• سه شنبه ۱۵ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 978-6487-5
  • خبرنگار : 15259
  • منبع خبر : ----

کریم جشنی مطرح کرد؛

«نانِ خون» نمایشی با محوریت واقعه عاشورا

کریم جشنی گفت: نمایش «نان خون» داستانی با موضوع واقعه عاشورا است.

کارگردان نمایش «نان خون» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص موضوع نمایش خود اظهار کرد: نمایش با موضوع عاشورا نگاشته شده و اجرا می‌شود؛ اما از دیدگاه و منظری دیگر و در قالب داستان زن و شوهری که نانِ هرروزه سپاه یزید را آماده می‌کنند و بنابراین، این داستان از نگاه و دید دیگری به واقعه عاشورا می‌نگرد و جذابیت آن نیز در همین است؛ زن و شوهر و تردید و شکاکیتی که به دل هریک از این دو می‌افتد.

وی افزود: جنس این تردید، تردیدِ «حُر بن یزید ریاحی» است؛ با این تفاوت که ما داستان حر و سابقه آن را می‌دانیم که از سپاه یزید جدا شد و به امام حسین(ع) پیوست. این شک و تردید برای این دونفر، در پایان نمایش در هاله‌ای از ابهام می‌ماند. این زن و شوهر از اهالی کوفه هستند و به واسطه دریافت زرهای فراوان از پخت نان به این کار مبادرت می‌ورزند. همچنین، جذابیت داستان در آن است که تماشاگر در انتهای نمایش، خود باید تلاش کند این شک و تردید ایجاد شده در آن‌ها را متوجه شود و دریابد.

جشنی با اشاره به این که نویسنده نمایش «نانِ خون» «رضا وحید» بوده، اضافه کرد: سنخیت تاریخی و واقعیت این داستان را نمی‌دانم؛ اما در موضوع کلی، داستان مربوط به واقعه عاشورا است که واقعیت دارد و حال نویسندگان برای این که به تکرار نرسند، از منظرهای مختلف، شاید از قدرت تخیل خود استفاده کنند تا بتوانند این تراژدی بزرگ را که در روز عاشورا رخ داد، به تصویر کشند.

این کارگران تئاتر ابراز کرد: قبل از اتفاق نامیمونی که برای بنده رخ داد، از بازیگران مطرح و صاحب‌نظر و حرفه‌ای مشهد دعوت کرده و از آن‌ها خواستیم که در این کار حضور یابند که هرکدام به هر دلیلی درگیر کار دیگری بودند و یا فرصت نداشتند و متاسفانه نتوانستند در این کار حضور پیدا کنند. اما در خلال درگیری شخصی که به واسطه بیماری مادر و فوت ایشان داشتم، دوستان گروه همت کرده و همان بازیگرانی که قرار بود نقش دو را بگیرند، با تمرین‌هایی که براساس طراحی اولیه داشتند، کلیاتی را که بنده مد نظر داشتم لحاظ کردند و زمانی که کار را دیدم، متوجه تلاش ستودنی آن‌ها شدم و بنابراین، با یک‌سری تغییرات و تمرین‌های فشرده در عرض ۱۰ روز، توانستیم نمایش را به روی صحنه ببریم.

وی در خصوص انتخاب بازیگران نمایش «نان خون» گفت: به نظر من بازیگران نمایش، افراد خوش‌آتیه‌ای هستند؛ «سعید نظریان»، «ملینا حسینی»، «محمد صبوری»، «سجاد جعفریان»، «محمدحسن حسن‌پور»، «مسعود رضاخواه»، «علی صدایی» و بازیگر خردسال این نمایش «هستی بوعلی» در این کار ایفای نقش می‌کنند و همان‌گونه که گفتم، بازیگران جویای نام و مستعدی هستند و امیدوارم این اثر باعث شود در کارنامه هنری‌شان اتفاق خوبی رخ دهد و بتوانند در دیگر نمایش‌های جدی و حرفه‌ای مشهد نیز حضور داشته باشند.

جشنی عنوان کرد: ملاک من از به روی صحنه رفتن این نمایش، خارج از نذری که برای مادرم و زائران پیاده امام رضا(ع) داشتم که عواید فروش نمایش را در این راه، یعنی زائران پیاده خرج کند و البته کل گروه نیز با بنده همراهی کردند، در مرحله دوم معرفی این بازیگران خوش‌آتیه بود که اصحاب و خانواده نمایش، توانمندی این گروه را ببینند تا ان‌شاءالله در کارهای آینده خود نقش‌هایی جدی را ایفا کنند.

این کارگردان تئاتر پیرامون میزان استقبال از نمایش «نان خون» اظهار کرد: شب افتتاحیه نمایش، حضور بزرگانی چون استاد الهی، رئیس اداره ارشاد مشهد، رئیس حوزه هنری، گرمابخش سالن نمایش بود. در شب دوم نیز استقبال نسبت به تئاترهای روی صحنه مطلوب بود. در شب سوم اجرا حضور استاد لطفی به همراه آقای روزبهی و دیگر مسئولین را شاهد بودیم.

وی با اشاره به این که نسبت به نمایش‌های مذهبی و آیینی، خود اهالی تئاتر نیز مقداری کم‌لطفی در تبلیغ آن دارند؛ بیان کرد: ما مناسبت‌های ملی و مذهبی خود را می‌دانیم و متولیان هنر می‌توانند به راحتی با برنامه‌ریزی دقیق، کارهای فاخری را تولید کنند، از امکانات روز دنیا استفاده و قاب‌های تصویری زیبایی را بسازند تا بتوانیم مخاطب‌هایی که به ائمه اطهار اعتقاد دارند، حتی با فروش بلیت و پویایی اقتصاد هنر این‌گونه نمایش‌های دینی و مذهبی، در سالن‌های نمایش ببینیم.

جشنی افزود: برنامه‌ریزی اجرای نمایش تا روز جمعه بوده و درصورت استقبال نیز شاید چند روز تمدید شود این کارگردان تئاتر خاطرنشان کرد: شخصا معتقدم حرفه‌ای‌های تئاتری که به طور کلی سابقه‌ای در عرصه هنرهای نمایشی دارند، بخشی از انگیزه و فعالیت خود را برای این‌گونه نمایش‌ها بگذارند و دانش و تجربه‌شان را به میدان آورند و فضایی ایجاد کنند تا مخاطبین تئاتر را به سوی آن جذب کنیم؛ ضمن این که در چندسال اخیر شاهد اضافه شدن تئاتر به سبد فرهنگی خانواده‌ها بوده‌ایم و نیز امیدوارم حضور این اساتید را در تولید چنین نمایش‌هایی داشته باشیم.

وی ادامه داد: بنده شخصا در حوزه‌هایی چون دفاع مقدس و یا  مذهبی کارهایی انجام می‌دهم و آنچه احساس می‌کنم مرا به آرامش می‌رساند، پرداختن به اعتقادات دینی و مذهبی است و با شرایط خاصی که بر من حاکم شد، این اثر آرامش خاصی برایم ایجاد کرد و امیدوارم بتوانم در سنوات آینده نیز در این حوزه آثاری را تولید کنم. بنابراین از نظر من، ما تئاتر کار می‌کنیم تا به آرامش برسیم؛ و الا عرصه تئاتر هیچ‌گاه درآمد آنچنانی و جنبه اقتصادی ندارد و پرداختن به این‌گونه نمایش‌ها موجب نزدیکی به این آرامش خواهد شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: