکاسی با درخواست حوزه هنری خراسان ایجاد شد. این پروژه با محوریت عکس‌های پرتره از زائرین پیاده امام رضا(ع) و بیان روایتی از زندگی آنان شکل گرفت. به طور مثال این که به چه دلیلی تصمیم به حضور در این راهپیمایی مذهبی گرفته‌اند و بار چندمشان است و غیره.

وی اضافه کرد: من و پنج عکاس دیگر این پروژه را در هفته پایانی ماه صفر سال گذشته آغاز کردیم و بعد از آن در یک پروسه 9 تا  10 ماهه عکس‌ها انتخاب و پیاده‌سازی شدند و روایت اشخاص نیز تنظیم شد. در نهایت ما نمایشگاه عکسی را که خروجی پروژه مذکور بود در روزهای منتهی به شهادت حضرت رضا(ع) بر پا کردیم.

این عکاس گفت: امسال اما به دنبال تجربه پیاده‌روی اربعین بودم و خواستم تفاوت افرادی که به صورت پیاده به زیارت امام رضا(ع) می‌آیند را با زائران پیاده اربعین سیدالشهدا (ع) بدانم. در مسیر پیاده‌روی اربعین نیز عکاسی کردم و دامنه افرادی که از قوم‌ها و ملیت‌های مختلفی مشاهده کردم، بسیار گسترده‌تر از پیاده‌روی شهادت امام رضا(ع) بوده است. 

وی ادامه داد: این اتفاقات باعث شد که پنجره جدیدی از معنویت به روی من باز شود و در حقیقت نوعی خودساختگی برای من به همراه داشت. 

این عکاس در خصوص داستان‌هایی که از زائران امام رضا (ع) روایت شده، اظهار کرد:هر کدام از این داستان‌هایی که روایت شده ویژگی خاصی دارد که قابل تفکیک نیست. هر کسی که از وی تصویری گرفته شده یک مشکلی داشته و به سبب حاجت‌روا شدن به صورت پیاده راهی مشهد شده است. 

پردل خاطرنشان کرد: نزدیک به 200 عکس و پرتره از این زائران در کتاب چاپ شده و اکنون 60 اثر و از هر عکاس 10 اثر در نمایشگاه به نمایش درآمده است. از برخی از افراد که سال پیش از آنان عکاسی شده، درخواست کردیم امسال در نمایشگاه حضور پیدا کنند؛ چون برای ما بسیار دلپذیر است که واکنش آن‌ها را از دیدن عکس‌های خودشان ببینیم.

وی افزود: استقبال از نمایشگاه از انتظار خودمان بیشتر بوده است و بیشتر هدفمان آن است که زائران از این نمایشگاه بازدید کنند و بیشتر منتظر دیدن آن‌ها و بازدید مخاطبان از نمایشگاه هستیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: